Logo facebook
Sarna Europejska - Koziołek

Powiatowy Rzecznik Konsumentów - Aktualności

• Kontrola IH - zabawki dla dzieci poniżej 3 roku życia

Czy zabawki twojego dziecka, takie jak książeczka do kąpieli czy kostka do gry są bezpieczne?

Jeśli uważasz, że zabawka, którą bawi się twoje dziecko nie jest bezpieczna, sprawdź czy nie znajduje się ona w rejestrze wyrobów niezgodnych z wymaganiami na stronie UOKiK lub w Europejskim Systemie Szybkiej Wymiany Informacji o Produktach Niebezpiecznych RAPEX - w języku angielskim). Możesz również zgłosić się do Inspekcji Handlowej, której dane znajdziesz na stronie Urzędu, a także zawiadomić UOKiK, korzystając ze specjalnego formularza.

Listę zabawek z wykrytymi nieprawidłowościami znajdziesz w załączniku.

Pobierz raport – sprawdź, co zakwestionowali inspektorzy Inspekcji Handlowej.

Data publikacji: 19-01-2021 12:42
  • Ponad 4 mln zł kary dla Profi Credit Polska - decyzja Prezesa UOKiK

• Za krzywdzące praktyki naruszające zbiorowe interesy konsumentów Prezes UOKiK nałożył na Profi Credit Polska karę ponad 4 mln zł.
    • Pożyczkodawca pobierał opłaty przewyższające zaciągnięte kredyty konsumentów oraz wypłacał im kolejne pożyczki bez uzyskania ich zgody i bez oceny zdolności kredytowej.
    • Firma nie udzielała konsumentom rzetelnych informacji o warunkach wypowiedzenia umowy i niesłusznie naliczała konsumentom opłaty za okres po rozwiązaniu umowy.
    Data publikacji: 19-01-2021 12:37
  • Konsumencie, uważaj na reklamy inwestycji alternatywnych

• Celebryci zachęcający do inwestowania na rynku Forex czy w kryptowaluty? Uważaj, to może być pułapka mająca na celu wyłudzenie twoich pieniędzy i danych.
    • Prezes UOKiK po raz kolejny ostrzega: uważaj na oferty obiecujące szybki, łatwy i wysoki zysk bez wychodzenia z domu i rzekomo bez ryzyka.
    • Zamiast zarobić możesz stracić, a nawet popaść w długi.
    Data publikacji: 04-12-2020 14:13
  • Black Friday, Cyber Monday - nie daj się oszukać

Konsumencie – nie daj się oszukać. Sprawdź na co należy zwrócić uwagę podczas zakupów. Śledź kampanię UOKiK-u na Twitterze!

Data publikacji: 27-11-2020 10:59
  • Postępowania UOKiK względem Banku Handlowego i Banku Pocztowego - wcześniejsza spłata kredytu

Data publikacji: 27-11-2020 10:50
  • Ftalany w zabawkach

• Czy plastikowa zabawka jest bezpieczna?
    • UOKiK sprawdził czy dopuszczalne stężenie ftalanów w lalkach, zabawkach do kąpieli, piłkach nie jest przekroczone.
    • Rodzicu, obejrzyj film i zobacz, na co zwracać uwagę, wybierając zabawki.
    Data publikacji: 27-11-2020 10:39
  • 3 decyzje Prezesa UOKiK wobec Getin Noble Banku

• Prezes UOKiK wydał trzy decyzje dotyczące Getin Noble Banku, kwestionując sposób oferowania obligacji GetBack, niedozwolone klauzule i jednostronną zmianę umów.
    • Nabyłeś obligacje GetBack za namową doradcy z Getin Noble Banku? Dzięki decyzji Prezesa UOKiK możesz liczyć na 20 tys. zł rekompensaty.
    Data publikacji: 30-10-2020 08:26
  • Kolejna kara Prezesa UOKiK za nieuczciwe pokazy

• Fałszywy pretekst spotkania, nieistniejace nagrody i rzekome promocje – takie techniki stosuje spółka Swiss-Med ze Stęszewa, by zwabić konsumentów na pokazy handlowe i sprzedać im produkty po zawyżonych cenach.
    • Prezes UOKiK Tomasz Chróstny nałożył na Swiss-Med ponad 1,6 mln zł kary.
    • Wszczął także postępowanie wyjaśniające wobec firmy Eneda, na której praktyki podczas pokazów skarżą się konsumenci.
    Data publikacji: 05-10-2020 12:41
  • Play zwróci niewykorzystane pieniądze z kont pre-paid

• Prezes UOKiK Tomasz Chróstny zobowiązał sieć Play do zwrotu konsumentom pieniędzy pozostałych po wygaśnięciu konta pre-paid.
    • W toku jest jeszcze postępowanie wobec Orange Polska. Wcześniej do zmiany praktyki zobowiązał się T-Mobile, a za podobne praktyki został ukarany Polkomtel.
    Data publikacji: 05-10-2020 12:35
  • Sprawdzaj, czytaj, pytaj!

Kampania społeczna Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów ma zwrócić uwagę na nasilone zagrożenie nieuczciwymi praktykami rynkowymi i oszustwami.

Ze skarg konsumentów wynika, że do wielu osób kierowane są oferty alternatywnych inwestycji finansowych, które fałszywie obiecują szybki zysk bez ryzyka. Konsumenci namawiani są także na produkty lub usługi, które fałszywie obiecują ochronę zdrowia lub leczenie.

UOKiK przygotował dwa spoty ostrzegające przed tego typu praktykami.

Więcej na stronie: https://www.uokik.gov.pl/dzialania_edukacyjne_konsumenci.php#faq4106

Data publikacji: 15-09-2020 12:59
Opublikował(a): Paweł Kopcio Data publikacji: 30-01-2020 14:20