Kamienny drogowskaz w Darnkowie
Zabytkowa dzwonnica alarmowa w nieistniejącej wsi Ostra Góra
Kamień Carla Ferche w Nowej Rudzie przy ul. Strzeleckiej
Powyżej budynku ul. Nowa Osada nr 4 znajduje się kamień, która upamiętnia kierownika noworudzkiej sekcji GGV działającej na rzecz ochrony przyrody i rozwoju turystyki. Za zasługi dla turystyki władze Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego postawiły mu pomnik z czerwonego piaskowca, na którym umieszczono kłodzką różę – symbol GGV oraz napis „Wędrowcze, wiedz, że kamień ten ustawiono najwierniejszemu przyjacielowi naszych gór! Kochaj je jak on, uwierz, one Ci się odwdzięczą!”
Narożny budynek ślusarza w Nowej Rudzie na ul. Kolejowej 22
Na budynku którym wisi klucz. Klucz ma symbolizować wejście do miasta. Budynek zbudowany w końcu XIX wieku, kryty dachem dwuspadowym ceramicznym, w którym zachowana jest oryginalna stolarka drzwiowa
i częściowo okienna.
Budynek ul. Fredry 22 w Nowej Rudzie
Budynek powstał w końcu XIX w. jako gościniec „Pod Czterema Lwami”. 3 - kondygnacyjny, murowany, licowany cegłą; bryła urozmaicona bogatym plastycznym, eklektycznym, ceglanym detalem o formach neoromańskich. Widoczne wyraźne podziały ramowe, nadwieszone wieżyczkowe sterczyny narożne z rzeźbami lwów.
Budynek byłego Sądu w Nowej Rudzie, przy ul. Bohaterów Getta 29
Budynek zbudowany na wzniesieniu Kobenberg w latach 1887-1889 w stylu neorenesansu, z cegły zdobionej piaskowcem. Swoją pierwotną funkcję pełnił do lat 50. XX w., następnie stał się siedzibą lokalnej milicji i Policji. Do budynku przylega, ogrodzony ceglanym murem budynek więzienia, obecnie aresztu, także z czerwonej cegły.
Budynek mieszkalno-usługowy, dawny młyn ul. Fredry nr 15 w Nowej Rudzie
Budynek wymieniany już w dokumencie z 1352 r. jako młyn należący wówczas do wsi Włodowice. Był to młyn dominialny, który przed 1807 r. został sprzedany i zmienił swoje przeznaczenie. W czasie przebudowy w końcu XIX w. podwyższony o 2 nadbudowane kondygnacje.