Logo facebook
07 października 2024
Krystyna, Marii, Marka
9 °C
scroll
Góry Stołowe
  • »
  • »

Podziemne trasy turystyczne

Podziemna Trasa Turystyczna „Kopalnia Węgla Kamiennego w Nowej Rudzie”

Chodnik w kopalni z kolejką podziemną i dawnym górnikiem

Początki górnictwa w okolicy Nowej Rudy sięgają XV wieku. Muzeum powstało po likwidacji szybów w 1996 roku na polu górniczym Piast. W muzeum zgromadzono eksponaty ze wszystkich dziedzin górnictwa podziemnego, np. modele maszyn i sprzęt zabezpieczający,  ładunki strzałowe i aparaty ucieczkowe. Zapoznać tu się można również z różnymi modelami obudów górniczych. Do zwiedzania udostępniona jest oryginalna dyspozytornia, stanowiąca niegdyś centrum kierowania kopalnią oraz podziemne wyrobiska.  W nadziemnym kompleksie górniczym można zobaczyć unikalne na skalę światową, piece i wieże szybowe.

Dodatkowa atrakcją jest przejazd podziemną kolejką oraz obowiązkowe spotkanie z duchem kopalni – skarbkiem, strzegącym jej tajemnic.

 

Podziemna Trasa Turystyczna 1000-lecia Państwa Polskiego w Kłodzku

Podziemna Trasa Turystyczna jest reliktem po kilkukondygnacyjnych wyrobiskach przekopanych pod miastem przez mieszkańców średniowiecznego Kłodzka. Labirynt tuneli, chodników i gęsta sieć podziemnych korytarzy tworzą podziemne miasto, kryjące wiele tajemnic. Trasa prowadzi od ul. Zawiszy Czarnego do ul. Czeskiej u podnóża twierdzy i ma długość ok. 600 m. Podziemia pełniły funkcję magazynów, w których przechowywano liczne towary w tym kłodzkie piwo. Długie leżakowanie było jedną z tajemnic wybornego smaku kłodzkiego trunku, który sławą cieszył się na całym Dolnym Śląsku i w Czechach. W czasie wojen, jakie nawiedzały Kłodzko, te same podziemne korytarze służyły za schrony. Podziemna trasa powstała w lata 70. XX w. po akcji zabezpieczenia częściowo zalanych wodą piwnic przez specjalistów z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W salach piwnicznych prezentowane są ekspozycje pokazujące życie codzienne mieszkańców średniowiecznego Kłodzka. Można zobaczyć narzędzia katowskie, pralnie, piekarnię, karczmę i kantor kupiecki. Na trasie jest zainstalowany system nagłośnienia. Z głośników płyną dźwięki dawnego miasta, a także odgłosy bitwy. Z projektorów wyświetlane są animacje, np. szczury, które reagują na ruchy przechodniów.

Zwiedzanie podziemnych chodników przeciwminerskich w Twierdzy Kłodzko

 

Kopalnia uranu w Kletnie

Kopalnia Uranu w Kletnie

Kopalnia Uranu w Kletnie - Podziemna Trasa Turystyczno-Edukacyjna. Kopalnia działała w latach 1948-1953, wykorzystując m.in. kilka średniowiecznych sztolni, w których dawniej prowadzono wydobycie żelaza, srebra i miedzi. Obecnie zobaczyć tu można wiele atrakcyjnie oświetlonych wystąpień miejscowych minerałów, m.in. fluoryt, ametyst i kwarc

 

 

Opublikował(a): Adrian Rowiński Data publikacji: 17-02-2020 08:38
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 12-01-2021 14:35
scroll

NA SKRÓTY

Prev