Logo facebook
23 lipca 2024
Sławy, Sławosza, Żelisławy
16 °C
scroll
Łężyckie Skałki
  • »
  • »

Zabytki techniki

Szyb Nowy I - Sztuczna ścianka wspinaczkowa w Nowej Rudzie - Słupcu

Szyb Nowy I w Nowej Rudzie - Słupcu jest symbolem miasta i regionu. Obecnie to najwyższa sztuczna ściana wspinaczkowa w Polsce. Ścianka ma wysokość 58,80m i jest najwyższym tego typu obiektem  w Polsce. Efekt finalny inwewstycji to 2 ścianki (zewnętrzna i wewnętrzna) wraz z zagospodarowaniem terenu (ciągi piesze, miejsca postojowe). Całość przystosowana jest dla osób niepełnosprawnych. Niegdyś wieża była połączona krytymi pomostami z budynkiem lampowni i łaźni górniczej, umożliwiającymi dojście załogi, oraz pomostami z budynkiem Zakładu Przeróbki Mechanicznej Węgla dla transportu urobku węglowego. Wieża żelbetowa dwuprzedziałowa: z przedziałem klatkowym służącym do transportu ludzi, kamienia oraz materiałów, a także z przedziałem skipowym o nośności 20 ton do transportu urobku z dołu kopalni. Wewnątrz wieży znajdowały się dwie elektryczne maszyny wyciągowe obsługujące przedział klatkowy i przedział skipowy wraz z urządzeniami mechanicznymi i elektrycznymi niezbędnymi do ich funkcjonowania. Wieża oddana do użytkowania w roku 1967 - służyła do końca istnienia pola Słupiec kopalni Nowa Ruda, tj. do roku 2000.

Ścianka wspinaczkowa - Szyb Nowy I.jpeg

Domy Tkaczy w Nowej Rudzie

Huta Szkła Kryształowego „Violetta” w Stroniu Śląskim

Dawne zabudowania dawnego Zakładu Przemysłu Jedwabniczego w Nowej Rudzie

Budynki znajdują się przy  ul. Józefa Piłsudskiego 27-29. Odbywała się w nich produkcja syntetycznego jedwabiu. Pierwotnie fabryka Wilhelm Jordan i Karl Rothlig. Dużą fabrykę wybudowała także wiedeńska firma Hermann Pollack"s Sohne. Austriacy zamontowali w niej 300 nowoczesnych krosien, właśnie w budynkach Jordana i Pollacka. Obecnie budynki byłego zakładu  przejął właściciel prywatny, który zmienił ich funkcje na mieszkania oraz centrum rozrywki, którym znajdują się:  kręgielnia, pizzeria, strefa ciszy i relaksu, siłownia, sala zabaw dla dzieci, tor wyścigowy modeli RC.

Domki Tkaczy w Nowej Rudzie

Ciąg 6 budynków, zwróconych podcieniami w kierunku rzeki, powstałych w latach 1708-1818. Są to domy 2 lub 3 taktowe. W przednie takty wbudowano sklepione podcienia wsparte na słupach z czerwonego piaskowca. Pod podcieniami prowadzi ciąg pieszy. Pierwotnie drewniane, przebudowane i podwyższone końcem XIX w. Zachowały się kamienne, datowane portale. Jedyny zachowany drewniany dom z podcieniami wyburzono w 1960 r. 

Budynek dawnego młyna wodnego  przy  ul. Cmentarnej 23 w Nowej Rudzie

Na ścianie budynku znajdują się 2 kartusze herbowe z literami LG (Ludwik Goetzen) i czeskimi lwami z datą 1758. Po wojnie w budynku tym była fabryka zabawek, a teraz jest siedziba Noworudzkiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

Drukarnia Wilhelma Wenzela Klambta w Nowej Rudzie przy ul. Kopernika 8.

Budynek powstał w latach 1860-1870 i był systematycznie rozbudowywany. Najstarsza, parterowa część, reprezentująca skromne budownictwo ceglane, zwrócona jest szczytowo do ulicy. Obok jest willa, należąca niegdyś do rodziny Rose, właścicieli wydawnictwa, zbudowana 1886 r. w stylu budownictwa ceglanego, nawiązująca do architektury średniowiecznej, renesansu i manieryzmu oraz ogród z ciekawym starodrzewiem. Drukarnia działała od poł. XIX w. do końca II wojny światowej oraz po wojnie, jako Zakłady Graficzne Klambt. Później działała w obiekcie jedna z pierwszych w kraju szkoła poligraficzna (od 1946 r.), obecnie Zespół Szkół Specjanych.

Opublikował(a): Adrian Rowiński Data publikacji: 17-02-2020 09:33
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 12-01-2021 13:37
scroll

NA SKRÓTY

Prev