Uzdrowisko Lądek-Zdrój to urokliwe miejsce położone w zacisznych i malowniczych zakątkach południowo-wschodniej części Kotliny Kłodzkiej. Pod koniec XIX w. Lądek-Zdrój był jednym z najbardziej znanych uzdrowisk w Europie. Sławę i rozgłos kurort Lądek-Zdrój zawdzięcza m.in. najstarszemu zakładowi przyrodoleczniczymi w Polsce. Zabiegi wodolecznicze do dnia dzisiejszego odbywają się w "Starym Jerzym"
z 1498 roku. Mimo wiekowej tradycji leczniczej, dziś to jeden z najnowocześniejszych kurortów termalnych. Wyjątkowość tego miejsca to połączenie łagodnego klimatu górskiego, czystego powietrza, pięknych naturalnych krajobrazów z dobrodziejstwami natury, jakimi są tutejsze wody termalne o unikalnych właściwościach. Łagodny górski klimat, chodź bardzo bodźcowy, ma działanie tonizujące na układ nerwowy,
a także umożliwia wyciszenie i relaks. W Lądku-Zdroju bije aż siedem źródeł leczniczej wody. Są to termalne, słabo zmineralizowane wody siarczkowo-siarkowodorowo-fluorkowe i radoczynne. W wyniku działania wód radonowych pozyskiwanych ze źródła "Jerzy" obserwuje się zmniejszenie bólu i obrzęków stawowych, przyspieszenie zrostu kostnego i zwiększenie masy kostnej. Ponadto wody te obniżają we krwi poziom "złego" cholesterolu, glukozy oraz kwasu moczowego. Korzystne efekty daje także kuracja lądeckimi wodami siarkowo-fluorkowymi.
W Lądku-Zdroju pozyskuje się je np. ze źródeł "Zdzisław", "Curie-Skłodowska", "Dąbrówka", "Chrobry". Dobroczynny wpływ leczniczy wód polega głównie na wchłanianiu przez skórę jonów siarczkowych i fluoru. Siarka wchłonięta przez skórę bierze udział w syntezie kwasu chondroitynosiarkowego będącego bardzo istotnym składnikiem chrząstek stawowych. Kąpiele w tutejszych wodach termalnych działają odmładzająco, a skóra pod wpływem zawartych w wodach radonu, siarki czy fluoru staje się bardziej gładka, sprężysta, wręcz aksamitna. Znakomite i niepowtarzalne parametry lądeckich wód powodują, że nawet kilkudniowe korzystanie ze źródeł poprawia ogólne samopoczucie i zdrowie na długi czas. O wyjątkowości walorów leczniczych Lądka-Zdroju świadczą słowa najbardziej znanego lądeckiego lekarza zdrojowego dr Aleksanda Ostrowicza: "Pomiędzy czternastu zdrojowiskami prowincyi Szląskiej, z których Chudoba, Charlottenbrunn, Warmbrunn, Salzbrunn, Einesburg najwięcej są znane, Landek albo Lądek tak pod względem czarującego położenia, jako też i wspaniałych zakładów leczniczych, wreszcie pod względem wygody, pożytku, rozrywek
i przyjemności dla chorych, niezaprzeczenie pierwsze zajmuje miejsce. (...)" które uwiecznił w swojej książce zatytułowanej: "Landek w hrabstwie kłockiem w Szląsku. Podręcznik informacyjny dla gości kąpielowych", wydanej w 1881 r.