Logo facebook
23 lipca 2024
Sławy, Sławosza, Żelisławy
18 °C
scroll
Ścieżka edukacyjna Niknąca Łąka

Wieże widokowe na ziemi kłodzkiej

Ziemia Kłodzka znajduje się w Sudetach Środkowych, oferuje wszystko to, co najlepsze w turystyce, również przepiękne widoki. Na wielu szczytach pasm górskich okalających Kotlinę Kłodzką, wybudowano wieże widokowe, by jeszcze bardziej udostępnić walory widokowe tego terenu. Przy sprzyjającej przejrzystości powietrza oprócz niemal całej ziemi kłodzkiej można zobaczyć Wrocław z wieżą Sky Tower, najwyższy szczyt Sudetów – Śnieżkę,  jezioro Otmuchowskie czy pięknie położone czeskie miasto Broumov.

widok z Czernicy.jpeg

Wieże widokowe według pasm górskich okalających Kotlinę Kłodzką:

Góry Sowie

Wielka Sowa

wieża widokowa na Wielkiej Sowie.jpeg

Wielka Sowa wznosi się na wysokość 1015 m n.p.m. i jest najwyższym szczytem Gór Sowich. Na Wielkiej Sowie stoi 25-metrowa wieża widokowa stanowiąca swoisty symbol tych gór. Wieża została wybudowana w 1906 roku na miejscu wcześniejszej drewnianej z lat 1885-1904. Powstała jako efekt panującego wówczas kultu pierwszego kanclerza Rzeszy Niemieckiej Otto von Bismarcka. Na świecie powstało aż 240 wież z tej samej inicjatywy. Na wieżę wspinamy się najpierw schodami zewnętrznymi, okalającymi wieżę, które prowadzą do schodów znajdujących się wewnątrz. Osiągamy wewnętrzną kondygnację widokową z 14 oknami. Do górnej platformy prowadzi kolejnych 21 stopni. Tam już znajdujemy się na wysokości 25 m, skąd możemy podziwiać rozległe widoki na całe niemal Sudety od Karkonoszy po Masyw Śnieżnika, a w bezchmurne dni dostrzeżemy Wrocław.

Kalenica

20 kalenica.jpeg

Kalenica – szczyt Gór Sowich,wznoszący się na 964 m n.p.m. Na wierzchołku góry w 1932 roku postawiona została wieża widokowa. Wieża ma 20 m wysokości, a na górny taras widokowy prowadzi 70 schodów. Możemy z niej podziwiać przepiękne panoramy najważniejszych pasm górskich Sudetów oraz podwrocławskiej góry Ślęża. W pobliżu znajduje się rezerwat przyrody „Bukowa Kalenica” stworzony dla ochrony położonego na jego terenie lasu bukowego. Wieża widokowa na Kalenicy na pierwszy rzut oka kojarzy się z wieżą szybu górniczego. W istocie jej ażurowa „instalacja” jest wyrazem funkcjonalizmu z okresu międzywojennego modernizmu. Wieża otrzymała imię jednej z najważniejszych osobowości niemieckiej polityki w okresie międzywojnia – feldmarszałka i prezydenta Niemiec Paula von Hindenburga (1847-1934). Był to wyraz czci złożonej wielkiej postaci, której dokonania rozpostarły się między pruskim autorytaryzmem
a narodowym socjalizmem.

Wzgórza Włodzickie

Włodzicka Góra

wieża góra włodzicka 2.jpeg

Włodzicka Góra - najwyższy szczyt Wzgórz Włodzickich (758 m). U podnóża północno-wschodniego zbocza położona jest miejscowość Świerki. Od północnego zachodu pod szczyt Włodzickiej Góry podchodzą rozproszone zabudowania dawnych przysiółków Dworków, a od południa ostatnie domy Sośniny. Miejsce to zlokalizowane jest w odległości 2 km od granicy państwa z Czechami. Na szczycie znajduje się wieża widokowa, która jeszcze niedawno była kompletną ruiną. Pierwotnie w roku 1927 wzniesiono tu kamienną wieże widokową z tarasem nakrytym namiotowym daszkiem. W przyziemiu był bufet – schron. W ruinę wieża popadła po roku 1945. W ramach projektu unijnego w 2018 r. wieża widokowa została odbudowana. W pobliżu znajduje się dawny kamieniołom. Biegnie tam zielony szlak turystyczny.

Widok z Włodzickiej Góry.jpeg

Góra Św. Anny

Wieża widokowa na Górze Anny.jpeg

Z wieży widokowej na Górze Św. Anny w Nowej Rudzie roztaczają się piękne panoramy. Góra uważana jest za jeden z najlepszych punktów widokowych w Sudetach. Doceniano to już w II poł. XIX w., kiedy w 1882 r. wzniesiono tutaj pawilon, a przy nim drewnianą platformę o wysokości
5 m, z której był widok na okolice. W 1906 r. pomost ten z konieczności pomniejszono. Wtedy pojawił się pomysł budowy murowanej wieży widokowej. Staraniem Carla Ferche, ówczesnego przewodniczącego noworudzkiej sekcji Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego, w 1911 r. zbudowano i oddano do użytku wysoką na 14 m wieżę z czerwonego piaskowca, na planie czworokąta. Po II wojnie światowej przez lata nie była wykorzystywana turystycznie. Po gruntownym remoncie i dobudowaniu wiaty schronowej obiekt został ponownie udostępniony turystom w 2014 r.

Góra Wszystkich Świętych

Wieża widokowa na Górze Wszystkich Św..jpeg

Wieża na Górze Wszystkich Świętych powstała dzięki staraniom słupieckiej sekcji GGV - Kłodzkiego Towarzystwa Górskiego (niem. Glatzer Gebirgsverein). W 1889 r. wybudowano mini wieżę o wysokości 2,8 m. Góra Wszystkich Świętych była dużą atrakcją turystyczną, więc ok. 20 lat później sekcja GGV zaproponowała budowę nowej, wyższej wieży. 12 czerwca 1913 r. wmurowano pod jej budowę kamień węgielny. Niedługo potem oddano do użytku nową, 15 metrową, okrągłą, zwieńczoną galeryjką wieżę widokową, wznoszącą się na wysokości 648 m n.p.m. i wybudowaną z czerwonego piaskowca, której nadano imię feldmarszałka von Moltke. Po gruntowanym remoncie w 2011 r. można z niej ponownie podziwiać piękne panoramy Sudetów Wschodnich i Środkowych, obecnie nieznacznie ograniczone przez rosnące drzewa w kierunku wschodnim.

Grodziszcze – ruina

Grodziszcze.jpeg

Wieża znajduje się pomiędzy Gorzuchowem Kłodzkim i Bożkowem. Po południowo-zachodniej stronie
u podnóża wzniesienia przebiega linia kolejowa Wałbrzych-Kłodzko. Czterokondygnacyjna wieża widokowa
z 1813 r. (obecnie ruina) zwieńczona została tarasem widokowym, imitowała zamek, wybudowana została
z ciosanego kamienia z pobliskich kamieniołomów przez hrabiego Antona Aleksandra von Magnisa. Na parterze znajdowała się kuchnia, a na poszczególnych piętrach: salon i sypialnia. Pod koniec XIX w. przy wieży powstały dwa drewniane kioski z artykułami dla turystów. Obecnie ruiny oraz baszta są zaniedbane. Zawalił się zmurszały dach, połamały się kręte schody. Z zewnątrz można zobaczyć kunsztowną konstrukcję budowli z łamanego kamienia. Fundamenty oraz przybudówki ze ścianami kojarzą się ze średniowiecznym zamczyskiem. Na ścianach widać ślady schodów oraz wejścia do nieistniejących pokoi przyklejonych do baszty.

Góry Stołowe

Guzowata – platforma widokowa w Radkowie

Guzowata1.jpeg

Od września 2019 Radków kusi turystów platformą widokową wybudowaną na Guzowatej. To wzniesienie
o wysokości 492 m n.p.m., położone w Górach Stołowych, z którego roztacza się malownicza panorama na niżej usytuowany zalew i masyw stołowogórski. W ramach transgranicznego projektu pn. Czesko-Polski Szlak Grzbietowy stworzono dla tego miejsca koncepcję tarasu widokowego wyposażonego w niezbędne przybyszom miejsca wypoczynku i relaksu. Czujnik piroelektryczny, który zastosowano na Guzowatej, pozwoli na mierzalność zainteresowania tym obiektem, który przy znacznym dofinansowaniu środkami unijnymi kosztował ponad 1,1 mln zł.

Guzowata2.jpeg

Altana Miłości na Górze Parkowej w Kudowie-Zdroju

Altana_Miłości.jpeg

Altana położona jest na wysokości 450 m n.p.m. i podziwiać z niej można piękny widok na kudowski zabytkowy Park Zdrojowy i na zabudowania miejskiej części gminy. W oddali dostrzegalne są jeszcze Wzgórza Lewińskie i pogórze Gór Orlickich. To niezwykle urokliwe miejsce. Altana Miłości położona jest na szczycie Góry Parkowej – wzniesieniu, które z Parkiem Zdrojowym tworzy rozległy kompleks leśno-parkowy. To najwyższy punkt w mieście. Sama altana to secesyjna, drewniana budka, którą wybudowano tu na początku XX wieku.
W tym też czasie w Kudowie powstawały najważniejsze obiekty należące do uzdrowiska, takie jak sanatorium "Polonia" czy Hala Spacerowa. Kudowską Altanę Miłości gruntownie odnowiono w 2014 roku, w ramach projektu budowy i modernizacji wież i punktów widokowych po czeskiej i polskiej stronie Pogranicza Kłodzkiego.

Góry Orlickie

Orlica

Wieża widokowa na Orlicy

Wieża widokowa na Orlicy (1084 m n.p.m.) to jedna z realizacji w ramach projektu Czesko-polski szlak grzbietowy – część wschodnia. Wybudowana została pod koniec 2020 roku w miejscu dawnej wieży widokowej z 1880 roku. Konstrukcja ma 25 metrów wysokości i pozwala na obserwację panoramy większości pasm górskich otaczających ziemię kłodzką. Przy dobrej widoczności można zobaczyć również Karkonosze wraz ze Śnieżką. Na szczyt możemy dostać się zielonym szlakiem PTTK od strony polskiej (parking przy tzw. Kamieniu Rubartcha w Zieleńcu) oraz czerwonym od strony czeskiej. Dla turystów przygotowano w pobliżu wieży infrastrukturę turystyczną – miejsce ogniskowe oraz miejsce do wypoczynku.
Szczyt Orlicy już w XVIII i XIX wieku przyciągał pierwszych turystów za sprawą gospodarza tych ziem oraz właściciela istniejącego tu dawniej schroniska – Heinricha Rubartscha, który zasłynął propagowaniem narciarstwa w Górach Orlickich. Najbardziej znane postacie, które zdobyły szczyt to Cesarz Józef II Habsburg, John Quincy Adams, późniejszy szósty prezydent Stanów Zjednoczonych oraz Fryderyk Chopin, w związku z tym w 2012 roku na szczycie powstał ciekawy trójstronny pomnik, który również warto zobaczyć.

Góry Bystrzyckie

Jagodna

Jagodna.jpeg

Wieża na Jagodnej (977 m.n.p.m) na najwyższym szczycie Gór Bystrzyckich, zlokalizowanym w środkowej części Sudetów została wybudowana w ramach projektu „Czesko-Polski Szlak Grzbietowy”, realizowanego przez 18 partnerów z Polski i Czech – w tym gminę Bystrzyca Kłodzka, na terenie której powstała wieża. Wieża ma 23 metry wysokości i o kilka metrów przewyższa wierzchołki pobliskich drzew. Na 19 metrze znajduje się górna platforma widokowa w formie gondoli, z której rozpościera się widok na Góry Bystrzyckie, Góry Orlickie oraz Masyw Śnieżnika. Na szczyt wieży prowadzą spiralne schody z trzema pomostami spoczynkowymi. Obiekt wykonany jest
w konstrukcji stalowo-drewnianej posadowionej na fundamencie na planie kwadratu o boku długości ponad 7 metrów.Pierwsza 17-metrowa wieża stanęła na Jagodnej już w 1909 roku, jednak 30 lat później na jej miejscu stała już wieża triangulacyjna używana do pomiarów geodezyjnych.

Czerniec

Wieża widokowa na Czerńcu

Czerniec (891 m. n.p.m.) leżący w Górach Bystrzyckich to drugi co do wysokości szczyt tego pasma górskiego. Dawniej stała tu platforma widokowa, natomiast w 2020 roku w jej miejscu wybudowano wieżę widokową o wysokości około 24 metrów, z której rozpościera się widok na czeskie Góry Hanuszowickie, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Kotlinę Kłodzką oraz dalej położone pasma górskie – Góry Sowie, czy Stołowe. Można też z niej zobaczyć inne wieże widokowe w okolicy – na Jagodnej, Trójmorskim Wierchu, czy Suchym Vrchu w Republice Czeskiej. Wieża jest jedną z inwestycji projektu Czesko-polski szlak grzbietowy - cześć wschodnia.
Dojście do wieży jest oznakowane żółtym szlakiem turystycznym, bezpośrednio ze wsi Gniewoszów lub szlakami niebieskim, czarnym i na końcu żółtym od strony parkingu przy zamku Szczerba. Dla pasjonatów ciekawostek przyrodniczych oraz historycznych ciekawą opcją jest zdobycie wieży na Czerńcu połączone ze zwiedzaniem ruin wspomnianego zamku Szczerba oraz jaskini Solna Jama.

Wzgórza Ścinawskie

Suszynka w Suszynie

Wieża widokowa w Suszynie.jpeg

Wieża widokowa „Suszynka” w Suszynie to obiekt zbudowany całkowicie od podstaw. Wieża powstała
w ramach realizacji polsko-czeskiego projektu „Miejsca pełne widoków”. Uroczyste otwarcie wieży odbyło się 19 grudnia 2014 r. Suszyna to niewielka wieś położona w południowo-wschodniej części Wzgórz Ścinawskich. Pod koniec XIX i w pierwszej połowie XX wieku okolice penetrowane były przez poszukiwaczy minerałów (m.in. agatów i ametystów). W okresie międzywojennym miejscowość była znanym letniskiem, zaś szczególną atrakcją była szkoła szybowcowa. Wieża widokowa ma 27 metrów wysokości i wzniesiona została
z betonowych płyt, które obłożone zostały wewnątrz i na zewnątrz płytkami z piaskowca. Obiekt zlokalizowany jest na wzniesieniu mierzącym ok. 469 m n.p.m.

Suszynka_widok.jpeg

Z tarasu widokowego, który znajduje się na 24 metrze, pięknie widać m.in. polskie i czeskie Góry Stołowe z dominującym Szczelińcem Wielkim, Góry Sowie, Bardzkie i Złote, Masyw Śnieżnika z charakterystyczną Czarną Górą, Góry Bystrzyckie i „za nimi” część Gór Orlickich. Przy dobrej widoczności można dostrzec nawet najwyższy szczyt Sudetów Śnieżkę, a także wiatraki elektrowni wiatrowej koło Paczkowa.

Kotlina Kłodzka

Szyndzielnia – ruina

Szyndzielnia.jpeg

Wieża widokowa na Szyndzielni została wybudowana przed 1945 r. Szyndzielnia mierząca 405 m n.p.m. położona jest w Sudetach Środkowych, w południowo-zachodniej części Grzbietu wschodniego Gór Bardzkich, na końcu grzbietu odchodzącego od Kłodzkiej Góry w kierunku zachodnim. Wznosi się około 2,8 km na wschód od centrum Kłodzka. Wieża stoi na wzniesieniu, przez które prowadzi żółty szlak z Kłodzka przez schronisko Kukułka do Kłodzkiej Góry. Ceglana wieża widokowa o wysokości 20 m jest niedostępna dla turystów.

Góry Złote

Borówkowa

borówkowa1.jpeg

Borówkowa (900 m n.p.m.) to najwyższy szczyt Gór Złotych, usytuowany na granicy polsko-czeskiej.
Z Borówkowej roztaczają się znakomite panoramy m.in. na Góry Rychlebskie, Góry Orlickie, Masyw Śnieżnika, Jesioniki, jeziora Nyskie i Otmuchowskie, zaś przy dobrej pogodzie nawet Karkonosze, osiągalne głównie dzięki zbudowanej w 2006 roku wieży widokowej. Pierwsza konstrukcja ułatwiająca oglądanie panoram ze szczytu Borówkowej, zwanej wówczas Heidelkoppe, pojawiła się latem 1870 r. staraniem uzdrowiska w Lądku. Budowla przetrwała ok. 10 lat. W 1889 r. wzniesiono 17-metrową drewnianą wieżę widokową. Ten obiekt przetrwał 11 lat. Kolejną wieżę zbudowano w 1908 roku. Miała 21 m wysokości i trzy kondygnacje. Pod koniec lat 20. XX wieku na szczycie pojawił się nowy obiekt, ale była to raczej wieża triangulacyjna, na którą wchodzili turyści. Informacje o tym obiekcie pochodzą jeszcze z 1938 r. W 1930 roku na szczycie zbudowane zostało schronisko (zamknięte w 1941 r.). Po wojnie, teren był mocno strzeżony i niedostępny dla turystów. Zrujnowane schronisko zostało rozebrane pod koniec lat 50.Od 2006 roku na szczycie Borówkowej stoi nowa wieża widokowa, zbudowana przez miasto Javornik. Fundusze pozyskano z programu na rozwój pogranicza polsko-czeskiego Interreg III A. Uroczyste otwarcie nowej wieży odbyło się 7 października 2006 roku. Budowla przypomina wielki walec nakryty stożkowatym daszkiem. Cała konstrukcja jest stalowa i na zewnątrz odeskowana. Ogółem wieża ma 25,4 m wysokości, zaś taras widokowy znajduje się na poziomie 24 m. Przy wejściu znajduje się mały schron dla turystów. Na szczyt wchodzi się po 155 metalowych schodach zamocowanych spiralnie.  Zbudowanie nowej wieży znacznie wzmogło tutejszy ruch turystyczny. Obok znajdziemy bogate zaplecze dla turystów – wiaty, ławy i stoły. Wieża jest otwarta cały czas. W sezonie turystycznym otwarty jest kiosk gastronomiczny (czynny VII-VIII codziennie; V-VI, IX-X w święta, soboty
i niedziele). Najłatwiej dotrzemy tu idąc z Przełęczy Lądeckiej zielonym szlakiem lub z Travnej szlakiem niebieskim.

Jawornik Wielki

jawornik.jpeg

Wieża widokowa na Jaworniku Wielkim została wybudowana w 2009 r. na Jaworniku, szczycie w paśmie Gór Złotych. Drewnianą wieżę widokową otwarto w sierpniu 2009 r. w ramach mikroprojektu "Szlak widokowy szczytami pogranicza". Obiekt posiada dwie platformy – na wysokości 3,5 oraz 6,4 m. Jest to pierwsza w historii wieża widokowa na tym szczycie – wcześniej istniały tu tylko punkty triangulacyjne. Wieża jest bardzo niska. Stoi w lesie, w północnej części szczytu. Widok z niej rozciąga się jedynie na północ, w kierunku Złotego Stoku. W wyniku długoletniego użytkowania, oraz dużych opadów deszczu i silnych wiatrów, wieża widokowa na Jaworniku uległa poważnemu uszkodzeniu. Po remoncie wykonanym w listopadzie 2018 r. wieżę ponownie udostępniono turystom.

Góry Bialskie

Czernica

Czernica.jpeg

W dniu 26.09.2014 r. odbyło się otwarcie nowo wybudowanej wieży widokowej w Górach Bialskich na szczycie Czernicy (1083 m n.p.m.). Wieża zlokalizowana jest na skrzyżowaniu dwóch szlaków turystycznych (żółtego
i czerwonego).

widok z Czernicy2.jpeg

Z wieży rozciągają się przepiękne widoki na Masyw Śnieżnika, Góry Orlickie, Góry Bystrzyckie, Góry Sowie, Góry Złote oraz Jeseniki po stronie Czeskiej. Przy dobrej widzialności dostrzec można Karkonoskie szczyty. Do budowy wieży przyczyniła się grupa społeczników ze Stronia Śląskiego i Lądka Zdroju.

Masyw Śnieżnika

Śnieżnik

wieża na Śnieżniku.jpeg

Śnieżnik (1423 m n.p.m.) – najwyższy, graniczny szczyt po polskiej stronie w Sudetach Wschodnich i w Masywie Śnieżnika. Jest jedyną górą w Masywie Śnieżnika, która wystaje ponad górną granicę lasu. Śnieżnik jest rozrogiem – zwornikiem sześciu grzbietów, leży na europejskim dziale wodnym mórz Czarnego i Bałtyckiego. Zbudowany jest ze skał metamorficznych.

Szczyt Śnieżnika wieńczy wieża widokowa. Obiekt, oddany do użytku w 2022 r., stanął nieopodal miejsca, w którym historycznie stała wieża widokowa im. cesarza Wilhelma I, zbudowana w 1899 r. a zburzona w 1973 r. Ta obecna mierzy 34 m wysokości i zapewnia wspaniałą panoramę nie tylko na okolice Śnieżnika. Z punktu widokowego można także dostrzec oddaloną o niemal 100 km Śnieżkę w Karkonoszach. Jej nowoczesna konstrukcja to połączenie kamienia, betonu, szkła i stali. Na szczyt prowadzi kilka szlaków, zarówno z miejscowości po polskiej, jak i czeskiej stronie granicy. Poniżej wieży widokowej znajduje się Schronisko PTTK Na Śnieżniku im. Zbigniewa Fastnachta.

Trójmorski Wierch

Wieża_Trójmorski_Jodłów.jpeg

Trójmorski Wierch (1145 m n.p.m.) to szczyt w południowo-zachodniej odnodze Masywu Śnieżnika, na granicy polsko-czeskiej, między Puchaczem a Jasieniem. Czesi nazywają go Klepý (lub Klepáč). Przed wojną szczyt nazywano Klappersteine (czyli w wolnym tłumaczeniu: Kłapiące głazy). Obecną nazwę wprowadził w 1946 r. Mieczysław Orłowicz dla podkreślenia charakteru szczytu, pod którym zbiegają się zlewiska trzech mórz – Bałtyckiego, Północnego i Czarnego. U sąsiadów funkcjonuje w związku z tym potoczna nazwa, rozciągnięta na całe pasmo Masywu Śnieżnika – „Dach Europy”. Na zachodnich zboczach Trójmorskiego Wierchu mają źródła dopływy Nysy Kłodzkiej w zlewisku Morza Bałtyckiego; z południowo-wschodniego zbocza spływa Lipkovský potok (dopływ Cichej Orlicy) w zlewisku Morza Północnego; wody ze wschodniego zbocza ściekają do rzeki Moravy (dopływ Dunaju) należącej do zlewiska Morza Czarnego.

Od grudnia 2009 roku na Trójmorskim Wierchu stoi 25-metrowa drewniana wieża widokowa Według projektu jest to wieża widokowo-przeciwpożarowa. Jej budowa miała na celu poprawę i rozwój oferty turystycznej obszaru pogranicza polsko-czeskiego, promocję punktu widokowego i szlaku turystycznego oraz wzrost bezpieczeństwa lasów w zakresie przeciwpożarowym.

Krowiarki

Wapniarka

Wieża czasowo zamknięta ze względu na konieczność przeprowadzenia prac konserwacyjnych.

Wapniarka.jpeg

Wapniarka (532 m n.p.m.) to szczyt w Krowiarkach, najdłuższej odnodze Masywu Śnieżnika. Góruje nad Przełęczą Mielnicką w pobliżu wsi Żelazno i Mielnik. Pierwsza wieża widokowa stanęła tu w 1889 r. Był to obiekt drewniany, zniszczony w 1925 r. w wyniku uderzenia przez piorun. W tym samym roku wzniesiono kolejną wieżę, również drewnianą. Głównym sponsorem był właściciel krosnowickiej przędzalni bawełny Meyer-Kauffmann. Ten obiekt przetrwał do lat powojennych. Obecny obiekt wzniesiony został
z wykorzystaniem żelbetowych elementów podstawy poprzedniej konstrukcji. Zakończenie prac oraz techniczne oddanie do użytku wieży na Wapniarce odbyło się w połowie grudnia 2008 roku. 15-metrowa drewniana wieża posiada trzy tarasy widokowe i mały daszek; widoczność z najwyższej kondygnacji osiągnięto „dzięki” wycięciu sporej połaci lasu porastającego szczyt. Chociaż przez to, że pozostałe drzewa wciąż rosną, aktualnie najlepiej widać „centrum” Żelazna.

Góry Bardzkie

Kłodzka Góra

DSC_0008.jpeg

Kłodzka Góra to szczyt w Górach Bardzkich o wysokości 757 m n.p.m. Nowo wybudowana wieża, która stanęła na jej szczycie to stalowa konstrukcja zaprojektowana w formie kratownicy przestrzennej. Jej twórcą jest mgr inż. Andrzej Kociński. Wieża ma ponad 34 m i 4 platformy spoczynkowo-widokowe.  Z najwyższej, zainstalowanej na 30 metrach można podziwiać panoramy Gór Bardzkich i Złotych, Masywu Śnieżnika, Gór Bystrzyckich, Orlickich, Stołowych i Sowich, a także Opolszczyzny.

klodzkagora_5.jpeg

Otwarcie atrakcji nastąpiło 28.08.2020 roku. Koszt budowy obiektu to blisko 1.3 mln zł. Inwestycja była realizowana w ramach projektu „Czesko-polski szlak grzbietowy - część wschodnia” współfinansowanego ze środków unijnych i realizowanego przez samorządy z Czech i powiatu kłodzkiego. Inwestorem był Powiat Kłodzki.

Opublikował(a): Adrian Rowiński Data publikacji: 17-02-2020 11:48
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 30-10-2023 11:49
scroll

NA SKRÓTY

Prev