Logo facebook
22 maja 2024
Emila, Neleny, Romy
11 °C
scroll
Sawanna Łężycka

Wędrówka Sudecką Droga św. Jakuba

Tomasz Deroń, przewodnik sudecki z Wrocławia, rozpoczął 27 kwietnia w Międzygórzu wędrówkę Sudeckim Szlakiem Świętego Jakuba. W czwartek, 29 kwietnia będzie gościem Macieja Awiżenia, starosty kłodzkiego.

Tomasz Deron na początku trasy w Międzygórzu

Początek trasy w Międzygórzu

Szlak Pielgrzymkowy „Droga św. Jakuba” czyli „Caminos de Santiago” to popularny szlak pątniczy prowadzący z wielu różnych stron Europy do Santiago de Compostela w północno-zachodniej Hiszpanii, gdzie według legendy znajduje się grób św. Jakuba Większego Apostoła. Symbolem szlaku jest żółta muszla przegrzebka, nazywana też muszlą świętego Jakuba, na niebieskim tle.

Przez Polskę przebiega kilka wariantów drogi, ale najstarszym i najpopularniejszym jest niewątpliwie „Via Regia” czyli Droga Królewska, która ciągnie się od Litwy przez całą Polskę na zachód do Zgorzelca i ma ponad 900 km długości. W Lubaniu na Dolnym Śląsku z tym szlakiem łączy się inny, nieco krótszy i mniej znany wariant – Sudecka Droga św. Jakuba, który na odcinku przebiegającym przez ziemię kłodzką nosi nazwę Kłodzkiej Drogi św. Jakuba. Wariant ten ma swój początek w Międzygórzu na ziemi kłodzkiej łącznie do Lubania ma około 260 km długości. Rocznie przemierza go bardzo mało osób – raptem około 20 – natomiast jednym z tegorocznych pielgrzymów, którzy za cel obrali zmierzenie się z tą drogą jest Tomasz Deroń – przewodnik sudecki związany ze Studenckim Kołem Przewodników Sudeckich we Wrocławiu.

Mapa przebiegu Sudeckiej drogi św. Jakuba

Przebieg Kłodzkiej Drogi św. Jakuba

Wędrówka Tomasza Deronia rozpoczęła się 27 kwietnia w Międzygórzu (początek szlaku znajduje się przy siedzibie PTTK), wiedzie przez Górę Igliczną, Marianówkę, Bystrzycę Kłodzką, Gorzanów, Wapniarkę i schodzi w kierunku Kłodzka. Dalej trasa przebiega przez Wzgórza Włodzickie w stronę Radkowa, gdzie opuszcza ziemię kłodzką. Następnie Tomasz Deroń wędrował będzie w kierunku Gór Suchych (lub Broumova w miarę możliwości) przez okolice Mieroszowa do Lubawki.  Następne etapy to już okolice Rudaw Janowickich, Karkonoszy i Pogórza Kaczawskiego i Izerskiego aż do Zgorzelca, gdzie Tomasz Deroń planuje zakończyć wędrówkę. Pielgrzym nie ma ściśle wyznaczonego czasu przejścia ani presji czasu. Zachęca również do dotrzymywania mu towarzystwa na poszczególnych etapach tej wędrówki oraz śledzenia kolejnych etapów podróży zarówno na Facebooku jak i Instagramie https://www.instagram.com/deronimo.pl. Więcej szczegółów odnośnie samego szlaku Camino oraz jego przebiegu przez ziemię kłodzką dostępne jest na stronie https://camino.net.pl/droga-w-polsce/droga-sudecka/

Tomasz Deron na tle kościoła na Iglicznej

Przystanek na Iglicznej

Tomasz Deroń zawodowo związany jest z turystyką górską i survivalem czyli szkołą przetrwania w trudnych warunkach. Zajmuje się między innymi szkoleniami przyszłych przewodników górskich, a także dzieli się swoją ogromną wiedzą podczas prowadzonych przez siebie wycieczek jako przewodnik górski i pilot wycieczek. Pomysł przejścia Sudeckiej drogi św. Jakuba zrodził się rok temu, jednak pandemia koronawirusa pokrzyżowała te plany. Jak pisze na swoim facebookowym fanpage’u https://www.facebook.com/DeronimoPl, przejście szlaku ma na celu wędrówkę w znaczeniu dosłownym, ale i wędrówkę w głąb samego siebie, przemyślenia dotyczące życia i odnalezienia spokoju ducha, spojrzenie na życie codzienne z pewnego dystansu.

Opublikował(a): Łada Ponikowska Data publikacji: 28-04-2021 14:26
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 28-04-2021 14:27
scroll

NA SKRÓTY

Prev