Logo facebook
26 maja 2024
Eweliny, Jana, Pawła
22 °C
scroll
Listkowiec cytrynek

Zalewy i Kąpieliska

Zalew w Starej Morawie

Pomost z wieżą na zalewie

W grudniu 2004 roku Gmina Stronie Śląskie oddała do użytku zbiornik retencyjny, o powierzchni 5,5 ha, położony w miejscowości Stara Morawa ok.1,3 km od StroniaŚląskiego. Zbiornik został wybudowany w malowniczej dolinie rzeki Morawka w Masywie Śnieżnika. Już w okresie zimowym zbiornik ten stał się obiektem częstych spacerów, zarówno ludności miejscowej, jak i turystów. W okresie letnim pojawili się pierwsi plażowicze. Widząc zainteresowanie zbiornikiem przez mieszkańców i turystów, w 2005 roku zlecono opracowanie koncepcji architektonicznej, a następnie projektu budowlanego turystycznego zagospodarowania zbiornika.

Koncert nad zalewem

W 2006 roku Gmina Stronie Śląskie zrealizowała inwestycję polegającą na budowie mola wraz z wieżą widokowa, pomostami wędkarskimi oraz plażą, teren uzbrojono w sieć wodnokanalizacyjną oraz energetyczną. Od początku sezonu letniego w 2007 roku przy zbiorniku otwarto strzeżone kąpielisko, ustawiono przenośne sanitariaty, na działkach prywatnych pojawiły się czasowe obiekty gastronomiczne. W okresie wakacyjnym liczba osób codziennie korzystających z kąpieliska kształtowała się w okolicach kilkuset osób. Turyści często wyrażali zadowolenie z faktu powstania takiego zbiornika w otoczeniu malowniczych gór oraz potrzebę dalszego zagospodarowania terenu, wyposażenie go w obiekty sportowe, np. boisko do siatkówki, wypożyczalnie sprzętu wodnego, obiekty usługowe i noclegowe w bezpośrednim sąsiedztwie zbiornika, utwardzenie parkingów, ogrodzenie terenu. Sporo osób zainteresowanych było możliwością skorzystania z pola biwakowego, wyposażonego w sanitariaty i dostęp do energii elektrycznej. Ciekawostką jest fakt, że jest to jeden z najwyżej położonych sztucznych zbiorników wodnych w Polsce. Znajduje się on na wysokości 525 metrów nad poziomem morza.

Widok na zalew i okolice z lotu ptaka

Zrealizowanie przedmiotowej inwestycji uatrakcyjniło ofertę turystyczną gminy Stronie Śląskie, przyciągnęło większą ilość turystów w okresie letnim, zapewniło źródło utrzymania dla mieszkańców obsługujących ruch turystyczny.

Inwestycja wchodzi w skład tzw. ZEROBORDERU - szlaku turystyki aktywnej, jako ośrodek i centrum aktywnego wypoczynku powiązanego w sieć z podobnymi obiektami na ziemi kłodzkiej. Realizowane w ramach  projektu nr: RPDS.06.02.00-02-005/09 ”Turystyczne zagospodarowanie zbiornika i terenu rekreacji działka nr 279/8, obręb Stara Morawa, Gmina Stronie Śląskie – ZEROBORDER – szlak turystyki aktywnej, wraz z zakupem niezbędnego sprzętu”.

Całkowita wartość projektu: 5285360,82 zł,

Wydatki kwalifikowalne: 4042000,22 zł.

Dofinansowanie: 2465620,14 zł.

Operatorem Kompleksu Turystycznego w Starej Morawie jest Stroński Park Aktywności „Jaskinia Niedźwiedzia” sp. z o.o.

 

Zalew w Radkowie

Zachód Słońca nad zalewem

W odległości około 2 km na wschód od miasta Radkowa, tuż przy granicy z Czechami, u podnóża grzbietu Guzowata, na Potoku Czerwonogórskim (czes. Červenohorský Potok) w latach 60-ych wybudowano zaporę, tworząc w ten sposób sztuczny zalew (długości niespełna kilometra i około trzystu metrów szerokości), nad którym wybudowane są domki kempingowe i restauracja. Potok Czerwonogórski zaraz po opuszczeniu przepustów zalewu wpada do przepływającego przez Radków potoku Pośna, a ten jest dopływem rzeki Ścinawki.  Zalew przy ul. Kolonia Leśna jest akwenem przeznaczonym przede wszystkim dla sprzętu pływającego i wędkowania .Przy zalewie znajdują się 4 punkty gastronomiczne: restauracja, 2 bary i kawiarnia. Można się opalać na łączce otaczającej zalew.

Po kapitalnym remoncie w Radkowie powstał jeden z największych parków wodnych w Polsce - Ninja Water Park, splash tower - ogromna wieża ze zjeżdżalniami i 10 metrowym wodospadem oraz natryski wrażeń dla najmłodszych.

Pokaz fajerwerków nad zalewem

Radkowski Zalew, napełniony źródlaną czerwonawą wodą wypływającego z Czech z  Ćernohovskiego Potoku. Zalew w Radkowie,,  to wyśmienite miejsce zarówno dla osób ceniących ciszę, spokój i zapach lasu jak i szukających miejsca do aktywnego wypoczynku. Kilometry tras pieszych i rowerowych, rolki, wspinaczka, sporty wodne i strzeżone kąpielisko pozwolą na spędzenie czasu w sposób aktywny i bezpieczny. Od początku został  utworzony  w celach rekreacyjnych. Zalew jest zarybiony, dlatego na jego brzegu można często spotkać wędkarzy. Znajduje się tu przystań, kąpielisko, bary, ośrodek rekreacyjny z miejscami noclegowymi,  wypożyczalnia sprzętu wodnego. Dodatkową atrakcją jest widok na góry, lasy i Szczeliniec Wielki.

Występy sceniczne nad zalewem

 W ostatnich latach nastąpiła rozbudowa infrastruktury turystycznej wokół Zalewu, który znacząco odmienił jego wizerunek. Odnowiono chodniki okalające zbiornik, zbudowano również nowe, kamienne deptaki i murki. Przy wejściu powstał podjazd, który ułatwi podziwianie zalewu również osobom niepełnosprawnym. Ponadto zalew został dobrze oświetlony dzięki czemu jego walory są doskonale widoczne również po zmierzchu. Powstały także nowe drogi na czeską stronę – stąd już prosta droga na szczyt czeskiej Coruny, bądź rowerem w stronę pięknego, powiatowego Bromova. Także w kierunku Szczelińca Wielkiego i innych celów wędrówkowych w Górach Stołowych Zalew stanowi wyśmienity punkt wyjściowy.

Plaża Gorzuchów

Pełna ludzi plaża nad zalewem w Gorzuchowie latem

Zbiornik wodny o powierzchni 5,5 ha po nieczynnej żwirowni został zaadoptowany na potrzeby rekreacyjne w 2016 r. Okazało się, że nowe miejsce niemal od razu przyciągnęło sporą rzeszę amatorów wypoczynku nad wodą. Nad zalew przyjeżdżali nie tylko mieszańcy okolicznych wsi przynależnych do gminy Kłodzko i Radków, ale również noworudzianie i kłodzczanie. Znajduje się tutaj wygodny parking dla samochodów oraz, wybrukowana kostką betonową dróżka dla plażowiczów z parkingu nad zalew. Powstało także boisko do siatkówki oraz plac zabaw dla dzieci W weekendy trudno tu znaleźć wolne miejsce na plaży, miejsce cieszy się ogromną popularnością wśród mieszkańców powiatu kłodzkiego.

Widok na plażę i zalew z lotu ptaka

Opublikował(a): Adrian Rowiński Data publikacji: 18-02-2020 15:02
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 08-04-2024 15:14
scroll

NA SKRÓTY

Prev