Logo facebook
09 września 2024
Aldony, Jakuba, Sergiusza
13 °C
scroll
Ścieżka edukacyjna Niknąca Łąka

Kapliczki i figury

Kaplice, kapliczki, figury świętych

Do najczęściej spotykanych przedstawień należą figury Matki Bożej, także w otoczeniu świętych orędowników, Trójcy Świętej oraz św. Jana Nepomucena. Święty ten otaczany był szczególnym kultem w Czechach, na Śląsku i ziemi kłodzkiej. Nepomuki ustawiano na mostach lub w ich pobliżu, ponieważ do św. Jana Nepomucena zwracano się z prośbami o ochronę przed powodzią. Na ziemi kłodzkiej znajduje się ponad 200 wizerunków tego świętego.

Nepomucen.jpeg

Zarówno sposób przedstawiania św. Jana Nepomucena, jak kierowane do niego prośby o orędownictwo, wiążą się z życiem czternastowiecznego praskiego kanonika oraz legendą dotyczącą jego męczeńskiej śmierci w nurtach rzeki. Najprawdopodobniej powodem uwięzienia Jana Nepomucena był jego konflikt z królem Czech Wacławem IV dotyczący wyboru opata jednego z klasztorów. Jednak według legendy Jan Nepomucen odmówił złamania tajemnicy spowiedzi królowej Zofii Bawarskiej, którą król podejrzewał o niewierność. Duchownego poddano torturom, a następnie zrzucono z mostu Karola do Wełtawy. Ciało Nepomucena pojawiło się na powierzchni wody rozświetlone niebieskimi promieniami, a wokół głowy zapłonęło pięć gwiazd.

Święty Jan Nepomucen przedstawiany jest w stroju kapłańskim, charakterystycznym dla okresu baroku. Często trzyma krzyż, rzadziej gałązkę palmową. Głowę otacza nimb z pięcioma gwiazdami. Czasem przedstawiany jest z palcem na ustach, co symbolizuje tajemnicę spowiedzi.

Więcej informacji na stronach

www.przydrozne.eu/strony/k_miedza_01.html

www.nepomuceny.blogspot.com

Opublikował(a): Łada Ponikowska Data publikacji: 25-02-2020 10:46
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 25-02-2020 12:18
scroll

NA SKRÓTY

Prev