Logo facebook
22 maja 2024
Emila, Neleny, Romy
12 °C
scroll
Kłodzko dziedziniec muzeum

Starosta Kłodzki występuje we wspólnym apelu samorządowców do Ministra Zdrowia

Szanowny Pan Łukasz Szumowski Minister Zdrowia

Szanowny Panie Ministrze, wszyscy widzimy, że sytuacja związana z rozwojem pandemii koronawirusa w Polsce staje się coraz bardziej dramatyczna. Liczba osób zarażonych wirusem oraz tych, które niestety przegrały swoją walkę z chorobą, szybko przybywa.

W reprezentowanych przez nas powiatach wirus również jest bardzo aktywny i stanowi śmiertelne zagrożenie dla naszych mieszkańców.


Jednocześnie mamy świadomość, że liczba osób zakażonych koronawirusem w Polsce, a co za tym idzie w naszych powiatach, może być dużo wyższa niż podają statystyki. Przyczyną tego faktu jest zbyt mała liczba przeprowadzanych testów na obecność wirusa. Dbając więc o bezpieczeństwo mieszkańców naszych powiatów, domagamy się wykonywania zdecydowanie większej ilości testów, ponieważ tylko w ten sposób będziemy mogli zapanować nad rozwojem pandemii i uchronić życie i zdrowie wielu ludzi.


Nie ograniczamy się jedynie do oczekiwań i w tej trudnej sytuacji chcemy zaoferować wsparcie i pomoc. Jesteśmy gotowi sfinansować zakup szybkich testów dla naszych mieszkańców oraz pokryć koszty procesu związanego z diagnostyką koronawirusa. Dzięki temu będziemy w stanie skutecznie odizolować zakażone osoby od zdrowych ludzi i wpłynąć na zmniejszenie liczby nowych zakażeń. Biorąc pod uwagę powyższe oczekujemy od Pana informacji, które testy są rekomendowane przez Ministerstwo Zdrowia.

Apelujemy także do Pana Ministra o poszerzenie puli dopuszczonych do stosowania testów o tak zwane szybkie testy, z których korzysta się między innymi w Niemczech czy Wielkiej Brytanii. Jest to szczególnie istotne w sytuacji zapewnienia bezpieczeństwa nie tylko mieszkańcom, ale także personelowi medycznemu w szpitalach, prowadzonych przez nasze powiaty. Niestety bowiem zdarzają się interwencje medyczne, podczas których pacjenci wzywając pogotowie ratunkowe nie informują dyspozytorów o podejrzeniu zarażenia koronawirusem.

Ratownicy stwierdzają to dopiero w trakcie przeprowadzonego wywiadu. Na skutek takich interwencji do chwili otrzymania informacji o wyniku badań pacjenta, Zespoły Ratownictwa Medycznego podlegają izolacji
i wyłączeniu z pracy. Taka sytuacja dramatycznie zmniejsza możliwość zapewnienia mieszkańcom opieki zdrowotnej przez nasze szpitale.

Panie Ministrze, prosimy więc Ministerstwo Zdrowia o podjęcie szybkiej i efektywnej współpracy z naszymi powiatami w powyższym zakresie. Jesteśmy przekonani, że wspólnymi siłami lepiej i skuteczniej zadbamy o zdrowie i życie mieszkańców.


Oczekując na pilną odpowiedź życzymy sukcesów w walce z trwająca w Polsce pandemią.

Podpisali:

Grzegorz Kosowski – Starosta Dzierżoniowski,

Maciej Awiżeń – Starosta Kłodzki,

Piotr Fedorowicz – Starosta Świdnicki,

Roman Fester – Starosta Ząbkowicki.

Powiaty_Apeluja_do_Ministra.jpeg

Opublikował(a): Bartosz Wojciechowski Data publikacji: 02-04-2020 15:07
Modyfikował(a): Bartosz Wojciechowski Data modyfikacji: 02-04-2020 15:15
scroll

NA SKRÓTY

Prev