Logo facebook
22 maja 2024
Emila, Neleny, Romy
11 °C
scroll
widok z Narożnika

„Banknoty” opozycji antykomunistycznej w Polsce z lat 80. XX w.

W związku z 40. rocznicą wprowadzenia w Polsce stanu wojennego, Muzeum Papiernictwa zaprasza na wystawę pt. „Banknoty” opozycji antykomunistycznej w Polsce z lat 80. XX w.

plakat wystawy

Mowa tu o tzw. cegiełkach, drukowanych przez podziemną Solidarność i inne nielegalne wówczas organizacje opozycyjne. Ich dystrybucja była jednym z elementów antykomunistycznej propagandy, a także sposobem pozyskiwania funduszy na działalność podziemnych formacji opozycyjnych. Cegiełki, robione były na wzór ówczesnych polskich banknotów obiegowych czy amerykańskich dolarów, a wizerunki znanych Polaków, były na nich zastępowane karykaturami rządzących.

Pieniądze ze sprzedaży „banknotów” były przeznaczone na pomoc dla więzionych opozycjonistów oraz ich rodzin jak również na bieżącą działalność wydawniczą, lecz przede wszystkim stanowiły wyraz sprzeciwu dla panującej w naszym kraju rzeczywistość.

Inną formą walki podziemnej opozycji z komunistycznymi władzami było wykonywanie nadruków propagandowych na obiegowych banknotach.

Cegiełek wyprodukowanych w całej Polsce pojawiło się ok. 70 typów, jednak niektóre pojawiły się w kilku odmianach. Dziś, te najciekawsze, po 40 latach zostaną zaprezentowane w Muzeum Papiernictwa, dzięki uprzejmości Przemysława Ziemby – prezesa Polskiego Towarzystwa Numizmatycznego. Banknoty te, będące symbolem walki o niepodległą Polskę, stanowią istotny element jego kolekcji.

Banknot 100 urbanów

Opublikował(a): Łada Ponikowska Data publikacji: 13-12-2021 14:26
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 13-12-2021 14:26
scroll

NA SKRÓTY

Prev