Logo facebook
03 marca 2024
Kingi, Maryna, Tycjana
10 °C
scroll
Królik na Szczelińcu

Wernisaż wystawy pt. "Szkło artystyczne, malarstwo. Twórczość Konstantego Zielińskiego"

Plakat wystawy Szkło artystyczne, malarstwo. Twórczość Konstantego Zielińskiego

Muzeum Papiernictwa zaprasza na wernisaż wystawy zatytułowanej Szkło artystyczne, malarstwo. Twórczość Konstantego Zielińskiego, który odbędzie się 22 kwietnia br. o godzinie 17:00.
Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Nie od dziś wiadomo, że filarem działalności dusznickiego młyna papierniczego jest upowszechnianie i popularyzacja wiedzy związanej z produkcją i historią papieru. Nie oznacza to jednak, że muzeum zamyka się na inne dziedziny szeroko rozumianej kultury i sztuki. Dzięki wielopłaszczyznowej fascynacji rozmaitymi zagadnieniami, skupiamy się na podtrzymywaniu wątków regionalnych, szerząc tym samym wiedzę o lokalnym rękodziele oraz jego utalentowanych twórcach. Do takowych niewątpliwie zalicza się Konstanty Zieliński - autor rzeczonej ekspozycji.

Tym razem sala wystaw czasowych Muzeum Papiernictwa na pewien czas zdominowana zostanie przez… szkło. I to nie byle jakie – szklane rzeźby inspirowane morskimi formami, kryształy barwione, często z grawerunkiem architektury, motywów roślinnych czy nawet postaci. A to wszystko na tle abstrakcyjnych prac malarskich oraz szkiców przedstawiających procesy ręcznej produkcji szkła, które latami utrwalały się w pamięci artysty – ekspozycja więc w sposób naturalny powiąże szkło z papierem, tym samym płynnie łącząc twórczość artysty z podstawowym filarem działalności Muzeum Papiernictwa.

Konstanty Zieliński urodził się w 1948 roku w Kowarach. Pracę zawodową rozpoczął w 1967 r. – jako zdobnik szkła w nieistniejącej już Hucie Szkła Sudety w Szczytnej. Nieprzeciętne zdolności rysunkowe czy wyczucie szlifierskie, pozwoliły mu wykonywać misterną pracę grawera, a także rozwijać pasje, które znacząco wybiegły poza mury dawnej Huty, stając się jego fascynacją również w życiu prywatnym. Mimo przejścia na emeryturę, Konstanty do dziś pozostał aktywny twórczo, a owoce jego wieloletnich działań podziwiać możemy na wystawie w muzeum.

Twórczość Konstantego Zielińskiego niejednokrotnie doceniona została w szerokich kręgach kulturowych – w latach 80. i 90., jego dzieła pojawiły się na zbiorowych wystawach w Szczytnej, Polanicy-Zdroju czy w Wałbrzychu na Zamku Książ. Prawdziwą perłą wśród sukcesów Zielińskiego był niewątpliwie udział w międzynarodowej wystawie w Japonii w Kanazawie. Obecnie jego grawerowane szkła można znaleźć w kolekcjach wielu, nie tylko okolicznych muzeów – poszczycić nimi może się Muzeum Ziemi Kłodzkiej, Muzeum Karkonoskie, Muzeum Regionalne w Szklarskiej Porębie, a nawet Muzeum Narodowe w Warszawie. Jego dzieła trafiły również do wielu kolekcji prywatnych zarówno w kraju jak i zagranicą.

Dzięki wystawie Szkoło artystyczne, malarstwo., udało nam się w jednym miejscu zebrać kwintesencję wieloletniej twórczej działalności Konstantego Zielińskiego, a zarazem udowodnić pewien stan rzeczy, który absolutnie nie jest współcześnie czymś nieoczywistym – sztuka użytkowa, przy akompaniamencie wyobraźni i talentu może przerodzić się w fenomenalne arcydzieło.

Karafka szklana

Opublikował(a): Łada Ponikowska Data publikacji: 19-04-2022 12:58
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 19-04-2022 13:00
scroll

NA SKRÓTY

Prev