Logo facebook
30 maja 2024
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
22 °C
scroll
Szczeliniec

Prestiżowa Nagroda Kolberga dla Zespołu "Waliszowianie"

Nagroda Kolberga.jpeg

Zespół „Waliszowianie” z Nowego Waliszowa otrzymał w tym roku niezwykle prestiżową

Nagrodę im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” w kategorii VI dla zespołów folklorystycznych.

Zespół Waliszowianie

fot. Henryk Dumin

Gala wręczenia nagród odbędzie się 6 lipca 2022 roku na Zamku Królewskim w Warszawie.

Nagroda im. Oskara Kolberga przyznawana była w tym roku po raz czterdziesty siódmy. To najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce ustanowione w 1974 roku. Otrzymują ją artyści tworzący w dziedzinach sztuk plastycznych i rękodzieła, literatury, śpiewu, muzyki instrumentalnej i tańca, a także organizatorzy przedsięwzięć artystycznych upowszechniających folklor i sztukę ludową.

Organizatorem Nagrody im. Oskara Kolberga jest Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Konkurs oraz gala realizowane są przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca we współpracy z Muzeum Wsi Radomskiej w Radomiu i jego oddziałem – Muzeum im. Oskara Kolberga w Przysusze. Fundatorami nagród finansowych są: Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Samorząd Województwa Mazowieckiego.

Kandydatura Zespołu została przygotowana przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze, z którym „Waliszowianie” od wielu lat współpracują przy organizacji wystaw i innych przedsięwzięć, których celem jest prezentacja najcenniejszych zjawisk z kręgu tradycji. Muzeum Karkonoskie pełni rolę regionalnego centrum kompetencji w zakresie ochrony i promocji niematerialnego dziedzictwa kulturowego zgodnie z zaleceniami ratyfikowanej przez Polskę w 2011 roku Konwencji UNESCO z 2003 roku.

Zespół "Waliszowianie" powstał w 1984 roku, kultywuje tradycje przodków z Kresów Wschodnich. Zespół jest m.in. laureatem III nagrody na Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym Nad Wisłą w 2011 r. oraz I nagrody na Festiwalu Współczesnej Kultury Ludowej w Kamieniu Pomorskim w roku 2012 r. oraz w 2013.

liderki zespołu pp. Danuta Koniuszek i Janina Suchodolska.jpeg

Liderki zespołu pp. Danuta Koniuszek i Janina Suchodolska, fot. Henryk Dumin

 

Opublikował(a): Łada Ponikowska Data publikacji: 09-06-2022 10:42
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 13-06-2022 08:44
scroll

NA SKRÓTY

Prev