Logo facebook
14 czerwca 2024
Bazylego, Elizy, Justyny
18 °C
scroll
Skalne Grzyby

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego w Starostwie Powiatowym w Kłodzku

Z inicjatywy Zbigniewa Szczygła  - radnego Sejmiku Województwa Dolnośląskiego oraz Macieja Awiżenia - Starosty Kłodzkiego, którzy są żywo zainteresowani stałym podnoszeniem poziomu bezpieczeństwa, odbyło się w Starostwie Powiatowym w Kłodzku spotkanie z Interdyscyplinarnym zespołem naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego zajmujących się bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym. Głównym tematem spotkania było wprowadzenie w życie nowej Ustawy o Ochotniczych Strażach Pożarnych.  Wybitni eksperci, znawcy tematyki - prof. dr hab. Tadeusz Kocowski,  prof. dr hab. Barbara Wiśniewska-Paź,  dr hab. Rafał Kowalczyk, dr Michał Raduła, omówili w trakcie podstawowe zmiany w nowej ustawie oraz odpowiadali na pytania i wątpliwości zgromadzonych dotyczące zagadnień funkcjonowania OSP. Przybyli naukowcy i praktycy, którzy m.in. brali udział w tworzeniu tej ustawy, przedstawili również wiele interesujących zagadnień związanych z jej powstawaniem.

DSC_0122.jpeg

Idea badań naukowych w temacie realizacji spraw na rzecz bezpieczeństwa na poziomie samorządów gminnych, powiatowych i wojewódzkich.

Do zgromadzonych na spotkaniu przedstawicieli służb z naszego powiatu eksperci z Wrocławia zwrócili się z prośbą o pomoc w przeprowadzeniu niezwykle ważnych badań naukowych, które pokazałby stan dotyczący jakości współpracy służb.

DSC_0028.jpeg

Badania miałyby potrwać orientacyjnie około dwóch lat.  Otrzymane wyniki posłużą do dalszych prac nad udoskonalaniem systemu bezpieczeństwa w całym kraju.

Powiat kłodzki jest specyficznym powiatem, w którym występują różne rodzaje kataklizmów.  Jednocześnie każdego roku odwiedza nas około 2 mln turystów, co stanowi niezwykle ciekawy przykład współpracy i sprawnej koordynacji służb ratowniczych, a zarazem jest sporym wyzwaniem pod względem bezpieczeństwa i logistyki dla samorządowców zarządzających kryzysem. Dlatego przeprowadzenie badań w naszym powiecie jest jak najbardziej uzasadnione a wyciągnięte wnioski mogą niezwykle  pomóc w szukaniu rozwiązań z zakresu ulepszania budowania systemu bezpieczeństwa dla całego kraju.

 

W dyskusji uczestniczyli m.in.:

Maciej Awiżeń – Starosta Kłodzki

Tomasz Siemoniak – Poseł na Sejm RP

Michał Cisakowski- Wiceprzewodniczący Rady powiatu Kłodzkiego

Piotr Marchewka – Etatowy Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego

Zbigniewa Szczygieł  - radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Tytus Czartoryski - radny Sejmiku Województwa Dolnośląskiego

Stanisław Ręcławowicz - Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej

Tomasz Szyszka  - Zastępca Komendanta PSP

Dariusz Chojecki - Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP w Kłodzku

Konrad Czekaj - Młodszy Kapitan PSP

Zdzisław Grzybowski – Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe

Adam Jaśnikowski  - Przedstawiciel Śnieżnickiego Klubu Biznesu oraz wielu przedstawicieli sztabów kryzysowych oraz innych wydziałów samorządowych z powiatu kłodzkiego.

 

 

Opublikował(a): Bartosz Wojciechowski Data publikacji: 22-06-2022 09:25
Modyfikował(a): Bartosz Wojciechowski Data modyfikacji: 22-06-2022 09:28
scroll

NA SKRÓTY

Prev