Logo facebook
17 kwietnia 2024
Anicety, Klary, Rudolfina
6 °C
scroll
Widok z Kłodzkiej Góry

„Za siódmą górą, za siódmą rzeką. Japoński warsztat papierniczy w Muzeum Papiernictwa” – nowa wystawa w młynie papierniczym

Za siódmą górą_WEB.jpeg

Niedawno do zbiorów Muzeum Papiernictwa trafił oryginalny warsztat papierniczy, z japońskiej miejscowości Echizen, gdzie tradycje wyrobu papieru trwają już 1300 lat. Przekaz składa się z urządzeń do wytwarzania papieru, ołtarza z figurką bogini papieru Kawakami Gozen oraz dużej kolekcji arkuszy washi – to dar rodziny Yamaguchi oraz wielu innych papierników działających w tej miejscowości. Dzięki japońskim darczyńcom Muzeum Papiernictwa dysponuje jedną z najciekawszych kolekcji dotyczących japońskiego papiernictwa na naszym kontynencie. Tym samym dusznicki młyn papierniczy jest nie tylko miejscem istotnym dla pielęgnowania europejskich tradycji papierniczych, lecz także staje się coraz ważniejszym punktem gromadzenia obiektów i wiedzy na temat papiernictwa skali całego świata.

Warsztat japoński (2).jpeg

Ekspozycja została przygotowana wspólnie z Joanną Kokoć, inicjatorką sprowadzenia japońskiego warsztatu papierniczego do Polski oraz Wojciechem Luchowskim. Patronem honorowym wystawy jest Ambasada Japonii w Polsce.

Bogini Kawakami Gozen.jpeg

Z pełnym opisem wystawy można zapoznać się tutaj: https://muzeumpapiernictwa.pl/aktualnosci/za-siodma-gora-za-siodma-rzeka-czyli-o-tym-jak-japonski-warsztat-papierniczy-trafil-do-muzeum/

WERNISAŻ WYSTAWY ODBĘDZIE SIĘ W PIĄTEK (8.07.2022) O GODZ. 17:00. SAMA WYSTAWA POTRWA DO 2 PAŹDZIERNIKA. Serdecznie zapraszamy.  


 
Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

ul. Kłodzka 42

57-340 Duszniki-Zdrój

tel. +48 74 862 74 17

www.muzeumpapiernictwa.pl

 

Opublikował(a): Łada Ponikowska Data publikacji: 07-07-2022 12:26
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 07-07-2022 12:26
scroll

NA SKRÓTY

Prev