Logo facebook
6 °C
scroll
Międzygórze

CZY MIESZKAŃCY POWIATU KŁODZKIEGO SĄ GORSI ?

Konferencja prasowa Zarządu Powiatu Kłodzkiego w związku z brakiem dofinansowania przez rząd projektów inwestycyjnych w naszym powiecie z rządowego programu POLSKI ŁAD.

1.jpeg

Na dzisiejszej konferencji prasowej w Kłodzku, zorganizowanej przez Zarząd Powiatu Kłodzkiego, w celu przekazania odpowiedzi na zapytania mieszkańców, również kierowane do mediów, dlaczego nie wykonuje się więcej remontów dróg powiatowych oraz innych inwestycji w powiecie, odpowiadali:

Maciej Awiżeń starosta kłodzki, Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk wicestarosta kłodzki oraz Piotr Marchewka członek Zarządu Powiatu.

3.jpeg

Szanowni Mieszkańcy, musicie wiedzieć, że Powiat Kłodzki planowo i rzetelnie złożył łącznie 8 wniosków na remonty dróg powiatowych i budowę Zespołu Szkół Specjalnych w Kłodzku, do rządowego programu POLSKLI ŁAD, na łączną kwotę blisko 130 mln zł.

Udział powiat brał we wszystkich edycjach programu POLSKI ŁAD (I-III).

Dofinansowanie otrzymaliśmy tylko do 2 wniosków w kwocie 9,9 mln zł.

III edycja kierowana była również dla regionów popegeerowskich, do zgłoszonych przez nas 2 wniosków na remont drogi Nowa Wieś -Goworów-Roztoki, i remont drogi w Długopolu Górnym) otrzymaliśmy 0 zł dofinansowania !

Plakat.png

Dlatego zwracamy się do rządu z pytaniem - Jakie były metody oceny i wyboru złożonych wniosków?

Dofinansowań udzielono w drodze „nietransparentnej, pozbawionej jakichkolwiek kryteriów i trybu odwoławczego procedury”, a w jej wyniku pieniądze przyznano nie na projekty poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców, tylko np. korty, parki, fontanny.

To rażąca nieuczciwość i nieprzyzwoita praktyka.

Kalisz otrzymał 8 milionów zł dofinansowania na budowę kortów tenisowych w ramach programu Polski Ład.

III edycja rządowego Programu Inwestycji Strategicznych była skierowana do regionów, w których funkcjonowały tzw. PGR-y.

Następne „niezbędne” inwestycje dofinansowane przez rząd:

Gmina Dragacz otrzymała dofinansowanie na plac zabaw i siłownię zewnętrzną !

Gmina Rogowo otrzymała dofinansowanie na restrukturyzację parku w miejscowości Sosnowo !

Plakat.jpeg

Nasuwa się pytanie wg. jakiego klucza zostały rozdane środki ?

Na dofinansowania mogli liczyć włodarze miast i gmin, którym po drodze z partią rządzącą.

Przypominany, że rozdane środki publiczne pochodziły również z podatków, które zapłacili mieszkańcy powiatu kłodzkiego.

Jednak dofinansowania do powiatowych inwestycji nie otrzymaliśmy z rządowego programu.

Czy mieszkańcy powiatu kłodzkiego są gorsi ?

Dlatego starosta kłodzki składa zapytania do rządu i oczekuje odpowiedzi na pytania:

1. Jakie były metody oceny i wyboru złożonych wniosków ?

2. Czym należy tłumaczyć ciągłe pomijanie Powiatu Kłodzki, największego na Dolnym Śląsku, jednego z większych w kraju, przy decyzjach o przekazaniu wsparcia ?

6.jpeg

Opublikował(a): Bogusława Przybyłowicz Data publikacji: 12-09-2022 15:25