Logo facebook
16 kwietnia 2024
Bernarda, Biruty, Erwina
1 °C
scroll
Darnkowskie Wzgórza

Odsłonięcie pomnika upamiętniającego rocznice wydarzeń lipcowych sprzed 40 lat w dusznickich ZEM

Starosta Kłodzki – Maciej Awiżeń brał udział w uroczystości odsłonięcia pomnika w Dusznikach – Zdroju.

DSC_0724.jpeg

Duszniki Zdrój to piękne uzdrowiskowe miasto, które jest znane również z tego, że 40 lat temu - 24 lipca 1980 roku  w obecnych Zakładach Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM (wtedy POLMO-ZEM), wybuchł pierwszy w Polsce strajk przeciwko działaniom władzy komunistycznej.

DSC_0690.jpeg

Strajk ten był spowodowany m.in. wprowadzeniem podwyżek cen żywności. Do protestu zaczęły przyłączać się również inne zakłady na Ziemi Kłodzkiej. Niedługo po tych wydarzeniach w sierpniu 1980 roku strajkowały również zakłady w całym kraju.

Najbardziej znanym z tego okresu był ogłoszony 14 sierpnia 1980 roku strajk w Stoczni Gdańskiej, który w efekcie doprowadził do powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego Solidarność.

Z pewnością również wydarzenia w dusznickim ZEM, przyczyniły się do powstania fali nadchodzących zmian w naszym kraju.

To co wtedy się działo, znakomicie pamięta  również obecny współwłaściciel firmy a zarazem Przewodniczący Rady Nadzorczej ZEM - Piotr Parzyński, który brał wtedy czynny udział w strajku i w swoim wystąpieniu w trakcie uroczystości odsłonięcia pomnika powiedział :

DSC_0754.jpeg

Cyt.: „ …dzięki inicjatywie IPN, w którą aktywnie włączyły się władze naszego miasta oraz kierownictwo ZEM SP. z o. o, pewnie już nigdy w sposób oficjalny nie rozmawialiśmy o dzielnej załodze państwowego wówczas ZEM, która jako jedna z pierwszych w Polsce wystąpiła w obronie swojej godności i poprawy sytuacji ekonomicznej…

Dlatego, jest nam tym bardziej miło, że możemy uczestniczyć w tej podniosłej uroczystości dla upamiętnienia tamtych wydarzeń, a ja osobiście jako ich uczestnik cieszę się, że doczekałem dnia, kiedy załoga ZEM została doceniona przez zorganizowanie oficjalnej uroczystości państwowej. Dziękuję za to wszystkim organizatorom tej uroczystości w imieniu byłych i obecnych pracowników ZEM….”

DSC_0749.jpeg

Pomnik przy bramie ZEM-u powstał dzięki wsparciu Instytutu Pamięci Narodowej, Zakładów Elektrotechniki Motoryzacyjnej ZEM Sp. z o.o w Dusznikach-Zdroju oraz Miasta Duszniki-Zdrój.

DSC_0678.jpeg

DSC_0679.jpeg

DSC_0819.jpeg

DSC_0826.jpeg

W uroczystości udział brali zaproszeni goście, przedstawiciele lokalnych władz samorządowych oraz uczestnicy tamtych wydarzeń. W imieniu Michała Dworczyka - szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wystąpiła Radna Powiatu Kłodzkiego - Krystyna Śliwińska. W trakcie uhonorowany został za szczególny wkład znany działacz Solidarnościowy z Dusznik-Zdroju współtwórca Tajnej Organizacji Robotniczego Oporu (TORO) - Stanisław Wesołowski.

DSC_0742.jpeg

Współtwórca Tajnej Organizacji Robotniczego Oporu (TORO) - Stanisław Wesołowski.

DSC_0682.jpeg

DSC_0686.jpeg

DSC_0701.jpeg

DSC_0705.jpeg

DSC_0719.jpeg

Opublikował(a): Bartosz Wojciechowski Data publikacji: 29-07-2020 11:54
Modyfikował(a): Bartosz Wojciechowski Data modyfikacji: 29-07-2020 14:55
scroll

NA SKRÓTY

Prev