W Centrum Edukacji Turystyki i Kultury w Stroniu Śląskim CETiK - Stronie Śląskie oraz na szczycie Śnieżnika odbyły się uroczystości otwarcia wieży widokowej.
W uroczystościach, na które przybyli licznie zaproszeni goście, udział wzięli również przedstawiciele powiatu kłodzkiego w składzie: Maciej Awiżeń - starosta kłodzki, Zbigniew Łopusiewicz - przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego, Piotr Marchewka - etatowy członek zarządu powiatu kłodzkiego, Ryszard Niebieszczański - członek zarządu powiatu kłodzkiego, Małgorzata Kanecka - członkini zarządu powiatu kłodzkiego oraz radni powiatowi Adam Łącki, Waldemar Bicz. Gospodarzem prowadzącym uroczystości był Dariusz Chromiec burmistrz Stronia Śląskiego .
Inicjatorami budowy wieży w 2012 roku, był Związek Gmin Śnieżnickich w skład, którego wchodzą gminy: Bystrzyca Kłodzka, Stronie Śląskie i Międzylesie. Wieża Trzech Kultur to wykonanie dokumentacji odbudowy wieży widokowej na Śnieżniku, to projekt na który związek otrzymał dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Republika Czeska Rzeczpospolita Polska 2007-2013.
W ramach realizacji projektu wybrana została również koncepcja architektoniczna wieży, wykonano dokumentację budowlaną, a w 2014 r. otrzymano pozytywną opinię dla inwestycji wydaną przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska we Wrocławiu oraz pozwolenie na budowę wydane przez Starostwo Powiatowe w Kłodzku.
Nowa wieża powstała w tym samym miejscu, co wysadzona w październiku 1973 roku z powodu bardzo złego stanu technicznego wieża im. cesarza Wilhelma I - wybudowana w 1899.
Szczególne zasługi dla powstania po 49 latach nowej wieży, ma Zbigniew Łopusiewicz - były burmistrz Stronia Śląskiego a obecny przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego oraz Tomasz Korczak – burmistrz Międzylesia i Prezes Stowarzyszenia Gmin Ziemi Kłodzkiej Stowarzyszenie Gmin Ziemi Kłodzkiej, które to pozyskało środki finansowe i jako partner wiodący projektu kontrolowało finanse i rozliczenia w trakcie budowy.
Budowę wieży rozpoczęto w 2020 roku. Konkurs na realizację budowy wygrała firma ogólnobudowlana SKOMAR z Barda Śląskiego. W trakcie budowy był wykorzystywany kilkukrotnie helikopter. Transportował on na wysokość 1425 m n.p.m. beton przeznaczony na fundamenty - 300m3 oraz stalowe elementy konstrukcyjne o łącznej wadze 100 ton. Szyby wykorzystane na obudowę mają powierzchnię 450 m2 i ważą 25 ton. Sama wieża ostatecznie ma 1200 ton. Koszt całkowity inwestycji wyniósł 13 mln 600 tys. zł.
Serdecznie zapraszamy Wszystkich do odwiedzenia osobiście tej nowej niezwykłej atrakcji naszego powiatu.
Fot: Bartek Wojciechowski - rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Kłodzku