Logo facebook
22 maja 2024
Emila, Neleny, Romy
11 °C
scroll
Biały Potok

Dni Honorowego Krwiodawstwa Polskiego Czerwonego Krzyża

W 1972 roku Polski Czerwony Krzyż doceniając zasługi honorowych dawców krwi ustanowił Dni Honorowego Krwiodawstwa, które niezmiennie obchodzone są w dniach 22 – 26 listopada. Początki honorowego krwiodawstwa sięgają 1958 roku. To wtedy Polski Czerwony Krzyż podjął pierwsze działania na rzecz propagowania tej wspaniałej idei.

Krew jest najcenniejszą substancją w organizmie człowieka. Jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Niezbędna jest w wielu stanach zagrożenia życia (masywne krwotoki, urazy, wypadki) jak również w leczeniu niedokrwistości towarzyszącej wielu chorobom w tym nowotworowym.

Dawcą krwi może zostać osoba pełnoletnia (między 18. a 65. rokiem życia), zdrowa, o wadze powyżej 50 kg.Zabieg pobrania krwi lub jej składników jest bezbolesny. Niektórzy mogą odczuwać chwilowy dyskomfort podczas wprowadzania igły do żyły, nie trwa to jednak dłużej niż kilka chwil.

Po oddaniu krwi również nie powinno być żadnych przykrych doznań, pod warunkiem zastosowania się do wskazań personelu medycznego.

Honorowym Dawcom Krwi przysługuje szereg przywilejów i uprawnień (między innymi odliczenie darowizny na cele krwiodawstwa w zeznaniu podatkowym).

Zachęcamy do odwiedzenia strony Narodowego Centrum Krwi: https://www.gov.pl/web/nck

Dawcy_Krwi-3.jpeg

 

Opublikował(a): Bartosz Wojciechowski
Modyfikował(a): Bartosz Wojciechowski Data modyfikacji: 22-11-2022 10:00
scroll

NA SKRÓTY

Prev