Logo facebook
03 grudnia 2023
Hilarego, Franciszki, Ksawery
-5 °C
scroll
Międzygórze

Stracisz dane, stracisz pieniądze!

Oszuści nie muszą kraść portfela. Wystarczy, że ukradną Twoje dane. Zobacz jak to robią! Uważaj, stosują różne pułapki, niemal codziennie wymyślają nowe. Każda z nich zmierza do przejęcia kontroli nad Twoim kontem, aby ukraść zgromadzone na nim pieniądze.

UOKiK w ramach kampanii przygotował dwa 30-sekundowe spoty:

Niedopłata https://youtu.be/Z657671eRoo

Fałszywy pracownik https://youtu.be/Pbdd5Vwy5TY

 

Podszywanie się pod pracowników banków lub instytucji. Fałszywe telefony, SMS-y, e-maile o rzekomych zagrożeniach lub niedopłatach.

  1. Nigdy nie podawaj ani nie wysyłaj nikomu loginu i hasła do bankowości internetowej czy mobilnej. Prawdziwy pracownik banku nie będzie Cię o to pytać.
  2. Nigdy nie klikaj w linki przesłane SMS-em. Potwierdź ewentualną zaległość w płatności samodzielnie, kontaktując się np. z dostawcą gazu czy firmą kurierską.
  3. W przypadku telefonu od osoby podającej się za pracownika banku, rozłącz się, samodzielnie znajdź numer infolinii i potwierdź, czy ktoś do Ciebie dzwonił.
  4. Nigdy nie instaluj oprogramowania z przesłanych linków ani w trakcie rozmowy telefonicznej, dotyczącej Twojego rachunku lub środków na nim zgromadzonych.

  1. Poinformuj swojego dostawcę usług płatniczych.
  2. Zmień dane do logowania.
  3. Zastrzeż kartę lub zablokuj rachunek płatniczy.

Dzięki temu uniemożliwisz oszustom kradzież środków lub w przypadku, gdy już do niej doszło - zapobiegniesz wykonywaniu dalszych transakcji.

  1. Jak najszybciej zgłoś sprawę policji.

Sprawdź jak działają cyberoszuści w naszym interaktywnym symulatorze. Oszustwo na BLIK, wyłudzanie danych, oszustwo zakupowe - razem 10 pułapek. Wpadniesz?


Jak działają oszuści? Czym jest transakcja nieautoryzowana? Jakie masz prawa? Dowiedz się więcej - pytania i odpowiedzi.

 

 

 

Źródło: www.uokik.gov.pl

Opublikował(a): Justyna Rymarz Data publikacji: 05-12-2022 09:36
Modyfikował(a): Justyna Rymarz Data modyfikacji: 05-12-2022 09:31
scroll

NA SKRÓTY

Prev