Logo facebook
03 marca 2024
Kingi, Maryna, Tycjana
10 °C
scroll
Zieleniec nocą

Ikona. Agnieszka Mróz – wystawa w Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Muzeum Papiernictwa serdecznie zaprasza na prezentację ikon Agnieszki Mróz, która odbędzie się 20 grudnia br., o godz. 13:00 w siedzibie muzeum.

Agnieszka Mróz jest urodzoną w 1994 r. mieszkanką Nowej Rudy. W 2020 r. ukończyła dyplomem szkołę pisania ikon we Wrocławiu, od tego czasu działając na pograniczu ikony tradycyjnej i współczesnej. Pracuje w technice tempery jajecznej.

Wszechwidzące oko.jpeg

Ikona z założenia jest obrazem sakralnym przedstawiającym wyobrażenia świętych. Te, które zostaną zaprezentowane na wystawie w Muzeum Papiernictwa są wykonane techniką tempery jajecznej, której szczytowym okresem rozwoju była epoka średniowiecza. Technika ta bazuje na wykorzystaniu naturalnych składników – od pigmentów po spoiwo, którym jest żółtko jajka, a także wino, ocet bądź piwo. Ikony powstają zazwyczaj na lipowych deskach pokrytych klejem króliczym i kredą.

Archanioł.jpeg

Prezentowane ikony będą zawierać motywy tradycyjnie, występujące w ikonografii prawosławnej, a także współczesne, bazujące na kanonie, jednak odczytywane w zupełnie nowy i świeży sposób.

Pantokrator.jpeg

30 grudnia, o godz. 17:00 artystka ma zaszczyt zaprosić do Muzeum Papiernictwa na prelekcję, podczas której opowie o swojej twórczości.

Wystawa dostępna do 26 lutego 2023 r.

 

Opublikował(a): Łada Ponikowska Data publikacji: 15-12-2022 12:28
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 15-12-2022 12:28
scroll

NA SKRÓTY

Prev