Logo facebook
30 maja 2024
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
19 °C
scroll
Sawanna Łężycka

Powiat kłodzki zyskuje nowe narzędzie rozwoju

Maciej Awiżeń – Starosta Kłodzki oraz Piotr Marchewka – Etatowy Członek Zarządu Powiatu Kłodzkiego, stawiając na intensywniejszy rozwój inwestycyjny w naszym powiecie, podpisali w Dzierżoniowie wraz z pozostałymi przedstawicielami samorządów z gmin i powiatów: Kłodzkiego, Ząbkowickiego i Dzierżoniowskiego

 - porozumienie w zakresie opracowania i zatwierdzenia dokumentu programowego dla Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Południowego Obszaru Funkcjonalnego (ZIT POF).

ZIT jest to narzędzie wspierające wdrażanie strategii terytorialnych z wykorzystaniem możliwości finansowych jakie dają  Fundusze  Europejskie. 

Dokument ten ma umożliwić naszym samorządowcom z tych trzech powiatów, skuteczniejsze pozyskiwanie funduszy zewnętrznych.

Tworząc lokalną strefę ZIT, jej członkowie realizują  w ten sposób założenia ideowe zawarte w porozumieniu SUDETY 2030 do którego, w 2018 roku przystąpiło aż 107 samorządów (w tym nasze i powiat) całej południowej części województwa dolnośląskiego.

Lokalne strefy ZIT mają w istocie przeciwdziałać powiększającej się dysproporcji w rozwoju pomiędzy mniejszymi ośrodkami miast i wsi południa województwa, a aglomeracjami takimi jak Wrocław czy Legnica.

Dużym aglomeracjom udaje się pozyskać nieporównywalnie większe pieniądze na inwestycje, gdyż stać je, aby z zebranych podatków wpłacić ogromne wkłady własne (zazwyczaj jest to 20%).

Małe gminy i miejscowości zbierają oczywiście proporcjonalnie mniej środków na wkład własny i nie są w stanie ze względu na małe dochody, zrealizować samodzielnie większych planów rozwojowych.

Przystąpienie do wspólnej strefy ZIT  jako jeden obszar inwestycyjny, zwiększy znacznie te możliwości.

podpisanie_ZIT.jpeg

podpisanie_ZIT-grupowe.jpeg

Opublikował(a): Bartosz Wojciechowski Data publikacji: 02-10-2020 14:23
Modyfikował(a): Bartosz Wojciechowski Data modyfikacji: 02-10-2020 15:11
scroll

NA SKRÓTY

Prev