W Nowej Rudzie w Zespole Koedukacyjnych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych typu socjalizacyjnego - "Wspólnota Dziecięca Gromadka" przy ul. Fredry 47, została utworzona przez Powiat Kłodzki nowa placówka opiekuńczo – wychowawcza o nazwie DELTA.
Małgorzata Jędrzejewska – Skrzypczyk Wicestarosta Kłodzki, jako przedstawiciel powiatu kłodzkiego, czyli organu który utworzył placówkę, złożyła serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wspierali jej powstanie. Niejednokrotnie zespół placówek opiekuńczo-wychowawczych wspierali również przybyli na otwarcie Tomasz Kiliński Burmistrz Nowej Rudy oraz Andrzej Behan – Przewodniczący Rady Miasta Nowa Ruda. W otwarciu udział brali również Bogumił Zwardoń Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Kłodzku oraz przedstawiciele mediów. Rolę gospodarza pełnili Joanna Zachariasz Dyrektor Zespołu Koedukacyjnych Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Typu Socjalizacyjnego – „Wspólnota Dziecięca Gromadka”, oraz Bogdan Ogrodowczyk zastępca dyrektora placówki.
Przybyli goście obejrzeli nowe pomieszczenia w których będą mieszkać podopieczni. Rozmawiano o bieżących problemach związanych z kwestiami pieczy zastępczej i możliwościach ich rozwiązywania. Dyrektor placówki podziękowała za duże wsparcie od powiatu i władz miasta Nowej Rudy.
Symbolicznie Małgorzata – Jędrzejewska Skrzypczyk wicestarosta, przekazała w imieniu Zarządu Powiatu oraz Macieja Awiżenia Starosty Kłodzkiego - kosz słodkości dla dzieci na dobry początek funkcjonowania placówki. Wicestarosta podkreśliła, że ideą władz powiatu jest stworzenie w każdym ośrodku warunków jak najbardziej zbliżonych do domowych.
Organem prowadzącym placówkę jest Powiat Kłodzki. Kontrolę nad bieżącą organizacją zadań placówki sprawuje Wojewoda i Zarząd Powiatu. Delta jest już 4 już odziałem znajdującym się tym ośrodku opiekuńczo -wychowawczym i przeznaczona jest dla 10 dzieci w wieku od 10 lat do uzyskania pełnoletności. W całym obiekcie przebywa obecnie ponad 50 dzieci. Ustawodawca kilka lat temu wprowadził podział administracyjny w dawnych domach dziecka na pojedyncze osobne placówki. W każdej placówce może przebywać maksymalnie do 14 podopiecznych. Dlatego w jednym budynku, często spotykamy się z kilkoma placówkami. Podział ten miał na celu m.in. stworzyć bardziej domową atmosferę.
W tego typu placówkach realizuje się zadania z zakresu doraźnej i całodobowej opieki nad wychowankami. Placówki typu socjalizacyjnego zapewnią dziecku całodobową opiekę i wychowanie oraz zaspokajają niezbędne potrzeby, w szczególności emocjonalne, rozwojowe, zdrowotne, bytowe, społeczne i religijne.
Prowadzone są tam zajęcia dostosowane do aktualnych możliwości i potrzeb przebywających w niej wychowanków z uwzględnieniem zapewnia możliwości realizacji obowiązku szkolnego na odpowiednim poziomie.
Ważnym zadaniem w tego typu placówkach jest podejmowanie przez pracowników działań zmierzających do powrotu dziecka do rodziny, znalezienia rodziny adopcyjnej, zastępczej lub pełnego usamodzielnienia się wychowanków.