Logo facebook
26 maja 2024
Eweliny, Jana, Pawła
12 °C
scroll
Przylaszczka pospolita

NA PNIU - nowa wystawa w Muzeum Papiernictwa

2023-03 wystawa Na pniu plakat A2 kopia.jpeg

Wystawa prezentuje prace Marii Komorowskiej, która studiowała w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych we Wrocławiu oraz w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w Pracowni Plakatu prof. Henryka Tomaszewskiego i w Pracowni Malarstwa prof. Teresy Pągowskiej. Obecnie jest profesorem w Wyższej Szkole Ekologii i Zarządzania w Warszawie na Wydziale Architektury, gdzie wykłada rysunek i malarstwo. Uprawia grafikę, głównie w technice papieru czerpanego. Od wielu lat związana jest artystycznie i emocjonalnie z naszym muzeum, gdzie tworzy i wystawia swoje prace.

Maria Komorowska

Twórczość Marii Komorowskiej inspirowana jest naturą. Artystka dzieli się z widzem własną, głęboką fascynacją pniami ściętych drzew – pozostały po ścięciu drzewa pień jest powszechnie niezauważalnym, najczęściej przeszkadzającym przy drodze, szczątkowym obiektem, czasem już zmurszałym, wystającym lekko z gruntu, śladem przeszłości. Pięknego, dumnego mocą drzewa już nie ma, a o pozostały po nim fragment pnia, możemy się co najwyżej potknąć lub strudzeni marszem przysiądź na nim, by odpocząć...   

IMG_20190106_115417.jpeg

Artystka widzi w nich jednak coś więcej - na papierze kolekcjonuje obrazy odbijając na pniu czarnym pastelem krzyżujące się wypukłe i wklęsłe linie, by nabrały wyraźniejszej ekspresji, wcześniej nie dostrzeganej. Na pniu powstaje naturalna płaskorzeźba. Jej prace dokumentują ślady centrycznych kół, zapisujące poszczególne lata życia drzewa, na które nakładają się dramatyczne, szarpane ślady piły elektrycznej, która nieodwracalnie je powaliła. 

23MP0294.jpeg

 

Opublikował(a): Łada Ponikowska Data publikacji: 03-03-2023 11:32
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 03-03-2023 11:32
scroll

NA SKRÓTY

Prev