Logo facebook
23 lipca 2024
Sławy, Sławosza, Żelisławy
18 °C
scroll
Twierdza_Klodzko

Gitariada

12-16.04  XXIV Kłodzki Festiwal i Konkurs Muzyczny GITARIADA

XXIV KKiFM GITARIADA.jpeg

Program

12.04.2023 (środa), godz. 17.00

MUZYKA NA 10 STRUN

Koncert kameralny

DIEZ CUERDAS

Karolina Kocyła – wiolonczela, Kamil Bućko – gitara

Stronie Śląskie, Kaplica św. Onufrego

 

13.04.2023 (czwartek)

godz. 11

SZEŚĆ STRUN ŚWIATA

Audycja muzyczna dla młodzieży

Jagoda Religa – gitara, Ogólnopolski Kwartet Gitarowy „Jammaj”

Ołdrzychowice Kłodzkie, Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji

godz. 17

TO IDZIE MŁODOŚĆ

Koncert talentów gitarowych

Jagoda Religa – gitara, Ogólnopolski Kwartet Gitarowy „Jammaj”

Kłodzko, LO im. Chrobrego, sala im. Arnosta z Pardubic

 

14.04.2023 (piątek)

godz. 9-17

OGÓLNOPOLSKI KONKURS GITAROWY

jury: prof. Marek Nosal – przewodnicząc, prof. oświaty Marek Zieliński, prof. oświaty Mirosław Drożdżowski

Kłodzko, Państwowa Szkoła Muzyczna I st.

godz. 10 – 18

MARTINEZ dla każdego

wystawa i sprzedaż gitar z oferty sklepu Interton Classic

Kłodzko, Państwowa Szkoła Muzyczna I st.

godz. 19.00

„ŻDZIEBEŁKO CIEPEŁKA CZYLI MIŁOŚĆ W POLSKIEJ PIOSENCE”

Nula Stankiewicz - vocal, Janusz Strobel - gitara

Kłodzko, Kłodzki Ośrodek Kultury, Kawiarnia „Pan Kawka”

Bilet 20 zł do nabycia w Kasie KOK i biletyna.pl

 

Para w życiu, duet na scenie.

Ona - subtelna, klimatyczna, śpiewająca piękną barwą, znakomicie przekazująca sens

wykonywanych utworów.

On - wirtuoz gitary, komponujący piosenki, które

tworzą katalog standardów polskiej klasyki  gatunku.

„Wymarzyć miłość, to nie jest problem. Problemem jest, jaka z tą miłością później wytrzymać” – żartuje Nula podczas koncertu. Istnieje miłość spełniona. Miłość zachłanna, namiętna. Jest też miłość nieszczęśliwa. Słaba i głodna, zrozpaczona. Tak się te miłości przeplatają, zarówno w życiu, jak w piosence. I o tym właśnie jest ten koncert.

Nula Stankiewicz – piosenkarka, dziennikarka radiowa, logopeda, zadebiutowała jako laureatka konkursów poezji śpiewanej. Od kilkunastu lat na stałe współpracuje z Januszem Stroblem. W 2013 r. wspólnie stworzyli dwupłytowy album „Strobel Kofta Wołek", którego nakład wyczerpał się niemal natychmiast. Płyta została wznowiona w formie jednopłytowego albumu pt. „Wybrane”. Nula Stankiewicz w swoim dorobku fonograficznym ma również udział w płycie „Patroni Europy i Polski. Artyści Janowi Pawłowi II w hołdzie" (2009) oraz „W hołdzie wolności” (2015). W 2017 r. ukazał się kolejny album artystki „Byle nie o miłości” z piosenkami Agnieszki Osieckiej. Po blisko dwustu koncertach z tym repertuarem Nula stworzyła koncert poświęcony Jonaszowi Kofcie, entuzjastycznie przyjęty przez publiczność. W 2022 r. artystka wydała dwie płyty z piosenkami Janusza Strobla: „Śpiewam” z tekstami m.in. Magdy Czapińskiej, Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego i in., a także „Niezapominajki” z tekstami Marii Konopnickiej. Cechą charakterystyczną Nuli jest zachowanie poetyckości i subtelności w połączeniu z jazzowymi aranżacjami wykonywanych utworów. Ta kompilacja to znak firmowy artystki.

Janusz Strobel – jeden z najwybitniejszych wirtuozów gitary klasycznej, kompozytor, aranżer. Urodził się w Gdańsku, w znanej muzycznej rodzinie. Karierę rozpoczął w trójmiejskich zespołach jazzowych. W 1970 r. wraz z Henrykiem Alberem stworzył legendarny Duet Gitar Klasycznych Alber – Strobel, który wkrótce został laureatem festiwalu Jazz nad Odrą we Wrocławiu, tym samym rozpoczynając szeroką działalność koncertową. Założyciel wielu formacji muzycznych, obecnie lider zespołu Janusz Strobel Trio. Współtwórca kilkudziesięciu płyt, w których wziął udział jako kompozytor, aranżer czy instrumentalista. Janusz Strobel to kompozytor pięknych polskich piosenek, które tworzą kanon polskiej muzyki rozrywkowej. W 2005 r. został odznaczony przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. W 2010 r. Rada Miasta Stołecznego Warszawy, w uznaniu zasług dla Stolicy Rzeczpospolitej Polskiej, przyznała Januszowi Stroblowi Nagrodę Miasta Stołecznego Warszawy. W 2013 r. i 2016 r. za całokształt twórczości artystycznej otrzymał Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Nagrodę Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. W 2019 r. odznaczony prestiżową Honorową Perłą w kategorii Kultura Polish Market. W tym samym roku odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Obecnie Artystę zajmuje praca kompozytorska, działalność koncertowa oraz praca nad kolejnymi płytami.

 

15.04.2023 (sobota)

godz. 9 – 15

OGÓLNOPOLSKI KONKURS GITAROWY

Kłodzko, Państwowa Szkoła Muzyczna I st.

godz. 9 – 15

MARTINEZ dla każdego

wystawa i sprzedaż gitar z oferty sklepu Interton Classic

Kłodzko, Państwowa Szkoła Muzyczna I st.

godz. 18.00

„NA 4 GITARY”

ERLENDIS QUARTET

Kłodzko, Kłodzki Ośrodek Kultury

Bilet 20 zł do nabycia w Kasie KOK i biletyna.pl

 

ERLENDIS QUARTET

Młody kwartet łączący miłość do muzyki klasycznej i gitarowej. Powstał w 2013 roku w Poznaniu, w tej chwili Erlendis związany jest z Danią. Kwartet studiuje na kierunku „ muzyka kameralna'' w Królewskiej Akademii Muzycznej w Kopenhadze.

Zespół współtworzą: Anna Krupa, Adrian Furmankiewicz, Wojciech Jurkiewicz i Karol Mruk. Wszyscy artyści są wielokrotnymi laureatami konkursów gitarowych w całej Europie, zarówno solistycznych, jak i kameralnych. Poznali się na Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu, byli studentami w klasie Łukasza Kuropaczewskiego.

W języku islandzkim ''erlendis'' oznacza: „poza granicami''. Muzycy kwartetu starają się przekraczać granice własnego instrumentu, między innymi pobierając lekcje u muzyków, którzy nie są gitarzystami. Kształcili swój warsztat kameralny pobierając lekcje u cenionego wiolonczelisty, członka Meccore String Quartet – Karola Marianowskiego. Pobierali lekcje także u skrzypków: Jakuba Jakowicza, Marka Mosia (dyrektor artystyczny Orkiestry Kameralnej AUKSO) czy Krzysztofa Polonka (Berlin Piano Trio).

W repertuarze zespołu znajdują się , kompozycje dedykowane wprost na kwartet gitarowy, ale także opracowania i transkrypcje arcydzieł muzyki klasycznej i utwory współczesne. Wykonują utwory Mozarta, Bacha, Boccheriniego, Paganiniego, Brouwera, Schuberta, Bizeta i wielu innych.

''Radość słuchacza z obcowania z ich kreacjami bierze się z tego, że za pomocą szerokiej palety barw i artykulacji potrafią wyczarować doznania emocjonalne i zmysłowe, czujemy wręcz momentami, że dźwięki i wonie krążą w wieczornym powietrzu, że jesteśmy tam, gdzie Claude Debussy chciał, by muzyka przenosiła'' pisał o ich muzyce Marcin Sikorski, wykładowca i uznany pianista.

Kwartet intensywnie koncertuje, dotychczas odwiedził wiele miast w Polsce oraz takie kraje jak: Niemcy, Dania, Holandia, Włochy, Ukraina i Łotwa. Wyjątkowość przedsięwzięcia – kwartety gitarowe nie są popularnym składem w świecie muzyki klasycznej, o wiele bardziej popularne są gitarowe duety – wzbudza duże zainteresowanie wśród muzyków oraz instytucji związanych zarówno z kameralistyką jak i środowiskiem gitarowym.

 

godz. 20.00

SPANISH NIGHT

Krzysztofa Meisinger – gitara i dyrygent

Polish Art Philharmonic

Kłodzko, Kościół oo Jezuitów

Wstęp wolny

 

W programie „Spanish Night" znajdują się najsłynniejsze i ukochane przez publiczność utwory hiszpańskie nierozerwalnie kojarzone z gitarą takie jak "Requerdos de la Alhambra" F. Tarregi, "Romance de Amor" czy "Asturias" I. Albeniza w opracowaniu na gitarę i orkiestrę smyczkową. Poszczególne utwory programu "Spanish Night" były wielokrotnie wykonywane z wieloma orkiestrami na całym świecie i zawsze wzbudzały szaleństwo wśród publiczności. Teraz, wszystkie te utwory zostały zebrane w jeden, niezwykle atrakcyjny program, który Krzysztof Meisinger wykonuje ze znakomitą Polish Art Philharmonic.

"Spanish Night" jest także programem kolejnej płyty Krzysztofa Meisingera dla brytyjskiej wytwórni CHANDOS. Krzysztof Meisinger zdaniem krytyki i melomanów z całego świata jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej charyzmatycznych gitarzystów klasycznych. Współpracuje z takimi gwiazdami muzyki klasycznej jak Sumi Jo, Philharmonia Quae Berlin czy orkiestra Academy of St Main in the Fields. Jego talent międzynarodowa krytyka porównuje do talentu takich aystów jak Piotr Anderszewski czy Pepe Romero, a do jego mistrzów należą wielcy gitarzyści naszych czasów tacy jak Aniello Desiderio czy Christopher Parkening. Wstępuje na całym świecie od Tokyo po Los Angeles i Buenos Aires grając koncey w najbardziej renomowanych salach takich jak Musikverein w Wiedniu, Wigmore Hall w Londynie, Tokyo International Forum, Filharmonia Berlińska, Theatre du Chatelet w Paryżu czy Teatr Wielki Opera Narodowa w Warszawie. Debiuty Krzysztofa Meisingera w Filharmonii Berlińskiej i Złotej Sali Musikverein w Wiedniu zakończyły się wielominutowymi owacjami na stojąco. Występuje z najlepszymi orkiestrami takimi jak Academy of St Main in the Fields, PKF - Prague Philharmonia, Sinfonia Varsovia, Bilkent Symphony Orchestra czy Sinfoniea Cracovia u boku takich dyrygentów jak Wojciech Michniewski, Krzysztof Urbański, Michał Klauza, Michael Maciaszczyk czy Łukasz Borowicz. Występował na wielu festiwalach m.in. Festiwal Muzyki Polskiej w Krakowie, Usedomer Musikfestival, Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Festiwal im. Jerzego Waldofa w Radziejowicach, "Muzyka w Starym Krakowie", Festiwal Muzyczny w Łańcucie, Letni Festiwal Filharmonii Narodowej, La Folle Journee de Varsovie, "Toruń- Muzyka i Architektura", czy Festiwal Laureatów Konkursów Muzycznych w Bydgoszczy

 

16.04.2023 (niedziela) godz. 12.00

NAJLEPSI Z NAJLEPSZYCH

Koncert Laureatów Ogólnopolskiego Konkursu Gitarowego

Kłodzko, Kłodzki Ośrodek Kultury, sala widowiskowa

Wstęp wolny

Opublikował(a): Łada Ponikowska Data publikacji: 30-03-2023 14:14
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 30-03-2023 14:15
scroll

NA SKRÓTY

Prev