Logo facebook
02 czerwca 2023
Erazma, Marianny, Marzeny
12 °C
scroll
03_Łąki Darnkowskie

Rada Powiatu Kłodzkiego Popiera Protest Rolników

W trakcie IV sesji Rady Powiatu Kłodzkiego został wprowadzony do obrad przez Zarząd Powiatu Kłodzkiego, projekt uchwały wspierającej ostatnie protesty rolnicze przeciwko dramatycznie pogarszającej się sytuacji na polskim rynku rolnym.

Protesty te są spowodowane m.in. bardzo dużym wzrostem kosztów produkcji oraz jednoczesnym spadkiem cen skupu rodzimych produktów rolnych. Sytuacje dodatkowo pogarsza napływ bardzo tanich produktów z Ukrainy.

W przerwie obrad, zostało zwołane dodatkowe posiedzenie Komisji Rozwoju, Promocji, Turystyki i Ochrony Środowiska,  w trakcie której radne: Krystyna Śliwińska oraz  Joanna Walaszczyk z PIS zgłosiły zastrzeżenia do treści stanowiska, nie godząc się na przegłosowanie w takiej formie.

Komisja pomimo zastrzeżeniom, pozytywnie zaopiniowała treść projektu uchwały popierającej rolników i projekt uchwały został wprowadzony pod głosowanie Rady Powiatu Kłodzkiego.

Co ciekawe, w tak ważnej dla nas wszystkich sprawie, nie wzięło w głosowaniu udziału 5 radnych opozycyjnych w tym z PIS.

Pozostałych 20 radnych koalicji zagłosowało jednogłośnie za wsparciem naszych rolników.

 

TREŚĆ STANOWISKA:

Stanowisko Rady Powiatu Kłodzkiego w sprawie poparcia dotychczasowych wystąpień organizacji rolniczych mających na celu zwrócenie uwagi na temat coraz trudniejszej sytuacji gospodarstw rolnych w Polsce, w tym na terenie powiatu kłodzkiego.

Rada Powiatu Kłodzkiego popiera dotychczasowe wystąpienia organizacji rolniczych mające na celu zwrócenie uwagi na temat coraz trudniejszej sytuacji polskich gospodarstw rolnych.

Rolnictwo w Powiecie Kłodzkim jest wyjątkowo trudne ze względu na ukształtowanie terenu oraz warunki klimatyczne.

Nieustannie wzrastają koszty pracy oraz koszty nawozów i surowców. Coraz większe wymagania stawiane są też rolnikom odnośnie uprawianej ziemi oraz prowadzonych hodowli. Wszystko to ma bezpośredni wpływ na niekorzystne ceny rodzimych produktów rolnych.

Dodatkowo niekorzystny wpływ na polskie ceny ma import tanich zbóż z Ukrainy w ramach korytarzy solidarnościowych.

Zboża te, oraz inne produkty rolne z Ukrainy trafiły do polskich magazynów, uniemożliwiając polskim rolnikom uczciwą konkurencję, a także utrudniając sprzedaż własnych produktów rolnych.

Mając na uwadze powyższe Rada Powiatu Kłodzkiego popiera wystąpienia organizacji rolniczych mające na celu zwrócenie uwagi na trudną sytuację przed zbliżającym się kolejnym sezonem zbiorów.

DSC_0274.jpeg

uchwała-stanowiskoRPK_1.jpeg

uchwała-stanowiskoRPK.jpeg

DSC_0285.jpeg

DSC_0300.jpeg

DSC_0294.jpeg

DSC_0298.jpeg

DSC_0297.jpeg

Opublikował(a): Bartosz Wojciechowski Data publikacji: 26-04-2023 14:56
Modyfikował(a): Bartosz Wojciechowski Data modyfikacji: 26-04-2023 15:03
scroll

NA SKRÓTY

Prev