W środę 26 kwietnia br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Kłodzku otwarto wystawę poświęconą życiu i twórczości związanego z ziemią kłodzką scenarzysty i reżysera filmów dokumentalnych Roberta Stando. Jest on autorem kilkudziesięciu dokumentów, z których kilka dotyczy powiatu kłodzkiego, w tym najbardziej ten opowiadający o kłodzkiej starówce pt. „Miasto, które może zginąć”.
Wystawę przygotowały panie Barbara Kożuch, Magdalena Sobczyńska i Izabela Warzecha, nauczycielki kłodzkiego liceum.
Wśród zaproszonych gości byli m.in. samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych, artyści, wychowawcy i uczniowie z kłodzkich szkół oraz partnerskiego Gimnazjum w Broumovie, jak również bliscy i przyjaciele Roberta Stando.
Wernisaż zorganizowany został przez Powiat Kłodzki oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku w ramach mikroprojektu „Nasza okolica. Festiwal filmów im. Roberta Stando”, który jest współfinansowany ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis,
Wystawie towarzyszył bardzo ciekawy wykład na temat sztuki filmowej wygłoszony przez Piotra Bartosa, wrocławskiego reżysera, operatora, grafika i artysty eksperymentującego z ruchomym obrazem.
W ramach projektu ogłoszony został konkurs, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych po stronie polskiej i czeskiej, na inspirowany twórczością Roberta Stando film dokumentalno-reportażowy dotyczący miejsca, które należy uratować, ocalić, zachować dla kolejnych pokoleń. Rozstrzygniecie nastąpi w trakcie planowanego 19 maja br. Przeglądu filmów im. Roberta Stando, w trakcie którego obok dokumentu „Miasto, które może zginąć” zaprezentowane zostaną wyróżnione w konkursie filmy. Już dzisiaj zapraszamy na to wydarzenie wszystkich zainteresowanych.
Wystawę można oglądać w Auli Arnoszta w kłodzkim liceum w dniach: 27, 28 kwietnia oraz 8, 9, 15, 16 maja od godziny 16.00 do 18.00 (wstęp wolny). Następnie wystawa będzie prezentowana w Gimnazjum w Broumovie.
Projekt "Nasza okolica. Festiwal filmów im. Roberta Stando" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis