Logo facebook
16 kwietnia 2024
Bernarda, Biruty, Erwina
1 °C
scroll
Pełnik Europejski

Robert Stando. Kadry z życia

Logo Unii Europejskiej, EFRR oraz Euroregionu Glacensis

W środę 26 kwietnia br. w auli I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego w Kłodzku otwarto wystawę poświęconą życiu i twórczości związanego z ziemią kłodzką scenarzysty i reżysera filmów dokumentalnych Roberta Stando. Jest on autorem kilkudziesięciu dokumentów, z których kilka dotyczy powiatu kłodzkiego, w tym najbardziej ten opowiadający o kłodzkiej starówce pt. „Miasto, które może zginąć”. 

WErnisaz wystawy o Robercie Stando 24.jpeg

Wystawę przygotowały panie Barbara Kożuch,  Magdalena Sobczyńska i Izabela Warzecha, nauczycielki kłodzkiego liceum.

WErnisaz wystawy o Robercie Stando 23.jpeg

Wśród zaproszonych gości byli  m.in. samorządowcy, przedstawiciele instytucji kultury, organizacji pozarządowych, artyści, wychowawcy i uczniowie z kłodzkich szkół oraz partnerskiego Gimnazjum w Broumovie, jak również bliscy i przyjaciele Roberta Stando.

WErnisaz wystawy o Robercie Stando 19.jpeg

Wernisaż zorganizowany został przez Powiat Kłodzki oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Bolesława  Chrobrego w Kłodzku w ramach mikroprojektu „Nasza okolica. Festiwal filmów im. Roberta Stando”, który jest współfinansowany ze środków EFRR oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis,

Wystawie towarzyszył bardzo ciekawy wykład na temat sztuki filmowej wygłoszony przez Piotra Bartosa, wrocławskiego reżysera, operatora, grafika i artysty eksperymentującego z ruchomym obrazem.

wykład1 4.jpeg

W ramach projektu ogłoszony został konkurs, skierowany do uczniów szkół ponadpodstawowych po stronie polskiej i czeskiej, na inspirowany twórczością Roberta Stando film dokumentalno-reportażowy dotyczący miejsca, które należy uratować, ocalić, zachować dla kolejnych pokoleń. Rozstrzygniecie nastąpi w trakcie planowanego 19 maja br. Przeglądu filmów im. Roberta Stando, w trakcie którego obok dokumentu „Miasto, które może zginąć” zaprezentowane zostaną wyróżnione w konkursie filmy. Już dzisiaj zapraszamy na to wydarzenie wszystkich zainteresowanych.

Wystawę można oglądać w Auli Arnoszta  w kłodzkim liceum w dniach: 27, 28 kwietnia oraz 8, 9, 15, 16 maja od godziny 16.00 do 18.00 (wstęp wolny). Następnie wystawa będzie prezentowana w Gimnazjum w Broumovie.

 

Projekt "Nasza okolica. Festiwal filmów im. Roberta Stando" jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego
oraz budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Glacensis

 

Opublikował(a): Łada Ponikowska Data publikacji: 27-04-2023 14:41
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 27-04-2023 14:45
scroll

NA SKRÓTY

Prev