19.05.2023r.
W Kłodzku odbyły się dwie bardzo ważne uroczystości upamiętniające osobę Honorowego Obywatela Kłodzka - Roberta Stando.
Robert Stando, był absolwentem kłodzkiego Liceum im. Bolesława Chrobrego, później reżyserem filmowym, twórcą scenariusza i realizatorem sławnego filmu, pt. „ Miasto, które może zginąć ”,
a który to film w 1955 roku, przyczynił się bezpośrednio do uratowania dużej części zabytkowej starówki kłodzka, poprzez nagłośnienie ówczesnym władzom i społeczeństwu problemu ogromnej skali katastrofy budowlanej, która dotknęła najstarszą część naszego miasta.
Osiągnięcia Roberta Stando, przypomniało ponownie kłodzkie stowarzyszenie „Robertarium”, czyli grupa miłośników i przyjaciół Roberta Standy, utworzona po jego śmierci, a mająca na celu zachowanie pamięci o nim i promocję jego twórczości.
Członkiem stowarzyszenia i pomysłodawcą utworzenia w Parku Sybiraków w Kłodzku - Alei Roberta Stando, jest Bartlomiej Terlecki – znany kłodzki aktywista i popularyzator historii miasta.
Dzięki inicjatywie stowarzyszenia „Robertarium”, na sesji rady miejskiej 24 listopada 2022 roku, radni przegłosowali utworzenie alei, która biegnie wzdłuż dawnych murów obronnych miasta i kanału Młynówka, aż do ulicy Wodnej.
Uroczystego otwarcia, oprócz członków stowarzyszenia „Robertarium”, dokonali osobiście Michał Piszko Burmistrz Miasta Kłodzka, Maciej Awiżeń – Starosta Kłodzki, Leszek Michalski- znany kłodzki aktywista, a prywatnie przyjaciel Roberta Standy.
Podczas otwarcia odsłonięto pamiątkową tablicę oraz ławeczkę pamięci reżysera.
Drugą uroczystością związaną z Robertem Stando, był finał projektu unijnego pn. „NASZA OKOLICA - I Festiwal filmów im. Roberta Stando”, którego partnerami był Powiat Kłodzki oraz Gymnasium Broumov.
Na festiwal zostały nadesłane przez młodzież krótkie filmy, nawiązujące do formuły zaproponowanej przez Roberta Stando w jego filmie pt. ” Miasto, które może zginąć ”, a traktujące o zagrożonych lokalnych zabytkach, oraz miejscach, aby w porę zwrócić uwagę na ich obecny stan i podjąć niezbędne działania nim będzie za późno.
Nagroda główna festiwalu trafiła do Mikołaja Manikowskiego z I LO im Bolesława Chrobrego w Kłodzku, autora filmu pt. „Pustelnik ”.
Jury festiwalu postanowiło również wyróżnić:
Michała Bitnerowskiego i Jakuba Calderoni z I LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, autorów filmu pt. ”Miejsce, które może zginąć ”
Weronikę Biernacik z I LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, autorkę filmu pt. „Nysa"
Karoline Jędrzejowską, I LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, autorka filmu pt. ” Złoty Stok. Miasto
turystyczne, które niszczeje”
Antoniego Krawczyka z I LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku, autor filmu pt. „ Pałac jak z bajki ”
Nagrody wręczał Maciej Awiżeń – Starosta Kłodzki, Sebastian Nowak – Wiceburmistrz Miasta Kłodzka oraz Tomasz Lasek – dyrektor Kłodzkiego Ośrodka Kultury, Marcin Klimaszewski - dyrektor I LO im. Bolesława Chrobrego w Kłodzku.
Nagrodę - nocleg w pokoju, w którym zatrzymywał się zawsze Robert Stando, ufundowała członkini stowarzyszenia, Barbara Glińska, właścicielka hotelu i restauracji Dom Sudecki przy Żelaznym Moście w Kłodzku.
Ciekawy wykład w trakcie festiwalu o przyczynach katastrofy budowlanej na kłodzkiej starówce o której opowiadał Robert Stando w swoim filmie, przedstawiła Joanna Stoklasek-Michalak - kustosz Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Gratulujemy wszystkim nagrodzonym, a Państwa zapraszamy na spacer do Kłodzka.
Projekt „Nasza okolica. Festiwal filmów im. Roberta Stando” jest współfinansowany
ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz budżetu państwa
za pośrednictwem Euroregionu Glacensis