Logo facebook
23 lipca 2024
Sławy, Sławosza, Żelisławy
18 °C
scroll
Kletno. Muzeum Ziemi

Powiat Kłodzki dofinansuje leczenie niepłodności metodą In Vitro

Dofinansowania są przewidziane dla mieszkańców powiatu kłodzkiego

Z inicjatywy Małgorzata Jędrzejewska-Skrzypczyk Wicestarosty Kłodzkiego oraz przy pełnym poparciu Zarządu Powiatu Kłodzkiego, a także większością głosów radnych został przyjęty

do realizacji i finansowania z własnego budżetu, Program polityki zdrowotnej – pn. „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego in vitro dla mieszkańców Powiatu Kłodzkiego

w latach 2023-2025”.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) niepłodność uznawana jest za chorobę społeczną. Szacuje się, że w Polsce niepłodność dotyka nawet 15-20%, tj. ok. 1,5 mln par. Już niemal co 5 para w wieku prokreacyjnym, aby mieć dziecko, potrzebuje specjalistycznej pomocy lekarskiej. Populacja osób w wieku 20-40 lat w powiecie kłodzkim wynosi 38 796 osób, z czego około 4 600 może mieć problem z płodnością.

Inicjatywa dotycząca finansowania procedury in vitro przez samorząd powiatowy wzięła się z bardzo prostej przyczyny, ponieważ od 2016 roku metoda in vitro, nie jest już refundowana przez rząd.

 

Wiele par, które chciałyby skorzystać z tej metody, nie stać na przeprowadzenie drogiego leczenia w ramach własnych środków.

W latach 2013-2016 procedury zapłodnienia pozaustrojowego in vitro były finansowane w ramach programu rządowego, ale kiedy obecny rząd (PiS) z nich zrezygnował coraz częściej zaczęły go zastępować samorządy, tak też stało się w przypadku naszego powiatu.

Z jednej strony obserwujemy starzenie się naszego społeczeństwa, z drugiej strony problemy z płodnością wśród wielu młodych par, więc należy szukać ścieżek wsparcia młodych osób tak, żeby wspomóc pary podczas leczenia, a także, żeby zaczęły się zmieniać statystyki demograficzne, szczególnie w naszym powiecie.

Program powiatowy przewiduje, że kiedy para przejedzie wstępną weryfikację pozytywnie, spełniając określone warunki może liczyć na dofinansowanie przez Powiat Kłodzki całej procedury na bardzo wysokim poziomie do 80 % kosztów, czyli od 5 tys. zł, a maksymalnie do 15 tys. zł.

Liczba miejsc w programie jest ograniczona, decydować będzie kolejność zgłoszeń.

Szacowany koszt programu realizowanego przez 3 lata wyniesie 246 tys. zł.

Po przyjęciu przez Radę uchwały, przystępujemy do kolejnego etapu, czyli przeprowadzenie procedury konkursowej i wyłonienie podmiotu leczniczego, który będzie realizowała procedurę in vitro dla zakwalifikowanych par.

Rekrutacja wstępna par do programu rozpocznie się 1 sierpnia 2023 o godz. 7:30.

O kolejnych etapach programu będziemy informowali Państwa na bieżąco.

Informacje do pobrania: PDFuchwała in vitro.pdf (556,01KB)

001.jpeg

DSC_0314.jpeg

DSC_0326.jpeg

Opublikował(a): Bartosz Wojciechowski Data publikacji: 30-05-2023 15:29
Modyfikował(a): Bogusława Przybyłowicz Data modyfikacji: 02-08-2023 09:08
scroll

NA SKRÓTY

Prev