Logo facebook
01 grudnia 2023
Blanki, Edmunda, Eligiusza
-2 °C
scroll
Zamek Sarny

O papierze, który zyskał miano wiecznotrwałego…

PLAKAT WYSTAWY.jpeg

Papier czerpany w XVI-wiecznym dusznickim młynie papierniczym już wieki temu zyskał miano wiecznotrwałego… Jaka była receptura na tak wyjątkowy papier? Jak pozyskiwano surowce do jego produkcji? Z jakimi problemami borykali się dawnej papiernicy? Na te i inne pytania związane z dawnym kunsztem papierniczym odpowiedź znajdziemy na nadchodzącej wystawie w muzeum. Będziemy mogli podziwiać tu przepiękną kolekcję dusznickich ręcznie czerpanych papierów; wśród nich również takie pochodzące z XVI wieku, będącego początkiem funkcjonowania tutejszej manufaktury. Atutem wielu z nich są widoczne w przeźroczu znaki wodne – to umieszczony prawie na każdym arkuszu św. Piotr – na wystawie zobaczymy jak znaki te ewoluowały na przestrzeni wieków oraz jak wykorzystywane były w historycznych dokumentach.

Ekspozycja przybliży nam też postać szmaciarza, tudzież gałganiarza, czyli zawodowego zbieracza szmat, z których dawniej produkowano papier.

1. Szmaciarz zbierający szmaty i makulaturę fot. Ignacy Krieger dzięki uprzejmości Muzeum Historycznego Miasta Krakowa MHK-6756-K.jpeg

md_6641_aa.jpeg

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie pokaz czerpania papieru techniką powstałą w średniowiecznej Italii - z historycznego surowca – przetworzonych szmat. Pierwsze próby pozyskania takiego papieru zakończyliśmy sukcesem. Pracy było co niemiara, ale uzyskaliśmy pożądany efekt. Zapraszamy więc serdecznie na wernisaż, gdzie ukażemy w pigułce historię papieru i sposób jego produkcji, a także udowodnimy, że ten dusznicki nie miał sobie równych.

Badania nad dusznickim papierem czerpanym zostały przeprowadzone przez Weronikę Liszewską, prof. dr hab. z Wydziału Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

 

Opublikował(a): Łada Ponikowska Data publikacji: 30-06-2023 14:19
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 30-06-2023 14:20
scroll

NA SKRÓTY

Prev