Logo facebook
14 czerwca 2024
Bazylego, Elizy, Justyny
14 °C
scroll
Darnkowskie Wzgórza

80. ROCZNICA LUDOBÓJSTWA NA KRESACH WSCHODNICH

W dniu 16 lipca 2023 r. w Kłodzku, przy Pomniku Pamięci w Parku Kresowian, odbyły się uroczyste obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Gospodarzami uroczystości byli Tadeusz Szewczyk - Prezes Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej, Maciej Awiżeń Starosta Kłodzki, Michał Piszko Burmistrz Miasta Kłodzka oraz Zbigniew Tur Wójt Gminy Kłodzko

Adam Łącki – Prezes Towarzystwa Ziemi Kłodzkiej w imieniu Tadeusza Szewczyka, który z przyczyn zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w obchodach, powitał wszystkich przybyłych na dzisiejsze rocznicowe obchody.

W uroczystościach udział wzięli: Wojciech Murdzek Wiceminister Ministerstwa Edukacji i Nauki, Monika Wielichowska Poseł na Sejm RP, Zbigniew Łopusiewicz Przewodniczący Rady Powiatu Kłodzkiego, Krystyna Śliwińska radna Powiatu Kłodzkiego reprezentująca ministra Michała Dworczyka, Iwona Jonaszek-Badecka reprezentująca senatora Aleksandra Szweda, samorządowcy, radni powiatowi i gminni, służby mundurowe, duchowni, przedstawiciel IPN, Prezes Kresowian we Francji, poczty sztandarowe, przedstawiciele stowarzyszeń pozarządowych, zaproszeni goście oraz członkowie Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej, rodziny Kresowian, młodzież oraz mieszkańcy Kłodzka.

Przy Pomniku Pamięci w Parku Kresowian, wygłoszone zostały okolicznościowe przemówienia.

Szczególne podziękowania składamy Prezesowi Stowarzyszenia Kresowian Ziemi Kłodzkiej panu Tadeuszowi Szewczykowi, który od lat niestrudzenie przypomina nam o tragedii, jaka wydarzyła się na Wołyniu. Jego ogromny wkład pracy i zaangażowanie w pielęgnowanie historii Kresów stanowi inspirację dla kolejnych pokoleń.

W tym roku mija już 80 lat od tragicznych wydarzeń tzw. krwawej niedzieli. W dniu 11 lipca 1943 UPA dokonała skoordynowanego ataku na Polaków w powiatach włodzimierskim, horochowskim, kowelskim oraz łuckim. W wyniku ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej zginęło co najmniej 100 tys. Polaków.

Pamiętamy !

1.jpeg

2.jpeg

3.jpeg

4.jpeg

5.jpeg

6.jpeg

 

Opublikował(a): Bogusława Przybyłowicz Data publikacji: 18-07-2023 14:27
Modyfikował(a): Bogusława Przybyłowicz Data modyfikacji: 18-07-2023 14:29
scroll

NA SKRÓTY

Prev