Logo facebook
26 maja 2024
Eweliny, Jana, Pawła
24 °C
scroll
widok ze Szczelińca

Apel Strosty Kłodzkiego do Premiera RP

Szanowny Pan Mateusz Morawiecki

                                                                                  Prezes Rady Ministrów

 

Szanowny Panie Premierze,

 

głęboko zaniepokojony najnowszymi informacjami na temat obostrzeń nakładanych na branżę hotelarską i turystyczną w okresie zbliżających się świąt oraz ferii zimowych, zwracam się z apelem o zmianę dramatycznych w skutkach decyzji.

Na terenie powiatu kłodzkiego działają dwa prężne ośrodki narciarskie:  Zieleniec - Ski Arena - część administracyjna Dusznik-Zdroju, która posiada łącznie ok. 23 km tras i jest największym ośrodkiem narciarskim na Ziemi Kłodzkiej i jednym z większych w Sudetach oraz ośrodek narciarski Czarna Góra Resort w gminie Stronie Śląskie to łącznie ponad 14 km tras zjazdowych. Obydwie lokalizacje cieszą się ogromną popularnością wśród gości z całego kraju, jak i z pobliskich Czech.  Wiele mniejszych, chętnie uczęszczanych tras narciarstwa biegowego oraz wyciągów zlokalizowanych jest na terenie gmin Szczytna, Radków, Nowa Ruda, Międzylesie, Lądek-Zdrój oraz Bystrzyca Kłodzka.

W sezonie zimowym, wraz z pierwszymi opadami śniegu ośrodki odwiedza od kilku do kilkunastu tysięcy turystów dziennie, zapewniając utrzymanie kolejnym tysiącom osób zatrudnionych bezpośrednio przy obsłudze stoków, jak i w branży hotelarskiej, wellness, gastronomicznej, rozrywkowej itp. Z tego względu, Ziemia Kłodzka od dłuższego czasu  czyni  przygotowania do sezonu zimowego. Obsługa tak dużej liczby gości rozkłada się bowiem nie

tylko na stacje narciarskie, ale i gminy ościenne, m.in. Polanicę-Zdrój, Kudowę-Zdrój, Duszniki-Zdrój, Lewin Kłodzki, Stronie Śląskie, Bardo, Złoty Stok, Stoszowice. Pragniemy przypomnieć,  iż przygotowania do sezonu trwają niemal cały rok! Z dużym wyprzedzeniem dokonuje się rezerwacji noclegów, planowane są imprezy rozrywkowe, zajęcia dla dzieci i wiele wydarzeń  towarzyszących. Lada dzień należy rozpocząć bardzo kosztowne naśnieżanie stoków. W chwili obecnej wszystkie te prace stoją pod znakiem zapytania.

Kolejnym wielkim ciosem, który ze zdwojoną siłą dotknął naszego regionu
było zamknięcie już po raz drugi w tym roku obiektów ruchu turystycznego i hotelarskiego oraz gastronomii. Dla gmin, w których lwią część dochodów stanowią środki  pozyskane z obsługi ruchu turystycznego to sytuacja katastrofalna. Jesteśmy świadkami postępującej  agonii małych i większych przedsiębiorstw tego sektora, które  praktycznie od marca egzystują na granicy opłacalności. Wiele osób  wraz ze zbliżającym się końcem roku zakończy również swoją działalność.

Konieczność  maksymalnego ograniczenia kontaktów i migracji ludności z powodu trwającej pandemii niweczy większość zamierzeń, jednakże rozstrzygnięcia powodujące –   de facto -  zamknięcie  ośrodków narciarskich w połączeniu z już trwającym wyłączeniem hoteli, pensjonatów, siłowni i restauracji oznaczają dla nas upadek całej branży.

 W naszej ocenie, podjęcie już dzisiaj decyzji o skumulowaniu ferii zimowych w jednym terminie jest działaniem przedwczesnym, ponieważ ostatnie informacje na temat dziennych i tygodniowych przyrostów zakażeń świadczą o spowolnieniu pandemii. Rozłożenie turnusów feryjnych jest – po pierwsze - rozwiązaniem bezpieczniejszym dla ludzi,  po drugie – pozwoli utrzymać rygor sanitarny. Ponadto, co dla nas jest kwestią zasadniczą:  umożliwi utrzymanie choćby części miejsc pracy, zapobiegnie wielu bankructwom i choć w niewielkim stopniu wpłynie na poprawę bardzo uszczuplonych dochodów gmin.

Panie Premierze, apeluję o ponowne rozważenie wszystkich „za i przeciw”, związanych ze zbliżającym się upadkiem jakże istotnej gałęzi gospodarki. W naszym najszczerszym przekonaniu, podjęte decyzje są przedwczesne i zbyt rygorystyczne, zaś ich skutki, bez koniecznej korekty są łatwe do przewidzenia.

 

 

                                                                                   Z wyrazami szacunku

                                                                        Starosta Kłodzki - Maciej Awiżeń

Apel_do_Premiera-str_1.jpeg

Apel_do_Premiera-str_2.jpeg

Apel_do_Premiera-str_3.jpeg

 

apel do premiera-stowazyszenie_gmin_str-1.jpeg

apel do premiera-stowazyszenie_gmin_str-2.jpeg

apel do premiera-stowazyszenie_gmin_str-3.jpeg

 

 

Opublikował(a): Bartosz Wojciechowski Data publikacji: 27-11-2020 16:34
Modyfikował(a): Bartosz Wojciechowski Data modyfikacji: 27-11-2020 16:42
scroll

NA SKRÓTY

Prev