► Jeszcze do 7 września 2023 na muzealnym dziedzińcu wystawa zrealizowana z okazji 150. rocznicy założenia Towarzystwa Tatrzańskiego.
POLSKIE TOWARZYSTWO TURYSTYCZNO-KRAJOZNAWCZE
Od Towarzystwa Tatrzańskiego do Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego
Organizator wystawy:
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze
Centralny Ośrodek Turystyki Górskiej PTTK w Krakowie 2023
Współpraca:
Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze Oddział Ziemi Kłodzkiej
Wstęp wolny!
Bajki ludowe to ważna część niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ich historycznej i etnograficznej wartości nie sposób przecenić. Zawierają wiedzę i przekonania przodków, popularyzują uniwersalne przesłania dotyczące życia, są silnie zakorzenione w tradycyjnym folklorze określonego obszaru. Niejednokrotnie bajkowe wydarzenia rozgrywają się w miejscach znanych i popularnych w regionie. Stare opowieści żyją poprzez relacje ze współczesnymi odbiorcami. Przekazywane od pokoleń często są twórczo odnawiane przez kolejnych spadkobierców. Irena Klimaszewska (kustosz Muzeum Ziemi Kłodzkiej, regionalistka), na kanwie funkcjonujących w kłodzkiej tradycji opowieści z dziejów ziemi kłodzkiej, stworzyła serię bajek. Bajki te stały się źródłem inspiracji dla Uniwersytetu III Wieku z siedzibą przy Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku. Jego słuchaczki i słuchacze zaadaptowali je na przedstawienie, które z powodzeniem prezentują. Podczas tegorocznych EDD wystąpią w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.
Wstęp wolny!
► 15 września (piątek) 2023 o godzinie 18.00
Spotkanie autorskie z Manfredem Spatą promujące nowe wydawnictwo Historyczne widoki Kłodzka.
Podczas prelekcji zaprezentowane zostaną powiększone zdjęcia wchodzące w skład książki.
Po spotkaniu będzie można nabyć dwujęzyczne wydawnictwo.
Wstęp wolny!
Manfred Spata - urodzony w Kłodzku geodeta, kolekcjoner, znawca kartografii, na stałe mieszka w Bonn. W latach 1973 – 2007 był kierownikiem wydziału w Państwowym Urzędzie Geodezyjnym Nadrenii Północnej-Westfalii.Miłośnik Ziemi Kłodzkiej i Śląska współpracował przy tworzeniu wystawy „ Ziemia Kłodzka w dawnej kartografii”, przygotowanej i prezentowanej w Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku w 1995 r. Brał również udział w przygotowaniu eksponowanej w 2014 r. w kłodzkim muzeum wystawy „Śląsk w kartografii XV-XVIII w." Na wystawie zaprezentowane zostały mapy, książki i weduty śląskich miast ze zbiorów Haus Schlesien w Königswinter. Wystawa prezentowana była również w muzeach w Świdnicy, Nysie, Dzierżoniowie oraz w Jaworze i Kamiennej Górze.
► 26 września 2023 (wtorek), godz. 17:00
Kolejne spotkanie z cyklu 12 miesięcy - 12 wydarzeń
Jubileusz 60 lat Muzeum Ziemi Kłodzkiej
ROŚLINY LECZĄCE I GADAJĄCE
Przypomnienie wystawy pt. 600 lat aptekarstwa kłodzkiego 1393-1993 autorstwa Krystyny Oniszczuk -Awiżeń
Słuchając roślin - spotkanie z Robertem Rientem, autorem książki pt. Wizje roślin, czyli 50 roślin leczniczych i jeden grzyb
Wstęp wolny!
Koordynacja:Joanna Stoklasek Michalak
Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku
ul. Ignacego Łukasiewicza 4, 57-300 Kłodzko
tel. 74 867 35 70, wew. 15
www.muzeum.klodzko.pl