Logo facebook
14 czerwca 2024
Bazylego, Elizy, Justyny
14 °C
scroll
Darnkowskie Wzgórza

02. Klon jawor – drzewo szubieniczne – w Ludwikowicach Kłodzkich (Drzewo Powiatu Kłodzkiego 2023)

Klon jawor – drzewo szubieniczne – w Ludwikowicach Kłodzkich – zgłaszający: Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza w Nowej Rudzie

INFORMACJE O DRZEWIE

Lokalizacja

Ulica (bądź opis miejsca):

szlak na Włodzicką Górę

Miejscowość: Ludwikowice Kłodzkie

Współrzędne geograficzne GPS (podane w stopniach, minutach i sekundach)

50°37’09.09’’N 16°26’34.2’’E

Link do mapy

https://goo.gl/maps/kzk2jjPRKJeQmekF9

Nazwa drzewa

Drzewo Szubiennicze

Szacowany wiek drzewa:

Ponad 100 lat

Gatunek:

Klon jawor

Obwód drzewa mierzony na wysokości 130 cm

315 cm

Wysokość drzewa (szacunkowa)

20 m

Inne (np. czy drzewo jest objęte ochroną pomnikową, czy rośnie na terenie zabytkowym)

Drzewo nie jest objęte ochroną pomnikową , ani nie rośnie na terenie zabytkowym

Cechy wyróżniające drzewo

Drzewo, o którym piszemy to klon jawor. Jest wysokie i okazałe, o grubym i prostym podzielnym na konary pniu oraz szerokiej, wysoko wysklepionej koronie. Posiada duże, dłoniasto klapowane liście, a jego owoce mają postać podwójnych skrzydlaków. Ma charakterystyczną szarą korę, początkowo gładka, potem żłobiona i łuszcząca się.

 

Historia związana z danym drzewem

 

Historia

 

Jako propozycję Drzewa Powiatu Kłodzkiego, chcielibyśmy zgłosić drzewo, mające ponad 100 lat. Nosi ono nazwę drzewa szubienicznego. Wydarzenia związane z nim nie są do końca znane, dlatego wokół niego roztacza się aura tajemniczości. Z relacji słownych oraz nielicznych artykułów w intrenecie, można poznać część tej historii. Prawdopodobnie służyło ono jako szubienica. Okoliczni przestępcy, rabusie, zbiry oraz osoby, którym niekoniecznie udowodniono winę, mogli liczyć się z wymierzeniem kary śmierci poprzez powieszenie. Kiedyś można było zawisnąć z wielu powodów np.: morderstwa, kradzieży, homoseksualizmu, własnych poglądów sprzecznych z opinią społeczeństwa. Jednak czy zawsze wymierzanie owej kary było sprawiedliwe, zgodne z prawem? Pewnie nie, ponieważ nie istnieją żadne udokumentowane przypadki osób skazanych na ten rodzaj śmierci. Prawo było wyznaczone przez lokalną społeczność. Każda legenda zawiera w sobie ziarno prawdy. Dawniej góra, na której stoi drzewo była nazywana Szubieniczną.

 

Znaczenie drzewa dla lokalnej społeczności i miejsca

 

Drzewo jest uważane przez okoliczną społeczność za piękny okaz przyrody. Swoim pokrojem i wielkością wyróżnia się na drodze w kierunku Włodzickiej Góry. Malownicza panorama rozległych łąk, piękny wygląd drzewa przyciągają również uwagę turystów, dlatego znajdują się na nim tabliczki z oznaczeniem szlaków. Przy drzewie znajdują się pozostałości po kapliczce ze zniszczonym krzyżem a nieopodal drzewa postawiono ławeczkę, by móc kontemplować cudowne widoki. Co roku, 11 listopada na szlaku, gdzie stoi drzewo szubieniczne odbywają się biegi niepodległościowe, które obserwują miejscowi oraz turyści z całej Polski. Również w jego okolicach są wypasane krowy i owce przez górali, którzy zawsze wczesną wiosną przyjeżdżają na wypas ze swoim inwentarzem hodowlanym z Zakopanego. W koronie drzewa znajdują schronienie różne gatunki ptaków, jest ono również punktem obserwacyjnym dla drapieżnych myszołowów.

 

Szczególne cechy drzewa

 

Drzewo, o którym piszemy to klon jawor. Jest wysokie i okazałe, o grubym i prostym podzielnym na konary pniu oraz szerokiej, wysoko wysklepionej koronie. Posiada duże, dłoniasto klapowane liście, a jego owoce mają postać podwójnych skrzydlaków. Ma charakterystyczną szarą korę, początkowo gładka, potem żłobiona i łuszcząca się. Bez względu na porę roku drzewo robi wielkie wrażenie.

 

Lokalizacja i dostępność drzewa:

 

Drzewo znajduje się w Ludwikowicach Kłodzkich, gmina Nowa Ruda, na szlaku na Włodzicką Górę. Prowadzą do niego różne szlaki. Okazuje się, że drzewo rośnie na nieoznaczonym wzniesieniu o nazwie Pisztyk wznoszącym się 711m.n.p.m

 

Wymiary drzewa: wysokość i obwód:

 

Drzewo ma około 20 metrów wysokości oraz obwód około 315 cm.

 

Cel zgłoszenia: 

 

Wygląd drzewa i historia z nim związana warta jest popularyzacji zarówno wśród lokalnej społeczności jak i wśród turystów.

 

Opublikował(a): Paweł Kopcio Data publikacji: 31-08-2023 14:35
Modyfikował(a): Paweł Kopcio Data modyfikacji: 31-08-2023 15:19
scroll

NA SKRÓTY

Prev