Logo facebook
15 czerwca 2024
Jolanty, Lotara, Wita
15 °C
scroll
Topielisko_Torfowisko pod Zieleńcem

06. Jesion wyniosły Bolko w Dusznikach-Zdrój (Drzewo Powiatu Kłodzkiego 2023)

Jesion wyniosły Bolko w Dusznikach-Zdrój - zgłaszający: Miasto Duszniki Zdrój

INFORMACJE O DRZEWIE

Lokalizacja

Ulica (bądź opis miejsca):

Ul. Górska 14

Miejscowość: Duszniki Zdrój

Współrzędne geograficzne GPS (podane w stopniach, minutach i sekundach)

50°23’29.6″N 16°23’51.4″E

Link do mapy

https://goo.gl/maps/u2cBymJR8Wzuaodf8

Nazwa drzewa

Bolko

Szacowany wiek drzewa:

157 lat

Gatunek:

Jesion wyniosły

Obwód drzewa mierzony na wysokości 130 cm

681 cm

Wysokość drzewa (szacunkowa)

6 m

Inne (np. czy drzewo jest objęte ochroną pomnikową, czy rośnie na terenie zabytkowym)

Drzewo należy do tzw. „zapomnianych pomników przyrody” czyli drzew, które były objęte w przeszłości ochroną prawną, jednak wskutek zawirowań prawnych zniknęły z oficjalnych list.

Cechy wyróżniające drzewo

Drzewo posiada  bogatą rzeźbę na powierzchni pnia i jest najgrubszym jesionem w województwie dolnośląskim.  Rośnie na wysokości 745 m n.p.m.

 

Historia związana z danym drzewem

 

Jesion Bolko jest powszechnie znanym drzewem, jest umieszczany na niemal każdej mapie turystycznej. Rośnie przy schronisku górskim PTTK “Pod Muflonem” w Dusznikach Zdroju. Bolko został posadzony w 1866 roku, kilkanaście lat po wybudowaniu pierwszego schroniska, które nie przetrwało do czasów dzisiejszych.

Drzewo należy do tzw. “zapomnianych pomników przyrody” oznacza, to że w przeszłości było objęte ochroną prawną jednak wskutek zawirowań dziejowych zniknęło z oficjalnych list.

Bolko jest wyjątkowy z wielu względów, przede wszystkim przez swój wygląd oraz warunki w których rośnie. Drzewa jesionowe w większości posiadają pnie niczym zapałki o równej fakturze kory, są to drzewa ciepłolubne preferujące żyzne i wilgotne gleby. Takich warunków przy schronisku nie spotkamy. Klimat przy schronisku jest surowy, typowo górski a przymrozki zdarzają się nawet w czerwcu. To właśnie warunki klimatyczne sprawiły, że Jesion ma tak nietypowy pokrój. W dolnej części rozgałęzia się na dwa potężne konary, których pień jest pełny wypukłości i rakowych narośli.

Lokalizacja drzewa sprawia, że jest ono bardzo łatwo dostępne. Przy schronisku prowadzą aż 3 szlaki turystyczne: czerwony szlak (łączący schronisko z Polanicą-Zdrój przez górę Wolarz), niebieski szlak (biegnący z Gór Stołowych w kierunku Gór Bystrzyckich i schroniska Jagodna) oraz żółty szlak (łączący Duszniki-Zdrój ze Szczytną przez Wzgórze Pustelnika i górę Druciarz).

 

Opublikował(a): Paweł Kopcio Data publikacji: 31-08-2023 14:48
Modyfikował(a): Paweł Kopcio Data modyfikacji: 31-08-2023 15:20
scroll

NA SKRÓTY

Prev