Pod takim hasłem, odbyło się spotkanie upamiętniające wydarzenia z 31 sierpnia 1982 r. w Kłodzku.
Inicjatorem obchodów upamiętniających wydarzenia z sierpnia’82, jeden z młodszych uczestników tamtych wydarzeń – Roman Kaczmarczyk, obecnie burmistrz Lądka-Zdroju, w tamtym czasie licealista, mieszkaniec Kłodzka.
▪️ Komitet obchodów tworzyli: Maciej Awiżeń, Mirosław Awiżeń, Roman Kaczmarczyk, Adam Kwas, Michał Piszko.
▪️ Celem tego spotkania było upamiętnienie wielu znanych, ale i bezimiennych obywateli miasta Kłodzka, działających w duchu solidarności, osób które miały odwagę wystąpić w obronie WOLNOŚCI.
Podczas wczorajszych obchodów zostały odczytane nazwiska osób tworzących i działających na rzecz odzyskania wolności, obalenia dyktatury, tworzących „Solidarność”.
Zgromadzeni na obchodach minutą ciszy uczcili działaczy, którzy zmarli.
▪️ Uczestnicy przypomnieli historię wydarzeń z Kłodzka.
Jeden z działaczy, Adam Kwas pamięta to tak:
Masowy charakter wydarzeń z 31 sierpnia 1982 roku, kiedy to mieszkańcy naszego miasta wyszli, aby pokojowo zaprotestować przeciwko wojnie wypowiedzianej narodowi przez narzuconą za pomocą sowieckich bagnetów i czołgów władzę, więzieniom bez sądu, biciu, prześladowaniu członków ruchu społecznego łączącego wszystkie stany, zawody, przeciwko oszczerstwom i nędzy.
Reakcja milicji, służby bezpieczeństwa była brutalna i niewspółmierna do pokojowo nastawionych demonstrantów, bito i traktowano gazem zarówno demonstrujących jak i przypadkowych przechodniów, aresztowani byli wszyscy, którzy kiedyś „podpadli” władzy, mimo że nie uczestniczyli w proteście, a jedynie pojawili się na ulicy.
▪️ Wczorajsze spotkanie jest pierwszym krokiem dla uczczenia tych setek, tysięcy ludzi, naszych sąsiadów, bliskich, działających bezinteresownie w imię solidarności i do dzisiaj bezimiennych, upamiętnienia ich solidarności dla obecnych i przyszłych pokoleń mieszkańców Kłodzka i ziemi kłodzkiej.
▪️ Uczestnicy deklarowali:
Aby PAMIĘTAĆ, będziemy się spotykać w kolejne rocznice wydarzeń z 1982 r., będące jednocześnie rocznicami podpisania porozumień sierpniowych i faktyczną datą powstania NSZZ „Solidarność”, które to związki stały się na długie lata ruchem społecznym i dały nam wolność.
Uważamy, że spoczywa na nas, pamiętających tamte wydarzenia, obowiązek przekazania świadectwa przyszłym pokoleniom.
▪️ Komitet organizacyjny zwraca się z prośbą do wszystkich tych którzy pamiętają tamte dni, posiadają dokumenty, fotografie, wydawnictwa, o przekazanie ich do Muzeum Ziemi Kłodzkiej.