Logo facebook
01 grudnia 2023
Blanki, Edmunda, Eligiusza
-2 °C
scroll
Darnkowskie Wzgórza

Podsumowanie prac konserwatorskich w archiwum Jezuitów w Kłodzku

Maciej Awiżeń- Starosta Kłodzki uczestniczył w niezwykłym wydarzeniu, zorganizowanym przez zespół wolontariuszy oraz pasjonatów, podsumowującym pięć lat pracy wybitnych naukowców, którzy odrestaurowywali bezcenne historyczne dokumenty, znajdujące się w archiwum jezuitów w Kłodzku.

W trakcie wydarzenia, przybyli goście mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć niezwykłą szafę na archiwa Johannesa Millera, który zajmował się archiwami jezuitów przez trzy lata od ok. 1690 roku.

Samozwańcza grupa zapaleńców, której celem działania stało się ratowanie bezcennych jezuickich archiwów, powstała dzięki: Henryce Szczepanowskiej oraz Mieczysławowi Kowalcze.

Henryka Szczepanowska

To właśnie dzięki m.in. ich działaniom oraz ciężkiej pracy wolontariuszy, tematem ratowania dokumentów zajęli się wybitni naukowcy - m.in. prof. Halina Dudała z Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, prof. Weronika Liszewska, profesor uczelni na Wydziale Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Grzegorz Zajączkowski, ekspert Ministerstwa Cyfryzacji i lider Cyfryzacji Komisji Europejskiej w Polsce.

Najstarsze dokumenty które były poddane konserwacjom pochodziły z XIV wieku. Wymagały one ogromnego nakładu pracy i szczególnych środków ostrożności. Niestety nie wszystkie jeszcze udało się zabezpieczyć, a potrzebne do tego są duże pieniądze.

Dlatego grupa przygotowuje propozycję wpisania archiwum jezuickiego w Kłodzku na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. W trakcie spotkania były też prezentowane różne ciekawe eksponaty z archiwum. Można było m.in. zobaczyć z bliska zapisy nutowe pieśni sprzed kilkuset lat.

Na koniec spotkania Maciej Awiżeń podziękował za znakomitą współpracę trwającą przez osiem lat posługi ojcu proboszczowi Robertowi Mólowi, Robert Jerzy Mól który przechodzi obecnie do Wrocławia. Oczywiście nadarzyła się okazja, aby powitać na jego miejsce nowego proboszcza o. Andrzeja Migacza.

011.jpeg

010.jpeg

012.jpeg

013.jpeg

019.jpeg

027.jpeg

040.jpeg

042.jpeg

051.jpeg

052.jpeg

 

 

Opublikował(a): Bartosz Wojciechowski
Modyfikował(a): Bartosz Wojciechowski Data modyfikacji: 26-09-2023 12:41
scroll

NA SKRÓTY

Prev