Logo facebook
scroll
Królik na Szczelińcu

Bezpieczna wirtualna strzelnica w Zespole Szkół Technicznych w Kłodzku

Maciej Awiżeń – Starosta Kłodzki wraz z Rafałem Olechą dyrektorem szkoły, otworzyli w Zespół Szkół Technicznych w Kłodzku - wirtualną strzelnicę.  W otwarciu uczestniczyli przedstawiciele służb mundurowych z powiatu kłodzkiego, przedstawiciele mediów lokalnych oraz urzędnicy starostwa, którzy koordynowali realizacje projektu z ramienia urzędu: Andrzej Bełziuk oraz Piotr Zilbert.

Ze strzelnicy będą mogli  korzystać uczniowie klas mundurowych. Wirtualna strzelnica jest oczywiście całkowicie bezpieczna. Gęsty system czujników elektronicznych pozwala precyzyjnie ocenić celność strzelającego. Jest też możliwość oddawania strzałów z zasobnikiem gazowym, wtedy przy wystrzale uzyskujemy efekt odrzutu broni dla zachowania większego realizmu.

Realizację strzelnicy sfinansowali: Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Powiat Kłodzki.

Całkowity koszt wyniósł nieco ponad 199 tys. zł.

Powiat kłodzki dofinansował ten projekt wkładem własnym w wysokości ok. 40 tys. ,oraz dodatkową kwotą 49 tys. na remont pomieszczenia kotłowni w którym znajduje się obecnie strzelnica, czyli łącznie powiat zainwestował ok. 90 tys. zł.

Nowoczesna i bezpieczna wirtualna strzelnica, zapewni wstępne przygotowanie i podstawy do obchodzenia się z prawdziwą bronią w przyszłości. Wyrobi u młodzieży bezpieczne nawyki.

DSC_0265.jpeg

DSC_0270.jpeg

DSC_0283.jpeg

DSC_0301.jpeg

DSC_0313.jpeg

DSC_0317.jpeg

DSC_0313.jpeg

DSC_0319.jpeg

DSC_0331.jpeg

Szczegółowe informacje:

SYSTEM SZKOLNO - TRENINGOWY TS „WISŁA”/ „Strzelnica w powiecie 2023”

Adaptacja byłej kotłowni Zespołu Szkół Technicznych w Kłodzku na potrzeby stworzenia wirtualnej strzelnicy. W ramach prac wykonano generalny remont pomieszczenia oraz wymieniono elementy związane z ogrzewaniem szkoły. W ramach projektu oprócz prac związanych z adaptacją i remontem zakupiono w ramach dotacji MON  trenażer strzelecki Wisła spełniający wymagania dotyczące wirtualnej strzelnicy.

Trenażer Strzelecki Wisła jest multimedialnym, przenośnym, strzeleckim systemem szkolno-treningowym opracowanym na potrzeby rynku cywilnego, który nie podlega obrotowi koncesyjnemu i przeznaczony jest dla uczniów szkół ponadpodstawowych oraz wszystkich chcących nabyć podstawowe umiejętności strzeleckie. Powstał w oparciu o wiedzę i doświadczenie polskich inżynierów i informatyków. Oferowana przez producenta technologia umożliwia duże możliwości szkoleniowe oraz zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwo prowadzenia zajęć.

System przeznaczony jest do nauki i doskonalenia umiejętności w zakresie bezpiecznego posługiwania się bronią, w tym manualnej jej obsługi; - celowania z wykorzystaniem różnych rodzajów celowników mechanicznych i kolimatorów, - ćwiczeń w obserwacji - wykryciu, rozpoznaniu i identyfikacji celów. - prowadzenia celnego ognia z różnych postaw, na różnych odległościach, w tym do celów ruchomych, ukazujących się, przy zmiennych warunkach oświetleniowych i ograniczonej widoczności.

Prostota i intuicyjność obsługi powoduje, iż nie wymaga on specjalistycznego przygotowania użytkownika do obsługi i prowadzenia ćwiczeń, podstawowa obsługa realizowana jest za pomocą menu ekranowego oraz komputera sterującego. Trenażer zapewnia: 5 - wydajność i wszechstronność szkolenia - jednoczesne szkolenie od jednej do pięciu osób (każda wyposażona w pistolet lub karabinek), - różnorodność ćwiczeń umożliwiającą stopniowania trudności prowadzonych zajęć - w zależności od stopnia zaawansowania szkolonych, dostosowanie zadań strzeleckich do ich umiejętności strzeleckich, - naukę czynności praktycznych jak korygowanie punktu celowania, nanoszenie poprawek strzeleckich, czy też zmianę punktu celowania ze względu na zmianę odległości do celu. - strzelanie do różnych rodzaju celów stałych, czy poruszających się - strzelanie z pomiarem czasu – reżim czasowy - strzelanie w zmiennych warunkach, porach dnia czy różnorodnej widoczności.

Podstawowe funkcje trenażera oparte są na następujących rozwiązaniach technicznych:

1. System oparty o projekcję multimedialną oraz urządzenia laserowe imitujące strzał z broni palnej,

2. Urządzenia laserowe pracujące w paśmie bliskiej podczerwieni, niewidocznej dla ludzkiego oka

3. Urządzenia laserowe umożliwiające szybkie przełożenie na inny egzemplarz lub typ repliki broni oraz umożliwiające precyzyjną kalibrację mechaniczną urządzeń optoelektronicznych w celu zwiększenia precyzji strzału,

4. Repliki broni napędzane gazowo,

5. System umożliwia stosowanie replik z odrzutnikami / zaślepkami wykonanymi z wytrzymałego metalu, uniemożliwiającymi przedmiotom opuszczanie przewodu lufy( bezpieczeństwo systemu).

6. System nie może wymagać pełnego zaciemnienia pomieszczenia, ze względu na konieczność pracy w różnych warunkach i pomieszczeniach

Podstawowa zestaw TS WISŁA SP obejmuje:

• jednostka centralna – 1 szt.

• system projekcyjny - rzutnik multimedialny wraz ze statywem - 1 kpl.

• system nagłośnieniowy,

• system wizyjny - kamera wraz ze statywem 1pkl.

• emitery laserowe - 8 sztuk,

• komputer sterujący wraz z oprogramowaniem- 1szt.

• komplet okablowania- 1 kpl.

• pneumatyczny karabinek treningowy - 4 sztuki

• pneumatyczny pistolet treningowy – 4 sztuk

• butla do ładowania replik gazowych,- 1kpl.

•  pasy nośne do karabinków- 4 szt. • Kabury do pistoletów- 4 szt

Opublikował(a): Bartosz Wojciechowski