Logo facebook
26 maja 2024
Eweliny, Jana, Pawła
12 °C
scroll
Nowa Ruda

Uwaga kolekcjonerzy! Zoom na Muzeum Papiernictwa

Jeden z najrzadszych polskich banknotów 4 grudnia 2020 r. trafił do zbiorów Muzeum Papiernictwa. Oficjalnego przekazania dokonał Damian Marciniak z Gabinetu  Numizmatycznego w Warszawie. Zakup banknotu o nominale 1000 zł z 1794 r. został dofinansowany ze środków Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów. Dlaczego jest tak wyjątkowy?

Banknot o nominale 1000 zł z 1794 r. w rękach dyrektora Muzeum Papiernictwa

Unikatowy pieniądz jest najwyższym nominałem biletów skarbowych czasów insurekcji kościuszkowskiej. Został wydany w nakładzie 1000 sztuk. Tylko 1000 sztuk! Zaprojektował go Jędrzej Kapostas we współpracy z Karolem M. Gröllem.  Idealnie zachowany egzemplarz został wydrukowany w orientacji pionowej, na papierze czerpanym z niderlandzkiej wytwórni J. Honig&Zoonen. Posiada znaki zabezpieczające w kształcie dużych liter: B i S, które są skrótem od nazwy „bilet skarbowy”. Imitują one znaki wodne. W górnej części awersu znajdują się symbole wolności oraz po lewej stronie Orzeł, po prawej - Pogoń. Papierowy pieniądz posiada odręczną numerację i podpisy.

Jan Bałchan przyjmuje banknot do zbiorów muzeum.

Muzeum Papiernictwa nabyło powyższy nominał w drodze pierwokupu podczas październikowej aukcji przeprowadzonej przez Gabinet Numizmatyczny Damiana Marciniaka w Warszawie. Właściciel firmy 4 grudnia dokonał oficjalnego przekazania tego XVIII-wiecznego egzemplarza. Chwila ta została uwieczniona podczas transmisji on-line, dostępnej na muzealnym Facebooku.

Relacja z prelekcji Damiana Marciniaka pt. „Banknoty insurekcji kościuszkowskiej i ich koronny nominał” zostanie udostępniona na kanale YouTube Muzeum Papiernictwa.

#zaczerpnijhistoriiwirtualnie

Opublikował(a): Łada Ponikowska Data publikacji: 21-12-2020 13:01
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 21-12-2020 13:08
scroll

NA SKRÓTY

Prev