Logo facebook
22 maja 2024
Emila, Neleny, Romy
11 °C
scroll
Snieżyca wiosenna

Kłodzko w opisach Josepha Köglera po polsku

Dzięki dofinansowaniu z budżetu Powiatu Kłodzkiego Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju udostępniło miłośnikom historii tłumaczenie kolejnej części kronik Josepha Köglera.

Josepha Köglera to niemiecki kronikarz żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku, pierwszy profesjonalny badacz dziejów ziemi kłodzkiej.

W 2018 r. na zlecenie Muzeum Papiernictwa przetłumaczono materiały dotyczące Dusznik-Zdroju, dzięki czemu upublicznione zostały dzieje kościoła i parafii oraz historia i opis Dusznik. Materiał spotkał się z dużym zainteresowaniem mieszkańców, dla których oryginalne teksty pisane w j. niemieckim używanym w XVIII wieku, były dostępne w ograniczonym zakresie.

W 2020 r. dzięki środkom przeznaczonym przez Powiat Kłodzki została przetłumaczona część kronik dotycząca kłodzkiego kościoła i Kłodzka. Przekładu podjęła się Urszula Ososko. Mamy nadzieję że materiał będzie wykorzystywany przez miłośników historii Kłodzka.

Urszula Ososko, tłumaczka księgi kronik Josepha Köglera "Opis kłodzkiego kościoła i Kłodzka"

Więcej informacji o projekcie na stronie Muzeum Papiernictwa.

Opis kłodzkiego kościoła i Kłodzka Josepha Köglera, tłumaczenie z języka niemieckiego Urszula Ososko

Tłumaczenie jest dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne 4.0 Międzynarodowe (CC BY-NC 4.0)

 

Opublikował(a): Łada Ponikowska Data publikacji: 23-12-2020 12:48
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 23-12-2020 12:49
scroll

NA SKRÓTY

Prev