Logo facebook
17 kwietnia 2024
Anicety, Klary, Rudolfina
6 °C
scroll
widok z Narożnika

Jesion wyniosły „Bolko” z Dusznik-Zdroju powalczy w konkursie ogólnopolskim o tytuł DRZEWA ROKU 2024

W ubiegłym roku, z inicjatywy Małgorzaty Jędrzejewskiej-Skrzypczyk, Starosty Kłodzkiego, została przeprowadzona I edycja konkursu „Drzewo Powiatu Kłodzkiego 2023”.
 
Celem konkursu było wybranie wyjątkowego drzewa cechującego się ciekawą historią, stanowiącego ważny element przyrodniczy, kulturowy bądź historyczny oraz wzmocnienie świadomości ekologicznej mieszkańców powiatu i zmotywowanie ich do poszukiwań i zwracania uwagi na cenne obiekty przyrodnicze otaczające nas na co dzień.
 
W wyniku konkursu, podczas głosowania internetowego, Drzewem Powiatu Kłodzkiego roku 2023 został Jesion wyniosły „Bolko” z Dusznik-Zdroju. Drzewo to zostało zgłoszone do organizowanego przez Klub Gaja ogólnopolskiego konkursu Drzewo Roku.
 
Spośród blisko 40 zgłoszeń do tego konkursu Jesion „Bolko” został nominowany do finałowej szesnastki drzew ubiegających się o tytuł Drzewa Roku 2024.
 
Jesion Bolko w Dusznikach-Zdroju – jesion wyniosły (Fraxinus excelsior L), wiek 157 lat, wys. 30 m, obwód 681 cm. Bolko jest powszechnie znanym drzewem, umieszczanym na niemal każdej mapie turystycznej. Rośnie przy schronisku górskim PTTK „Pod Muflonem”, gdzie spotykają się trzy szlaki turystyczne. Należy do tzw. „zapomnianych pomników przyrody”, które w przeszłości były objęte ochroną, ale wskutek zawirowań prawnych zniknęły z oficjalnych list.
Został posadzony kilkanaście lat po wybudowaniu pierwszego schroniska na Ptasiej Górze, w 1866 roku. Jest niemym świadkiem wielu wydarzeń, takich jak pożar pierwszego schroniska (w 1959 roku), odbudowy i rozbudowy schroniska (w 1964 roku).
Jego nazwa upamiętnia Bolesława Jaśkiewicza – wieloletniego przewodnika górskiego oraz działacza PTTK. Bolesław jako jeden z dwóch przewodników sudeckich został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Surowy klimat górski wpłynął na niepowtarzalny charakter drzewa. W dolnej części rozgałęzia się ono na dwa potężne konary, a ich pień jest pełen wypukłości i rakowatych narośli.
 
Kolejny etap konkursu odbędzie się już w czerwcu, podczas którego będzie można głosować w internetowym plebiscycie na Drzewo Roku 2024. Zwycięzca będzie reprezentował nasz kraj w konkursie europejskim w 2025 roku.
Wszelkie informacje dostępna są na stronie:
 
AAA.jpeg
 
Drzewo-Roku-2024_A3.jpeg
 
 
Opublikował(a): Bogusława Przybyłowicz
Modyfikował(a): Bogusława Przybyłowicz Data modyfikacji: 14-03-2024 10:39
scroll

NA SKRÓTY

Prev