Logo facebook
30 maja 2024
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
22 °C
scroll
Darnkowskie Wzgórza

Cykliczne imprezy kulturalne w Kłodzku

MAJÓWKA NA TWIERDZY

maj, Twierdza Kłodzko

Przewodniczy w strojach żołnierzy pruskich z wycieczką na twierdzy

Majówka na Twierdzy to oferta dla wszystkich, którzy odwiedzą Twierdzę Kłodzko w pierwszych dniach maja. Wówczas forteca ożywa za sprawą kłodzkich grup rekonstrukcyjnych: pruskiego regimentu oraz bractwa rycerskiego. Obozowisko żołnierzy rozbite na Bastionie Alarmowym rokrocznie i z nieustającym powodzeniem wprowadza turystów w tajniki życia pruskich żołnierzy, a interaktywne i atrakcyjne działania bractwa rycerskiego przenoszą zwiedzających w czasy średniowiecza, kiedy to miejsce obecnej Twierdzy zajmował okazały zamek.

LETNIE ZDERZENIE TEATRÓW

sierpień, Rynek, Skwer Kultury, Plac Miast Partnerskich, Osiedle Kruczkowskiego

Spektakl teatru ognia - 2 aktorski na stojakach

Festiwal jest fiestą teatrów ulicznych, barwnym korowodem parad szczudlarzy, bajkowych kostiumów, scenografii, muzyki i tańca. Kluczem Festiwalu jest zderzenie konwencji i gatunków. Występują m. in.: teatry plenerowe i sceniczne, malarze, rzeźbiarze, tancerze i performerzy. Kłodzko na kilka dni staje się jednym wielkim teatrem. Dzięki wykorzystaniu przepięknych zakątków miasta Festiwal, z pewnością, ma ogromny walor promocyjny i pozwala ożywić miejsca ciekawe pod względem architektury i historii miasta.

DNI TWIERDZY KŁODZKIEJ

Skwer kultury, Rynek, Stoki bojowe pod Twierdzą  

Grupa rekonstrukcyjna w strojach wykonuje salwę z karabinów

Dni Twierdzy Kłodzkiej to coroczna impreza prezentująca historę walk o twierdze podczas wojen napoleońskich. W programie tradycyjnie znajdują się Targi Staroci i Nocne zwiedzanie miasta, Festiwal Folkloru, Jarmark Forteczny i Forum Tradycji na wyspie Piasek oraz Fort Market na twierdzy. Kulminacja wydarzeń to rekonstrukcja bitwy o twierdzę z udziałem historycznych pułków i artylerii.

OKTOBER FESTUNG

Twierdza Kłodzko

Kat i skazana na szafocie - inscenizacja

Wydarzenie ma formę gry terenowej w formie stanowisk rozlokowanych w różnych częściach fortecy, nawiązujących zarówno do historii Twierdzy, jak również do znanego z opisów historycznych życia codziennego XVIII-wiecznych żołnierzy, którzy oczekując w koszarach na militarne starcia spędzali czas na grach w kości, w karty, w szachy itp. Gra rozgrywana w trzech rundach w ciągu całego dnia trwania imprezy, pomyślana została jako rywalizacja na punkty pomiędzy wszystkimi uczestnikami wydarzenia, dla których przepustką do wzięcia udziału w zabawie jest Karta Rekruta. Oprócz tego w ramach imprezy odbywa się Konsumencki konkurs piw domowych (kraftowych), a na zakończenie koncert muzyki rozrywkowej.

FESTIWAL TEATRALNY ZDERZENIE PAMIĘCI MARIANA PÓŁTORANSA

listopad, Kłodzki Ośrodek Kultury

Spektakl "W kraju pana Boga" - 5 aktorów przy symbolicznym stole

Festiwal Teatralny Zderzenie pamięci Mariana Półtoranosa charakteryzuje się różnorodnością gatunków teatralnych i tematów podejmowanych przez współczesny teatr w sposób nowatorski i bezkompromisowy. Podczas długich listopadowych wieczorów widzowie mogą podziwiać doskonałe aktorstwo i intrygujące wizje artystyczne. Zderzenie Teatrów to także imprezy towarzyszące, a więc: koncerty, wystawy, spotkania literackie, dyskusje widzów z aktorami i krytykami. Celem Festiwalu jest zaprezentowanie naszej publiczności różnorodnych form teatralnych i działań parateatralnych o wysokich walorach artystycznych oraz udział w spotkaniach z twórcami i artystami, co będzie pretekstem do wyrażenia swojej opinii o prezentowanych spektaklach, a także do szerszych dyskusji na temat kondycji teatru, działań okołoteatralnych i szeroko rozumianej sztuki.

 

 

 

Opublikował(a): Łada Ponikowska Data publikacji: 14-01-2021 11:21
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 14-01-2021 11:21
scroll

NA SKRÓTY

Prev