Logo facebook
14 lipca 2024
Kamili, Kamila, Marcelego
24 °C
scroll
Kudowa-ZdrójSanatorium Polonia i Park Zdrojowy z fontanną

Majowe wydarzenia w Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Uniwersytet III Wieku prezentuje

Opowieści o Kłodzku

7 maja 2024, godzina 10:30 i 11:45

Dziedziniec Muzeum

spektakl według książek Ireny Klimaszewskiej w reżyserii Elżbiety Karkulewskiej

Wstęp wolny!

Opowieści o Kłodzku 4 maja.jpeg

Stare opowieści żyją poprzez relacje ze współczesnymi odbiorcami. Bajki ludowe to ważna część niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Ich historycznej i etnograficznej wartości nie sposób przecenić. Zawierają wiedzę i przekonania przodków, popularyzują uniwersalne przesłania dotyczące życia, są silnie zakorzenione w tradycyjnym folklorze określonego obszaru. Niejednokrotnie bajkowe wydarzenia rozgrywają się w miejscach znanych i popularnych w regionie. Przekazywane od pokoleń często są twórczo odnawiane przez kolejnych spadkobierców. Irena Klimaszewska (kustosz Muzeum Ziemi Kłodzkiej, regionalistka), na kanwie funkcjonujących w kłodzkiej tradycji opowieści z dziejów ziemi kłodzkiej, stworzyła serię bajek. Bajki te stały się źródłem inspiracji dla Uniwersytetu III Wieku, a Jego słuchaczki i słuchacze zaadaptowali je na przedstawienie, które z powodzeniem prezentują w różnych miejsca, a tym razem wystąpią w Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

 

NOC MUZEÓW

17 maja 2024

godzina 19:00 ► 23:00
 

W programie:

► Otwarcie nowej wystawy "Franz Wagner (1887-1942) - kłodzki rzeźbiarz" przybliżającej postać oraz twórczość Franza Josepha Wagnera, rzeźbiarza z Kłodzka żyjącego w latach 1887–1942. Jego kamienne dzieła możemy podziwiać między innymi na ulicach Kłodzka. Na ekspozycji przedstawione zostaną figury drewniane, wypożyczone z pobliskich kościołów oraz bogata dokumentacje fotograficzna jego rzeźb.

oraz

► „Faex Veritas” autorski projekt zaprezentują artyści z Kolektywów:
NAKED MAN - Weronika Kowalczyk, Konrad Brzozowski, Anastazja Azovskaya, Tomasz Wyłomański
KOŚCIÓŁ NIHILISTÓW - Paweł Baśnik, Nikita Krzyżanowska, Justyna Baśnik, Jędrzej Sierpiński
oraz artyści niezrzeszeni - Agata Palkus, Krzyś Bykowski, Kuba Gonera, Michał Kowalczys, Michał Gątarek, Nadia Swoboda, Miłosz Zieliński, Szymon Osiński.

Zwiedzanie stałych ekspozycji muzeum:

Kruche Piękno Szkło kłodzkie z 2 połowy XX wieku. Kolekcja Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku Wystawa ukazuje szkło unikatowe i użytkowe będące świadectwem minionych lat, stanowi obecnie jedną z bogatszych w kraju - dziś już historyczną kolekcję szkła polskiego 2 połowy XX w.

Oczy czasu. Zegary mechaniczne popularne na Śląsku w XIX i w I poł. XX wieku w zbiorach Muzeum Ziemi Kłodzkiej. Ekspozycja składa się z kilkuset zegarów, w tym wyrobów dwóch największych fabryk dolnośląskich XIX i XX w.: Gustawa Beckera w Świebodzicach i braci Eppnerów w Srebrnej Górze. Można na niej znaleźć również wspaniałe meble i pozytywki.

Z dziejów Kłodzka Wystawa monograficzna poświęcona miastu i jego tysiącletniej historii prezentowana na dwóch kondygnacjach Muzeum (w podziemiach oraz na parterze) jest opowieścią o Kłodzku, począwszy od pierwszej o nim wzmianki w Kronice Czechów Kosmasa, a skończywszy na „powodzi tysiąclecia” w 1997 r.

Lapidarium na dziedzińcu muzealnym

 
Wstęp wolny!
 

50. Targi Staroci

Targi pięknych mebli, obrazów, monet, biżuterii, książek i innych ciekawych przedmiotów. Wydarzenie odbywa się rokrocznie w ramach Dni Kłodzka na ulicach miasta w pobliżu Muzeum Ziemi Kłodzkiej.

Zapraszamy 25 i 26 maja 2024 od godziny 8:00 do 16:00

W ramach 50. Targów Staroci zapraszamy też wystawców, kolekcjonerów i pasjonatów do udziału w kolejnej
GIEŁDZIE SKAŁ I MINERAŁÓW

25 maja 2024, godz. 9.00-15.00Dziedziniec i okolice Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku

Targi staroci 2024 maj plakat.jpeg

Giełda Skał i Minerałów.jpeg

 Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku ul. Ignacego Łukasiewicza 4 57-300 Kłodzko tel. 74 867 35 70 www.muzeum.klodzko.pl
Opublikował(a): Łada Ponikowska Data publikacji: 07-05-2024 11:19
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 07-05-2024 15:18
scroll

NA SKRÓTY

Prev