Logo facebook
30 maja 2024
Ferdynanda, Gryzeldy, Zyndrama
20 °C
scroll
Nowa Ruda

Sprzedaż i zakup pojazdu nie trzeba już zgłaszać osobiście.

Przy kupnie lub sprzedaży auta, należy zgłosić ten fakt do urzędu. Nie trzeba jednak już ustawiać się w kolejce – zgłoszenie kupna lub sprzedaży można zrobić online.

Tylko w ubiegłym roku z  e-usługi skorzystano ponad 600 tysięcy razy!

Zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu to coś, o czym warto pamiętać.

Za niedopełnienie tego obowiązku w wyznaczonym terminie (czyli 30 dni od podpisania umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub umowy darowizny pojazdu) przewidziana jest kara (od 200 do nawet 1000 zł).

- Dzięki  e-usłudze można dopełnić tej formalności szybko i wygodnie, nie wychodząc z domu.

Zgłoś, nie wychodź.

Zbycie pojazdu zgłasza jego dotychczasowy właściciel, który np. sprzedał go lub darował innej osobie,

Nabycie pojazdu zgłasza nowy właściciel pojazdu.

-Zbycie lub nabycie zgłaszają obie strony – zarówno dotychczasowy, jak i nowy właściciel pojazdu.

Aby dokonać tej formalności online potrzeba profilu zaufanego, dzięki któremu potwierdzą Państwo w internecie swoją tożsamość.

Profil zaufany można założyć przez internet na stronie: https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany.

Aby wszystko poszło gładko, potrzebne będą informacje:

- dane pojazdu, którego nabycie lub zbycie chcecie zgłosić (markę, typ - jeśli jest, model, numer VIN, dotychczasowy numer rejestracyjny).

Można znaleźć je np. w dowodzie rejestracyjnym, umowie kupna-sprzedaży lub na fakturze VAT, dane zbywcy lub nabywcy pojazdu,

 skan lub zdjęcie dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu, np. umowy kupna-sprzedaży pojazdu lub umowę darowizny pojazdu.

Prosta droga na GOV.pl

Jeśli mamy już profil zaufany i przygotowane wszystkie niezbędne dokumenty, czas przejść do zgłoszenia zbycia/nabycia pojazdu.

Interesująca Nas e-usługa to Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę.

.

Oto szczegóły:

Krok 1: wejdźcie na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zglos-zbycie-lub-nabycie-pojazdu-na-przyklad-sprzedaz-kupno-darowizne i profilem zaufanym zalogujcie się do konta Mój GOV (prawy górny róg ekranu).

Krok 2: po zalogowaniu wybierzcie sekcję Usługi dla obywatela (w pasku z lewej strony), a w niej kategorię Kierowcy i pojazdy (trzecia od góry). Po rozwinięciu się spisu e-usług wybierzcie i kliknijcie w Zgłoś zbycie lub nabycie pojazdu, na przykład sprzedaż, kupno, darowiznę (usługa online).

Krok 3: System poprosi o odpowiedź na pytanie - co chcesz zgłosić – zbycie czy nabycie pojazdu? W zależności od odpowiedzi przekieruje bezpośrednio do odpowiedniej e-usługi. Kliknijcie przycisk „Wyślij zgłoszenie”.

Krok 4: Wpiszcie dane pojazdu i dołączcie skan dokumentu, który potwierdza zbycie lub nabycie pojazdu.

Krok 5: Sprawdźcie lub uzupełnijcie swoje dane.

Krok 6: Podajcie dane zbywcy lub nabywcy.

Krok 7: Zaadresujcie formularz zawiadomienia. Wasze zgłoszenie powinno trafić do wydziału komunikacji urzędu, w którym zarejestrowany jest pojazd. Może to być: starostwo powiatowe, urząd miasta – jeśli pojazd jest zarejestrowany w mieście na prawach powiatu, urząd dzielnicy – jeśli pojazd jest zarejestrowany w Warszawie.

Krok 8: Sprawdźcie formularz zawiadomienia, podpiszcie profilem zaufanymi i wyślijcie. Wyświetli się komunikat, że Wasze zawiadomienie zostało wysłane. Na swoją skrzynkę na koncie Mój Gov dostaniecie urzędowe poświadczenie przedłożenia (UPP).

Uwaga! To jedyny dokument potwierdzający złożenie zawiadomienia. Innego nie dostaniecie.

WAŻNE: swoją skrzynkę na Mój GOV znajdziecie po zalogowaniu się do konta Mój GOV (patrz Krok 1) - w menu po lewej stronie, sekcja Moja skrzynka.

Usługa jest bezpłatna. Zgłoszenie zostanie zarejestrowane od razu, gdy pismo trafi do urzędu.

Bez kolejki.

W związku z pandemią – do końca 2020 roku – czasowo wydłużono termin zgłaszania zbycie/nabycie pojazdu z 30 do 180 dni.

WAŻNE! Od początku stycznia 2021 r. ponownie jednak obowiązuje krótszy, 30-dniowy, termin. Tym bardziej warto korzystać z naszej e-usługi.

 

Bugatti.jpeg

Opublikował(a): Bartosz Wojciechowski Data publikacji: 28-01-2021 14:02
Modyfikował(a): Bartosz Wojciechowski Data modyfikacji: 28-01-2021 14:06
scroll

NA SKRÓTY

Prev