Logo facebook
07 października 2024
Krystyna, Marii, Marka
9 °C
scroll
Przełom Bardzki spływy pontonowy

Muzea i skanseny

Ochrona cennego dziedzictwa kulturalnego regionu i upowszechnianie do niego dostępu to jedno
z ważniejszych zadań regionalnych muzeów skansenów. Na ziemi kłodzkiej znajduje się kilkanaście tego rodzaju obiektów z atrakcyjną ofertą dla odbiorcy w każdym wieku. Zgromadzone w nich zbiory ocalają od zapomnienia dzieje, tradycję i kulturę ludową Ziemi Kłodzkiej oraz Dolnego Śląska. Muzea i skanseny, pełniąc od lat funkcję instytucji kultury, dziś aktywnie uczestniczą w życiu lokalnych społeczności.

Muzeum Filumenistyczne w Bystrzycy Kłodzkiej

Ekspozycja w Muzeum Filumenistycznym - człowiek pierwotny

Od ponad 50 lat muzeum zajmuje się pozyskiwaniem, zabezpieczaniem, naukowym opracowywaniem
i eksponowaniem obiektów związanych z historią niecenia ognia oraz historią regionu. Główny trzon kolekcji muzealnej stanowią przedmioty służące do niecenia ognia, min.: zapalniczki lontowe, benzynowe, gazowe, elektryczne, chemiczne, krzesiwa metalowe i skałkowe oraz opakowania i etykiety zapałczane z Polski, a także krajów Europy i całego świata.

Izba Pamięci Rolnictwa Gmin Masywu Śnieżnika w Bystrzycy Kłodzkiej

Pan Władysław Węglarz stworzył w swoim obejściu skansen, w którym prezentuje maszyny, urządzenia rolnicze, sprzęty gospodarstwa domowego i inne użyteczne rzeczy na co dzień służące dawnym mieszkańcom tych ziem. W skansenie możemy obejrzeć ciekawą kolekcję zgromadzoną w starej stodole. Obok typowych maszyn rolniczych stoją tu urządzenia, które na pierwszy rzut oka trudno dopasować do jakichś konkretnych czynności. Oprócz tego uwagę zwiedzających przyciągają wielkie kufry, stare telewizory, kolekcja monet i banknotów oraz sprzęty gospodarstwa domowego. Wszystkie przedmioty są cennym świadectwem dawnego życia mieszkańców regionu.

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju

Zabytkowa papiernia - siedziba muzeum

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju jest instytucją Samorządu Województwa Dolnośląskiego. Mieści się w pochodzącym z XVI w. młynie papierniczym. Budynek jest jednym z najciekawszych pod względem architektonicznym zabytków techniki w Europie. Od października 2019 r. młyn jest oficjalnym kandydatem Polski do wpisu na listę UNESCO.
Dla zwiedzających Muzeum otwarto w 1968 r., a po trzech latach wprowadzono pokazową produkcję papieru czerpanego. Muzealne wystawy prezentują historię papiernictwa, technologię przemysłu papierniczego w XIX-XX w. oraz dzieje polskiego pieniądza papierowego i sztukę papieru. W budynku działa czerpalnia papieru. Każdy zwiedzający może wziąć udział w warsztatach czerpania papieru, a wyprodukowane przez siebie arkusze otrzymuje na pamiątkę wizyty w Muzeum.
Dzięki unikatowej architekturze budynku, ciekawym ekspozycjom oraz pokazowej produkcji papieru, dusznickie Muzeum zaliczane jest do największych atrakcji turystycznych, które zwiedzając Polskę warto zobaczyć.

Muzeum Ziemi Kłodzkiej w Kłodzku

Zegary - wystawa w Muzeum Ziemi Kłodzkiej

Muzeum Ziemi Kłodzkiej mieści się w barokowym gmachu dawnego konwiktu jezuickiego. Konwikt, czyli dawny internat dla uczniów pobliskiego kolegium jezuickiego (obecnie Liceum im. Chrobrego) budowany był od lat 20. XVII wieku do połowy XVIII wieku. Kłodzkie Muzeum działa od 1963 r. W Muzeum Ziemi Kłodzkiej znajdziemy bogate zbiory regionaliów związanych z ziemią kłodzką – historycznych, archeologicznych, etnograficznych, artystycznych i przyrodniczych. Muzeum posiada kolekcje zegarów śląskich, szkła artystycznego, numizmatów, cyny,  malarstwa, grafiki i rysunków oraz map i planów ziemi kłodzkiej, które prezentowane są na wystawach stałych lub czasowych. Na wystawach czasowych prezentowane są również dokonania współczesnych artystów związanych z regionem.

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego w Kudowie-Zdroju

Skansen w Pstrążnej

Tradycyjny dom wiejski w Skansenie w Pstrążnej

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego jest położone na malowniczym zboczu w wiejskiej dzielnicy Kudowy-Zdroju – Pstrążnej. Muzeum powstało w 1984 r. jako oddział Muzeum Regionalnego
w Wałbrzychu. Od 1.01.2006 r. jest samodzielną instytucją kultury, której organizatorem jest samorząd Kudowy Zdroju. Wystawę stałą stanowią zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej pogórza sudeckiego. Domy cieszą oczy nie tylko kunsztowną konstrukcją – dowodem mistrzostwa dawnych cieślów. Muzeum jest organizatorem licznych imprez przypominających dawne zwyczaje i rzemiosła, jak np. Noc Świętojańska, Cepowisko, Święto Pieczonego Ziemniaka.

Szlak Ginących Zawodów i Mini Zoo

Dawna chałupa wiejska i wiatrak

Szlak Ginących Zawodów i mini Zoo w Czermnej znajduje się na terenie gospodarstwa Urszuli i Bogusława Gorczyńskich. Gospodarstwo znajduje się w Kudowie Zdrój, 200 m od Kaplicy Czaszek w Kudowie Czermnej. Podczas wizyty w tym miejscu jest możliwość zapoznania się z ginącymi zawodami takimi jak garncarstwo, kowalstwo, tkactwo i piekarstwo. Co do żywego inwentarza obejrzeć można unikalną kolekcję ptaków takich jak pawie, bażanty, kurki, koguty, oraz inne zwierzęta takie jak kozy, owce, barany, osły, krowy, jelenie. Gospodarstwo ponadto szczyci się i oferuje degustację wiejskiego chleba ze smalcem, który zdobył liczne nagrody, m.in. kilkakrotnie Ministra Rolnictwa.

Piekarz wkłada chleb do pieca

 

Muzeum Zabawek w Kudowie Zdroju

Dzieci na lekcji w Muzeum Zabawek

Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju wprowadzi każdego (nie tylko dzieci) w magiczny okres, jakim było dzieciństwo. Dzieci odkrywają tu zabawki, którymi niegdyś bawili się rodzice, a nawet dziadkowie. Są to często niespotykane dziś zabawki, które dawno poszły w niepamięć. Wiadomo, że z każdym rokiem zabawki są coraz nowsze, bardziej interesujące dla dzieci. To miejsce natomiast gromadzi dawno już zapomniane eksponaty.  Znajdują się tu wszelkie formy zabawek - począwszy od starożytności aż po lata 80. XX wieku. W zbiorach znajdują się m.in.:- teatrzyki domowe;- zabawki z filmów;- szopki bożnonarodzeniowe;- lalki;- militaria chłopięce;- zabawki blaszane;- klocki;- samograje;- zwierzątka;- zabawki optyczne; Z roku na rok kolekcja zabawek jest powiększana o kolejne eksponaty.

Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego w Lądku-Zdroju

Galeria Muzealna im. Michała Klahra Starszego mieści się w samym serca miasta Lądek-Zdrój przy ulicy Rynek 1. Otworzona została w roku 2006, w dawnym domu śląskiego rzeźbiarza – Michała Klahra, który był znanym artystą w epoce baroku. W Galerii znajdują się przede wszystkim eksponaty, mające związek z przeszłością zarówno gminy Lądek-Zdrój, jak też i samego uzdrowiska. W środku można znaleźć między innymi drewnianą figurę „Tron Mądrości”, tablicę pamiątkową czy choćby liczne sale wystawowe. W 1739 r. pierwszy budynek został zniszczony przez pożar, jednak drugi – działający do dziś – odbudowano wraz z całym miastem w II połowie XVIII wieku. W roku 1964 obiekt wpisano do rejestru zabytków.

Muzeum Techniki Militarnej Riese-Molke w Ludwikowicach Kłodzkich

Molke wraz z obiektami takimi jak Włodarz, Osówka, Sztonie Walimskie wchodzą w skład projektu „Riese” czyli „Olbrzym”. Był on prowadzony podczas II Wojny Światowej przez III Rzeszę i tak naprawdę do tej pory nie wiadomo czemu dokładnie miał służyć i czym być. Jest wiele teorii mówiących, że miało być to swojego rodzaju podziemne schronienie dla elit niemieckich na wypadek wojny nuklearnej lub super tajne laboratorium w których pracowano nad technologiami przyszłości.

Dawna Kopalnia Nowa Ruda

Podziemna kolejka w Starej Kopalni w Nowej Rudzie

Placówka prywatna powstała na bazie części obiektów zlikwidowanej KWK „Nowa Ruda”. W skład placówki wchodzi Podziemna Trasa Turystyczna Dawna Kopalnia  Nowa Ruda, wykorzystująca sztolnię ćwiczebną.
W skład ekspozycji, prezentowanej w budynku dawnej dyspozytorni wchodzi wystawa, prezentująca noworudzkie górnictwo węgla kamiennego: jego historię i organizację, górnicze narzędzia i urządzenia, stroje
i ubiory robocze oraz modele dawnych budynków i maszyn. W skład podziemnej części muzeum wchodzi trasa turystyczna o długości 700 metrów, urządzona w dawnym polu górniczym "Piast". Podczas zwiedzania trasy prezentowane są m.in. technologie zabezpieczania chodników, metody wydobycia i transportu węgla, urządzenia górnicze (kombajn górniczy, wrębiarka). Do ciekawostek trasy należą m.in. okazy skamieniałej araukarii czy tzw. "ul" czyli górnicza ubikacja. Przewidziane jest również spotkanie ze Skarbnikiem. Zwiedzanie trasy kończy przejazd elektryczną kolejką, mogącą zabrać do 36 osób.

Muzeum prof. Josepha Wittiga w Nowej Rudzie

Dom wybudowany w 1927 r. wg projektu prof. Josepha Wittiga, profesora teologii, filozofa, ekskomunikowanego za poglądy księdza katolickiego, wreszcie poety, pisarza, kronikarza, który gromadził wiadomości historyczne dotyczące hrabstwa kłodzkiego. Jest on autorem „Kroniki Nowej Rudy” i "Kroniki Słupca”. Muzeum mieści się w domu rodzinnym Wittiga. Na parterze przygotowano 2 sale ekspozycyjne. W jednej  prezentowana jest wystawa biograficzna, w drugiej na podstawie zdjęć archiwalnych odtworzono dawne wnętrze, przypominające otoczenie w jakim żył i mieszkał Joseph Wittig, nastrój i atmosferę pracy oraz wypoczynku. Wystawy prezentują pamiątki osobiste, fotografie, dokumenty i książki autorstwa pisarza.

Muzeum przy Tunelu w Świerkach

Muzeum przy Tunelu 4.jpeg

Muzeum przy Tunel” w Świerkach poświęcone jest pamięci Mieczysława Bojko, eksploratora, miłośnika historii i kolekcjonera. Znajduje się ono nieopodal tuneli kolejowych pod Świerkową Kopą. „Muzeum przy Tunelu” powstało dzięki  pasji kolekcjonerskiej i zacięciu artystycznemu Mieczysława Bojko i Nadii Makuchowskiej. Muzeum znajduje się w budynku, który pamięta budowę linii kolejowej i tuneli (1876–1880) na trasie Kłodzko – Wałbrzych. Zgromadzono w nim dobra kultury, a także różnego rodzaju pamiątki, które chciano uratować przed zniszczeniem, by zachować je i umożliwić ich obejrzenie nowym pokoleniom. Są tu przedmioty z czasów przedwojennych oraz z czasów PRL-u (narzędzia, urządzenia, maszyny, meble, naczynia, albumy, stare książki, fotografie i obrazy). Dodatkowo w muzeum znajduje się mała galeria z obrazami artystki-malarki Nadii Makuchowskiej, absolwentki Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych we Wrocławiu.

Etnograficzne Muzeum Misyjne w Polanicy-Zdroju

Muzeum Misyjno-Etnograficznego prowadzone jest przez zgromadzenie misyjne "Chrystus Rex". Klasztor znajduje się w XIX- wiecznym budynku, przebudowanym w 1927 r. na Dom Misyjny. Od 1977 r. w budynku głównym klasztoru funkcjonuje Etnograficzne Muzeum Misyjne w którym są eksponaty z różnych krajów, w których pracowali  misjonarze: z Kongo i Mozambiku, z Peru i Ekawdoru, z Polinezji Francuskiej i Tahiti i z wielu innych krajów. Prezentowane są w nim stroje, ozdoby, instrumenty muzyczne, rzeźby, przedmioty użytkowe. Zgromadzonych eksponatów jest ok 1000.

Muzeum Minerałów w Stroniu Śląskim

Stronie Śląskie ze względu na historię regionu posiada unikalne Muzeum Kamieni i Minerałów, znajdujące się przy ul. Kościuszki. Muzeum posiada kilka pomieszczeń, gdzie prezentowane są w szklanych gablotach okazy różnorodnych kruszców z całego świata. Minerały oraz kamienie stanowią bardzo zróżnicowaną mozaikę – zachwycają różnorodnością kolorów i kształtów, formą krystalizacji, czy budową. Muzeum obok poszczególnych gatunków kamieni pokazuje wzory galanterii wykonanej z danego minerału (np. zegar z agatu). Jak w każdym szanującym się muzeum znajduje się tu również sklep z pamiątkami, oblegany przez liczne wycieczki. Co ciekawe, większość pamiątek wytwarzana jest na miejscu, co stanowi jeden w produktów lokalnych Stronia Śląskiego. Znaleźć tu można bogaty wybór biżuterii z kamieni półszlachetnych.

Muzeum Ziemi w Kletnie k. Stronia Śląskiego

Siedziba Muzeum Ziemi w Kletnie

W muzeum znajduje się bogata kolekcja przeróżnych geologicznych tworów z całego świata. Kolekcja skał i minerałów gromadzona ponad ćwierćwiecze przez prawdziwego entuzjastę tej tematyki, która z czasem stała się jego profesją przybliży nam obraz różnorodności z jaką natura potrafi kreować nasza planetę. Sztandarową atrakcją tego miejsca są skamieniałe jaja dinozaurów, których jest ponad 40. Ponadto jest to jedyne w Polsce miejsce gdzie możemy podziwiać eksponaty tego typu. Po wystawach zawsze oprowadza nas przewodnik opowiadający nam ciekawe historie dotyczące poszczególnych okazów, oraz odpowie nam na każde pytanie dotyczące tej tematyki. Dodatkowo przed muzeum znajduje się niewielki park jurajski w którym znajdują się modele dinozaurów w skali 1:1 zawsze cieszące się zaciekawieniem najmłodszych obserwatorów.

Muzeum Sakralne w Bardzie

Muzeum sztuki sakralnej znajduje się na korytarzach I piętra klasztoru. Powstało w 1967 r. Obecna ekspozycja muzealna została urządzona w 1977 roku przy współpracy Komitetu Koordynacyjnego Kół Naukowych Historyków Sztuki i Konserwatorów. Zgromadzone w Muzeum Sztuki Sakralnej działa podzielone zostały na cztery działy: historia Barda, malarstwo, rzeźba, rzemiosło artystyczne. W dziale malarstwa przeważają obrazy barokowe, zwłaszcza z XVIII wieku. Pośród zgromadzonych rzeźb wyróżnia się kilka figur późnogotyckich (z XVI wieku). Ponad 60 rzeźb barokowych i rokokowych daje bogaty przegląd twórczości rzeźbiarzy, po większej części zapewne miejscowych, reprezentujących różny poziom artystyczny. Zwraca też uwagę zbiór Figurek M. B. Bardzkiej (z XVII-XIX wieku) oraz kolekcja korpusów ukrzyżowanego Chrystusa. Cennymi zabytkami są naczynia liturgiczne i szaty kościelne, zwłaszcza bogato haftowane ornaty z XVII wieku.

 

Inne:

Park Miniatur Minieuroland

Minieuroland (2).jpeg

Park Miniatur Minieuroland to popularna atrakcja turystyczna znajdująca się w Kłodzku. Stworzony z wielką dbałością, kompleks rekreacyjny w szybkim czasie wpisał się w top 10 atrakcji turystycznych Kotliny Kłodzkiej. Park rozproszony jest na obszarze dwóch hektarów. Usytuowano go na malowniczych obrzeżach miasta Kłodzko. Miejsce oferuje szeroki wachlarz atrakcji zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. Myliłby się ten, kto pomyślałby, że nie jest to atrakcja dla seniorów. Wręcz przeciwnie. Kilometry alejek, bujna roślinność w arboretum oraz niezliczona ilość ławek sprawiają, że jest to idealne miejsce do odpoczynku dla osób starszych.

Ogród Bajek w Międzygórzu

Niewielki ogród malowniczo położony na stromym zboczu Lesieńca, na wysokości 700 - 710 m n. p. m. otoczony przez świerkowy las i górskie łąki. Powstał w latach 20-tych XX wieku poprzez starasowanie zbocza i poprowadzenie w jego obrębie licznych ścieżek. Założył go Izydor Kristien w hołdzie baśniom, urzekającej okolicy, a także wszechwładnemu Duchowi Gór. Zgromadzone tu liczne okazy ozdobnych roślin ogrodowych oraz typowo górskich są tłem dla wykonanych w większości z korzeni i konarów drzew, a także kamieni oryginalnych motywów baśniowych tj. figurek, totemów, domków, altanek. W ostatnim czasie dodawane są kolejne postacie bajkowe, tym razem pochodzące ze współczesnych filmów animowanych polskich i zagranicznych.

Opublikował(a): Grzegorz Gredys Data publikacji: 28-11-2019 18:38
Modyfikował(a): Łada Ponikowska Data modyfikacji: 15-02-2023 11:39
scroll

NA SKRÓTY

Prev