Logo facebook
09 września 2024
Aldony, Jakuba, Sergiusza
13 °C
scroll
Łężyckie Skałki

02. Dąb pokoju w Bożkowie (Drzewo Powiatu Kłodzkiego 2024)

Dąb pokoju w Bożkowie – zgłaszający: Gmina Nowa Ruda

Lokalizacja

Ulica (bądź opis miejsca):

 

Miejscowość Bożków

Współrzędne geograficzne GPS (podane w stopniach, minutach i sekundach)

Maps Goole: 50.512190. 16.574523

 

Link do mapy

https://maps.app.goo.gl/vZxStWbY39HcsPZq5

Nazwa drzewa

Dąb szypułkowy (Quercus robur) – Dąb pokoju

Szacowany wiek drzewa:

Kilkaset lat

Gatunek:

Dąb szypułkowy (Quercus robur)

Obwód drzewa mierzony na wysokości 130 cm

524 cm

Wysokość drzewa (szacunkowa)

ok. 20 m

Inne (np. czy drzewo jest objęte ochroną pomnikową, czy rośnie na terenie zabytkowym)

Pomnik przyrody od 08.08.2008

Cechy wyróżniające drzewo

Drzewo w centralnej części wsi, naprzeciw sali wiejskiej rozkłada swoje konary ponad trzema ulicami oraz zabytkowym parkiem, który w tym roku podlegał remontowi.

 

Historia związana z danym drzewem

Kilkusetletni egzemplarz dęba szypułkowego o wyjątkowym znaczeniu dla krajobrazu kulturowego wsi Bożków. Okaz prezentuje typowe dla gatunku cechy morfologiczne a przez wzgląd na swoje rozmiary i idący za nim wiek (szacowany na kilkaset lat) jest równorzędnym z bożkowskim pałacem, symbolem tej miejscowości. Miejscowa ludność świadoma wartości drzewa nadała mu w drugiej połowie XIX wieku znaczenie symboliczne jako drzewa upamiętniającego militarne zwycięstwa dawnego Królestwa Prus na arenie europejskiej (wojny duńsko-francuskie). Drzewo stało się także po 1945 roku symbolem polskiej państwowości na "nowych" terytoriach odwołując się bezpośrednio do legendy o Czechu, Lechu i Rusie, którzy ujrzeli gniazdo białego orła w koronie rosłego dęba. Współcześnie, w wolnej Rzeczypospolitej Polskiej oraz w Europie targanej niepokojami ekonomiczno-gospodarczymi i zbrojnymi konfliktami, bożkowski dąb po raz kolejny nabiera znaczenia jak symbol stabilności, żywej obecności tradycji i historii oraz nadziei dla przyszłych pokoleń.

Jest to bez wątpienia jeden z krajobrazów znaków rozpoznawczych Bożkowa i ważny element tożsamościowy społeczności lokalnej (zarówno tej dawnej sprzed 1945 jak i obecnej). Jako pomnik / drzewo pamiątkowe nadano mu znaczenie po 1870 roku jako poświęcając triumfowi szeroko rozumianej Germanii uświęconego zwycięstwami tzw. wojen pruskich w latach 1864, 1866, 1870. Współczesne betonowe godło zajęło miejsce wcześniejszej tablicy pamiątkowej. Stąd, aby obecnie nadać temu miejscu godne miejsce, Gmina Nowa Ruda posiada już koncepcję zagospodarowania terenu wokół dębu - utworzenia ścieżki, wykonania nasadzeń i montażu ławek, oświetlenia oraz montażu tablic informacyjnych o charakterze edukacyjnym. Prace ruszą w tym roku.

Galeria zdjęć:

 

 

Opublikował(a): Paweł Kopcio Data publikacji: 30-08-2024 20:41
scroll

NA SKRÓTY

Prev